A Vitamini Sindirim Sorunlarına Yol Açar Mı ?

A Vitamini bağırsak bölgesini oluşturan dokuların korunmasına yardımcı olan ve yağda çözünen bir vitamin. Bitkisel besinlerde betakaroten olarak bulunan bu vitamin hayvansal besinlerde retinol olarak da bulunur. A vitamini fazlası yağ dokularda saklandığından A vitamini zehirlenmesi sık karşılaşılan bir durumdur. A vitamini takviyeleri Doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır.

A Vitamini Etkileri

Vücut dokuları sürekli olarak yenilenir. A vitamini birçok dokunun yanında bağırsak yüzeyinin de onarılması ve yenilenmesine yardımcı olur. Bağırsak yüzeyi, sindirim sistemi hastalıklarına yol açan çeşitli bakteri ve virüsler karşısında oldukça önemli bir savunma noktasıdır.

Bağırsak rahatsızlıklarının önlenmesi

A vitamini eksikliği bağırsak yüzeyinin sertleşmesine neden olabilir. Ayrıca ülsere bağlı kolon iltihabı ve bowel sendromu gibi hastalıklardan büyük zarar görmeye sebep olan  “sızıntılı” bağırsak yüzeyi de A vitamini eksikliğinden kaynaklanır. A vitamini takviyeleri vitamin eksikliğine bağlı ishali önlemek için de kullanılabilir.

Sindirim sistemi hakkında yapılan araştırmalar

A vitamininin ishali önlemesi ve A vitamini eksikliğine bağlı ishalin yoğun olduğu ülkelerdeki hastaların tedavi sürecine etkisi üzerine yapılan araştırmalarda farklı sonuçlarla karşılaşılmış. Harvard Kamu Sağlığı Fakültesi “Pediyatri” bölümünün 2002 yılında yayınladığı bir makalede A vitamini takviyelerinin, HIV ve sıtma hastası çocuklarda görülen kronik ishala bağlı gelişim bozukluğunun etkilerini azalttığı görülmüş. Fakat Israil Schneider Çocuk Sağlığı Merkezi’nde yapılan dokuz araştırmanın “Pediyatri Dergisi”nin 2003 Mart ayında yayınlanan değerlendirmesinde A vitamininin ishal üzerinde bir etkisi olmadığı anlaşılmıştır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Diğer vitamin ve mineraller gibi A vitamini de vücut sağlığı açısından oldukça önemli. Fakat yüksek dozda A vitamini takviyesi birçok durumda gerekli değil ve genellikle vücuda zarar verir. A vitamini bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilen bir seçenek değildir. A vitamini diğer vitamin ve minerallerle birlikte emilim eksikliğine bağlı bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılır. Sindirim sistemi sorunlarınızı tedavi etmek için A vitamini takviyesi almaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

A vitamini ve sindirim sistemi sorunları hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum bırakın