Vitamin Alımı ve Aşırı Susuzluk

Aşırı susama geçiştirilecek bir konu değil. Tıp dilinde bu duruma polidipsi adı verilir. Aşırı susama birçok ciddi hastalığın belirtisi olabilir. Fakat çok fazla vitamin takviyesi de bu duruma sebep olabilir. Vitaminler sağlınızı korumanız için gerekli besin maddeleri. Fakat yeteri kadar vitamin almamanın çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi, aşırı miktarda vitamin tüketmek de oldukça tehlikelidir.  Eğer asla gideremediğiniz bir susuzluk hissiniz varsa tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

Hipervitaminoz D

Hipervitaminoz D, kanınızda zehirleyici seviyelerde D vitamini olması durumu. Bu durumun genel sebebi aşırı dozda D vitamini alımı. Fakat kanınızdaki D vitamini oranının zehirleyici seviyelerde olması için aylar boyu, tavsiye edilen günlük miktarın yaklaşık 50 katını almanız gerekli. Aşırı susama ise hipervitaminoz D’nin erken belirtilerinden. Mide bulantısı, halsizlik, iştah kaybı, gerginlik ve yüksek basıncı da diğer belirtilerden. Hipervitaminoz D olup olmadığnızı anlamak için D vitamini seviyesini ölçen bir kan testi olmanız yeterli olacaktır.

Hiperkalsemi

Hiperkalsemi, vücudunuzda çok fazla kalsiyum olduğu anlamına gelen ve hipervitaminoz D ile bağlantılı bir durumdur. D vitamini alımı vücuttaki kalsiyum seviyesini arttırdığından hipervitaminoz D ve hiperkalsemi genellikle birlikte görülen rahatsızlıklardır. Yüksek oranlarda kalsiyum alımı hiperkalsemiye yol açabilir. Fakat bu duruma genellikle paratiroid bezlerinin aşırı aktivitesi sebep olur. Bu bezler boynunuzda yer alan tiroid bezinin hemen arkasında bulunur. Kanser, aşırı sıvı kaybı ya da günde iki litreden fazla süt tüketimi de hiperkalsemiye yol açabilir. Hiperkalseminin belirtileri arasında aşırı susama, sık sık idrara çıkma, halsizlik, ağrı, baş dönmesi, yorgunluk, karın ağrısı, iştah kaybı ve mide bulantısı yer alır.

Aşırı susuzluk tedavisi

Yüksek dozda D vitamini ve kalsiyum alımının en bilinen tedavisi, bu maddeleri içeren takviye besin kaynaklarını kesmektir. Ayrıca doktorunuz size düşük kalsiyumlu bir beslenme planı da hazırlayabilir. Bazı durumlarda doktorlar kemiklerinizden gerçekleşen kalsiyum salınımını bastıracak ilaçlar önerebilirler. Kortikosteroidler ve bi-fosfonatlar bu ilaçlara örnek olarak verilebilir. Ayrıca, multivitamin haplarını da bırakmanız gerekebilir. Çünkü bu haplar genellikle yüksek miktarda D vitamini ve kalsiyum içerirler. Eğer diğer vitaminlere ihtiyacınız varsa D vitaminsiz ve kalsiyumsuz multivitamin hapları kullanabilirsiniz. Bu konuda doktorunuzdan tavsiye isteyebilirsiniz.

Aşırı Susama Vakaları

Vitamin aşırı yüklemesi aşırı susuzluğun potansiyel sebeplerinden biridir, fakat tek sebebi değildir. Kalp, ciğer ve böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı, ciddi yanık ve iltihaplar da aşırı susuzluk hissine yol açabilir. Daha hafif susuzluk hissi yaratan sebeplerin başında; aşırı tuzlu ve baharatlı yiyecek tüketimi, ishal, kusma, terleme ve yeteri kadar su içmeme gelir. Bazı ilaçlar da bünyede susuzluk hissi uyandırabilir. Demeklosiklin, fenotiazin, antikolinerjik ve diüretik ilaçlar bunların başında gelir. Aşırı susama, ruhsal bir hastalık olan psikojenik polidipsi sebebiyle de ortaya çıkabilir.