A Vitamini Haplarının Cilde Faydaları Var Mı ?

A vitamininin, görmeyi iyileştirmenin dışında sağlığa başka katkıları da mevcut. Yağda çözünen bu vitamin, bağışıklık sistemi ve kırmızı kan hücresi üretiminde önemli bir rol üstlenir. A vitaminini beslenme planınıza dahil edebilir ya da vitamin takviyeleri yoluyla alabilirsiniz. Ayrıca A Vitamini, bazı cilt bakım ürünlerinin içinde retinol halinde mevcut. A vitaminini direkt olarak alıyorsanız, A vitamini haplarını cildinize uygulayıp uygulayamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Teoride bu işlem belirli önlemler almak koşuluyla yapılabilir. Yine de eğer teşhis edilmemiş bir cilt rahatsızlığınız mevcutsa,  bu hastalığı kendi yöntemlerinizle tedavi etmek yerine doktorunuza danışın.

Gelişmiş Cilt Görüntüsü

A vitamininin cildinizin görüntüsünü iyileştirmeye olan katkıları araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Araştırmacılar bu iddiaların bazılarını doğrulamıştır. Johnson & Johnson tarafından yürütülen ve Dermatoloji İlaçları dergisinin 2009 Ekim sayısında yayınlanan araştırmada sekiz haftalık bir tedavi boyunca retinol içeren nemlendiricileri kullanan katılımcıların ciltlerindeki ince çizgi ve kırışıklıkların gözle görülür bir şekilde azaldığı gözlenmiştir. Ancak araştırmacılar yüzde 0.1 oranlı solüsyon kullanmışlardır. Bu solüsyonun kullanılması aslında araştırmada daha kesin bir ölçü kullanmanın mümkün olduğunu göstermektedir.

Akne tedavisi – dikkatli uygulayın

A vitamininin akne tedavisinde kullanımı eski zamanlara dayanmaktadır. Ancak bazı bireylerde A vitamininin değişik formlarının kullanımı, ciltte tahriş gibi yan etkilere sebep olmaktadır. Polonya’daki Klinika Dermatologii Slaskiej Akademii Medycznej’in Haziran 2005te yayımladığı “Polski Merkuriusz Lekarski” makalesi A vitamininin, isotretinoin formunda kullanıldığında tedavi gören bütün hastalarda yan etkilere sebep olduğunu belirtmektedir. Bu etkilere rağmen tedavi devam etmiştir. Bulgular A vitamininin direkt uygulamasının belirli bir maliyet oluşturmasına karşın tedaviye yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır. A vitamini haplarınızın içeriğinde sebze veya soya filizi yağı olması muhtemeldir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, sivilcelerinizin alevlenmesini önlemek adına bu yağlı ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Uçuk tedavisi

A vitamininin cildinize başka faydaları da mevcuttur. Alevlenmeyi giderici özelliği, farklı sebeplerle ortaya çıkan cilt iltihaplarının sebep olduğu kızarıklık ve acıyı gidermede yardımcı olur. Ayrıca belirli cilt sorunlarını gidermeye de yardımcı olur. Bunlardan biri de uçuk tedavisidir. WholeHealthMD.com sıvı A vitaminini uçuklara günde üç defa direkt olarak uygulamayı önermektedir.

Uyarılar

Diğer cilt bakımı ürünlerinde olduğu gibi, A vitamini haplarını da direkt olarak cildinize uygularsanız cildinizde iritasyon oluşması riski mevcuttur. Kızarıklık ve iritasyon oluşursa A vitamini almayı bırakın. Eğer ticari haplar yerine A vitamini konsantrasyonu yüksek haplar alıyorsanız cildiniz daha büyük bir riskte olabilir. A Vitamini bir yandan sağlığa katkıda bulunurken bir yandan da zamanla cildinizin toksik seviyesini – özellikle önerilen dozajdan fazla alındığında – arttırabilir. Cildinizde bir bariyer oluşturmakla birlikte, uzun vadede toksik maddelerin emilimine sebep olabilir. Son olarak eğer ürünün ambalajında aksi belirtilmediyse, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin de onayladığı gibi A vitamini direkt olarak cilde uygulanmalıdır.