A Vitamini Nedir ? Nelere İyi Gelir ?

A vitamini, cildinizin sağlığını korumak dışında, görme becerinizi de iyileştirir, hücre yenilenmesine yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizin optimum düzeyde faaliyette olmasını sağlar. A vitamini, hayvansal gıdalardan yumurta, süt ürünleri ve ciğerde bulunurken beyaz beta karoten – bir A vitamini ön maddesi – koyu yeşil sebzelerde ve turuncu veya sarı (havuç, kabak, tatlı patates, mango, şeftali gibi) ürünlerde bulabilirsiniz. Yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini yağ dokunuzda birikir ve bu vitaminin günlük önerilen miktardan daha fazla dozda alınması zehirlenmeye neden olabilir.  Cilt sağlığındaki rolünden ötürü cilt bozukluklarının düzeltilmesi ve tedavisinde rol oynar.

A Vitamininin Cilt Sağlına Etkisi

Yağda çözünen vitaminlerden olan A vitamini cilt sağlığına katkıda bulunur. Benler, bir tür deri uzantısı olup genel olarak sağlıksız olmamakla birlikte melanom adlı deri kanserine dönüşebilirler. Bu vitaminle benler arasındaki ilişki çok belirgin değildir fakat A vitamini deri kanserinin oluşumunda rol oynayabilir. Günlük beslenme planınızda yer alan A vitamini miktarını değiştirmeden önce bir diyetisyene danışın ve vücudunuzda yeni benler çıktığında veya varolan benlerde değişiklik gözlemlediğinizde doktorunuza başvurun.

Benlere İyi Gelir Mi ?

Benler, özel melanosit hücrelerinin bir araya gelip kümelendikten sonra cildinizin üstüne çıkmasıyla oluşur. Genelde ten rengi veya kahverengi renklerde bulunan benler, cildinizde çıkıntısız olarak da bulunabilir ve vücudunuzdaki herhangi bir yerden çıkabilirler. Küçük, yuvarlak veya oval benler endişe yaratmamalıdır, ancak büyüyen ve renk ve şeklinde anormallikler oluşan benlerin melanomaya dönüşme ihtimali mevcuttur. Melanoma, melanositlerin kontrolsüz olarak arttığı kanser durumudur.

A Vitamini Cilt Kanserine İyi Gelir Mi ?

A vitamininin etkilerini gözlemleyen araştırmalar, vitamini içeren gıdaların tüketilmesi ve yüzeysel uygulama olarak vitamininin cilde uygulanmasının cilt kanserine olan etkisi konusunda çelişkili sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Örneğin, Kanser Oluşumu dergisinin 1998 Ocak sayısında yayınlanan araştırmaya göre, A vitamini bakımından zengin bir beslenme planı uygulanan tüysüz farelerde görülen kanser vakalarında bir artış gözlemlenmiştir.  Ancak bu çalışmada, melanomdan farklı bir cilt kanseri olan pullu kanser hücreleri incelenmiştir. Avrupa Kanser Önleme Makalesi Aralık 2004 sayısında, yeterli miktarda almayan insanlarda melanomaya yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğu belirtilmiştir. Çevresel Çalışma Grubu’na göre, güneşten korunma yöntemi olarak A vitamininin yüzeysel uygulanması cilt kanserine sebebiyet verirken, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi bu iddiaya hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarının yetersiz olması ve insanlar üzerinde çalışmanın da mümkün olmaması sebepleriyle karşı çıkmaktadır.

Nelere Dikkat Etmeli ?

A Vitamini ve cilt kanseri arasındaki ilişkiye rağmen ne Amerikan Ulusal Kanser Ensitüsü ne de Amerikan Dermatoloji Akademisi, A vitamininin ben oluşumunda veya benlerin cilt kanserine dönüşmesi üzerinde etkisi olduğuna dair bir açıklamada bulunmamıştır. Ancak A vitamini açısından zengin ve dengeli bir beslenme, genel olarak sağlığınıza faydalı olacaktır. Ayrıca ultraviyole ışına ve radyasyona – özellikle güneş ışınlarına – minimum düzeyde maruz kalma, cilt kanserine yakalanma ihtimalini azaltır.

Cilt kanseri ya da diğer cilt problemleriniz hakkında uzman yorum olarak başvurabilir, ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.