Vertigoya iyi gelen hareketler

Vertigo, Denge sisteminin doğru çalışamadığı durumlarda gelişen sağlık sorunu. Ciddi derecede baş dönmesine neden oluyor. Bırakın yürümeyi başınızı bile oynatamayacak duruma getiriyor. Nedeni çok. Genellikle iç kulak, denge sinirleri, beyin sapı ve beyinciği etkileyen çok çeşitli sorunlar yüzünden oluyor. Hızlı geliyor. Dünyanızı sarsıp gidiyor. Genellikle geçici oluyor. Ancak bazı durumlarda uzun süreli tedavi gerektiriyor. Vertigo tedavisinin ilk adımlarından biri ilaç tedavisi. Yanına biraz da rehabilitasyon aldınız mı sorun genellikle çözülüyor. İlaç tedavisi vertigonun nedenine bağlı olarak değişiyor. Örneğin enfeksiyona bağlı vertigonuz varsa antibiyotik alınıyor. Ya da Meniere hastalığına bağlı vertigolarda tuz oranı düşük diyet uygulanıyor ve söktürücü ilaçlar kullanılıyor. 

Vertigo hakkında neleri bilmeliyim?

Vertigo tedavisinin bir adımı da rehabilitasyon. Yani bazı hareketler yaparak vertigoya karşı direnmek mümkün.  Üstelik çok da etkili. Hatta vertigo hastalarının %58’i bu yöntemle ilaç kullanmaksızın sağlığına kavuşabiliyor. Hastaların %95’iyse hem ilaç hem de rehabilitasyonla bir hafta içinde iyileşiyor. 

Vertigo rehabilitasyonu çeşitli hareketleri barındırıyor. Bu hareketlerle vücudun dengesi tekrar sağlanmaya çalışılıyor. Aynı zamanda vücudun bu aşırı hassas yeni duruma alışması sağlanıyor.  Ancak unutmayın birden ağır hareketler yapmak yarardan çok zarar verir. Bunun için bazı ipuçlarına ihtiyacınız var. Şimdi bunlara bakalım:

Günde bir saatinizi bu hareketlere ayırmalısınız.

Basit hareketlerden başlayarak seviyeyi yavaş yavaş zorlaştırmalısınız. 

5 – 10 dakikada bir mola vermelisiniz.

Bazı hareketleri gün içinde de uygulayabilirsiniz.

Ne kadar çok çabalarsanız etkisini o kadar çabuk görürsünüz.

Bazı hareketler baş dönmesini arttırabilir. Yani endişelenmeyin.

Ağır hareketler için ekstra konsantre ve çaba göstermelisiniz. Ancak kusacak derecede başınız dönüyorsa egzersizi hemen bırakın.

Vertigoya iyi gelen hareketler neler?

Vertigoya iyi gelen rehabilitasyon hareketleri hakkındaki ipuçlarını aldık. Şimdi gelin vertigoya iyi gelen hareketlere bir bakalım:

Göz egzersizleri: Vertigo rehabilitasyonuna başlarken kendimizi zorlamamalıyız. Bu nedenle ilk antrenman gözlerle yapılacak. Şimdi ilk olarak bir koltuğa ya da sandalyeye oturun. Ardından şunları yapın:

Önce tavana, sonra yere 20 kez bakın.  İlk olarak yavaşça başlayın, 5 defada bir hızınızı arttırın. 

Başınızı oynatmadan önce sağa sonra sola 20 kez bakın. İlk 5 harekette yavaş olun, sonra aynı mantıkla hızlanın.

Elinizi yüzünüzün önünde uzatın ve bir parmağınıza odaklanın. Elinizi düzensiz bir şekilde yavaşça hareket ettirin ve gözlerinizle takip edin. Bu hareketi de yaklaşık 1 dakika kadar yapın.

Baş egzersizleri: Göz egzersizleri bitti. Şimdi işi bir adım daha öteye taşıyoruz. Baş hareketlerine geçiyoruz. Bu hareketlere bakalım:

Gözleriniz açıkken başınızı 20 kez sağa sola çevirin. Önce çok yavaş başlayın, sonra hızlanın. Ancak abartmayın.

Yine gözleriniz açıkken başınızı sağa ve sola yatırın. Aynı mantık yine geçerli. İlk 5 yavaş sonra 5’er 5’er hızlanıyoruz.

Şimdi gözlerinizi kapatın ve ilk iki hareketi 20 kez tekrarlayın.

Omuz ve oturma egzersizleri: Şimdi işler biraz karışıyor. Bunun için tutunabileceğiniz bir sandalye seçebilirsiniz.

Omuzlarınızı 20 kez silkin.

Omuzlarınızı yine 20 defa çevirin.

Oturduğunuz yerden bir şey alıyormuş gibi yapın. Bu hareketi de 20 kez tekrarlayın.

Hareketli egzersizler: İlk egzersizleri başınız dönmeden yapabildiyseniz sıradaki egzersize geçin. Ancak baş dönmeniz sizi rahatsız ettiyse, Mide bulantısına neden olduysa birkaç gün beklemekte fayda var. Tabii bu arada ilk egzersizlere devam. 

Gözleriniz açık bir şekilde sandalyeye oturun ve yavaşça kalkın. Bu hareketi de 20 kez tekrarlayın. İlk 5 yavaş ardından hızlanan bir Tempo izleyin. 

Aynı hareketi gözlerinizi kapatarak 20 kere daha tekrarlayın.

Eğimli bir yerde (örneğin sokağınızın yokuşlu yolunda) 10 metre gözleriniz açık bir şekilde yukarı aşağı yürüyün.  Bu hareketi de 20 defa tekrarlayın.

Aynı hareketi gözlerinizi kapatarak ve yanınızda bir yakınınızı bulundurarak tekrarlayın.

Elinize ufak bir top alın ve topu en az 20 defa atıp tutun. 

Gözleriniz açıkken kendi etrafınızda tam tur dönün. Bunu 3 defa yapıp bekleyin. Sonra tekrarlayın. Sayı sınırlaması yok. Kendinizi yormadan istediğiniz kadar tekrarlayın.

Aynı eylemi gözleriniz kapalı tekrarlayın. 

Uzun vadede tenis, basketbol, futbol gibi sporlar yapın. Bu sporlar dengenizi geliştirir.