Vertigo Nedir ve Vertigonun Belirtileri Nelerdir ?

Vertigo baş dönmesi duygusudur ve genellikle iç kulaktan kaynaklanır. Vertigo genellikle kendi kendine kaybolur ama bazı durumlar tedavi gerektirmektedir. Vertigoya neden olan durumlar iç kulakta kalsiyum birikmesi, meniere hastalığı, vestibüler Migren veya iç Kulak iltihabıdır. Bunların dışında da bir takım hastalıklar vertigo nedeni olabilir. Genellikle tedavisi kolay olan bu hastalık için kulak burak boğaz doktoruna gitmek gerekir. Peki vertigo nasıl geçer ? Belirtileri nelerdir ? Tedavisi nasıl olur ?

Vertigo Nedir ?

Kulaklarımızın asıl görevi işitmek. Ancak tek görevi bu değil. Aynı zamanda dengede durmamızı sağlıyor. Bunu sağlayansa, iç kulakta bulunan içi özel bir sıvıyla dolu, yarım daire şeklindeki vestibüler kanallar. Bu kanallar 6,5 mm. çapında ve içleri silli denen ince tüycüklerle kaplı.

Vertigo

Vertigo

Biz hareket edince bu özel sıvı dalgalanıyor. Dalgalanma tüyleri titreştiriyor. Tüylerse titreşimden etkilenerek elektrik sinyali üretiyor, gerekli bilgiyi beyindeki Denge merkezine iletiyor. Beyin verileri işleyerek dengede durmamızı sağlıyor. Bu süreç bir saliseden bile hızlı. Aynı zamanda istem dışı. Yani tıpkı kalp atışı ve nefes almak gibi. Biz istesek de istemesek de süreç işliyor. Ancak sistem arızalandığında vertigo yani nam-ı diğer baş dönmesi gibi denge bozuklukları meydana geliyor.

Küçükken hepimiz kendi etrafımızda dönüp durduk. Yani durduğumuzda hissettiğimiz hem güzel hem de korkunç duyguyu hepimiz biliyoruz. Şimdi düşünün ki başınız sürekli öyle dönüyor. Korkunç değil mi ? İşte bu duruma vertigo diyoruz. Nedensiz, herhangi bir hareket olmaksızın baş dönmesi. Üstelik bir anda geliyor. Hiçbir neden yokken bir gün yataktan kalkınca başınız durmaksızın dönmeye başlıyor. Hastaneye acil gelen hastaların pek çoğu bu sorunla mücadele ediyor. Vertigo 7’den 70’e herkesi etkileyebiliyor.

Vertigo Baş Dönmesi Yapar Mı ?

Baş dönmesinin iç kulaktaki sistemle ilgili olduğunu biliyoruz. Peki, ne ters gidiyor da dünya durmaksızın dönüyor? Şimdi gelin vertigonun nedenlerini inceleyelim:

Benign paroksismal pozisyonel vertigo: Vertigoya bağlı baş dönmesinin en bilinen nedeni. Başın belli pozisyonlarında anormal şekilde hareket algılanır, ancak gözler bu hareketi onaylamaz. Yani beyine kulaklardan gelen sinyaller ‘düşüyorum’ ken, gözlerden gelen sinyaller ‘hayır her şey normal’ der. İşte bu karışıklık benign paroksismal pozisyonel vertigo olarak tanımlanabilir.

İç kulak iltihabı: İç kulak iltihaplanması sonucu mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi olabilir. Bu durum uzun vadeli olarak devam ederse vertigoya dönebilir. Yataktan kalkarken baş dönmesi ve ani işitme kaybı iç kulak iltihabının önemli belirtilerinden.

Meniere hastalığı: İç kulakta aşırı sıvı birikmesi sonucu gelişir. Bu sıvı birikimi kulak çınlaması, işitme kaybı ve etkilenen kulakta dolgunluk hissine neden olur. Birkaç saat süren ani vertigo ataklarına neden olabilir.

Vestibüler migren: Migren yalnızca bir Baş ağrısından çok daha ciddi bir sorun. Mide bulantılarına kusmaya ve baş dönmesine neden olabilir. Özellikle vestibüler migren vertigoyu tetikleyebilir.

Diğer nedenler: Nadiren de olsa felç, beyin kanaması, kulak çevresindeki tümörler ve multipl skleroz gibi nörolojik sorunların belirtilerinden biri vertigo olur. Bu gibi durumlarda vertigonun yanı sıra: çift görme, konuşma bozukluğu, yüzde uyuşma, el-kol hakimiyeti kaybı görülebilir.

Bazı ilaçlar: Bazı ilaçların aşırı miktarlarda alınması, alkolle birlikte kullanılması da vertigoyu tetikleyebilir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir ?

Herkes için baş dönmesi farklı tanımlanır. Kimi baş dönmesini uçmaya benzetir, kimi yerin ayağının altından kaydığını söyler. Ancak vertigonuz varsa şu belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Kimler Vertigo Riski Altındadır ?

Bu hastalığa herkes yakalanabilir. Bu nedenle özel bir risk grubu yok. Ancak şu gruplardaysanız vertigoya karşı biraz daha hazırlıklı olmanız gerekebilir.

Yaş: Yalnızca bu hastalığa değil, farklı nedenlere bağlı baş dönmeleri özellikle 65 yaş üzeri kişilerde daha sık görülür. Bu nedenle bu yaş grubundaysanız konu hakkında ayrıntılı bilgi almanız önemli.

Bazı ilaçlar: Bazı ilaçların aşırı kullanıldığında ya da uygun kullanma koşulları dışında alınmasında vertigoyu tetikleyebilir. Özellikle eskiden benzer bir sorun yaşayan kişiler ilaç almadan önce Doktor ve eczacıdan konu hakkında bilgi almalı.

Hangi Vertigo Belirtileri İçin Doktora Gitmeli ?

Şu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşıyorsanız en kısa zamanda doktorunuzla görüşün.

  • Her zamankinden farklı ve şiddetli baş ağrısı
  • Bulanık görme
  • Ani işitme kaybı
  • Konuşmada güçlük
  • Kol ve bacaklarda güçsüzlük
  • Bilinç kaybı
  • Yürümede güçlük
  • Göğüs ağrısı ve kalp ritminde artış
  • Boyunda sertleşme

Bu hastalığın tedavisi için bir kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz gereklidir. Genellikle ilaçla tedavisi yapılmaktadır ama bazı ciddi durumlarda ameliyat gerektirir. Ameliyatta kulakta biriken sıvı alınır ve iç kulak dengesinin tekrar sağlanması amaçlanır.

Vertigoya iyi gelen hareketler adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.