Vertigo için Taurine Kullanımı

Taurine, vücudunuzda bulunan doğal bir asittir ancak genellikle amino asit olarak yanlış sınıflandırılmıştır. Sinir iletimi, kalsiyum homeostazi, elektrolit dengesi ve kan lipidi kontrolü gibi vertigoya neden olabilen vücudunuzda çok çeşitli fonksiyonlarda yer almaktadır. Vertigo, dönme hissini içeren bir baş dönmesi türüdür ve genellikle iç kulaktaki ve beynin bölümlerindeki dengesizlikten kaynaklanır. Taurine takviyeleri, belirli dengesizliklerden kaynaklanan vertigonun azaltılmasına yardımcı olabilir. Vertigo, bazı hayati tehlike taşıyan hastalıkların da semptomudur; bu yüzden, sağlık uzmanınıza danışmanız önerilir.

Taurine

Taurine teknik olarak bir amino asit değildir ancak genellikle amino asitlerden biri olarak kabul edilir. Safrada birincil maddedir ve ince bağırsakta bol miktarda bulunabilir. “Biochemical, Physiological and Molecular Aspects of Human Nutrition” yazarı Martha Stipanuk’a göre; belirli parametrelerin dışında vertigo semptomlarına yol açabilen iç kulakta dolaşan kanın ve sıvıların yoğunluğunu içeren bir dizi fizyolojik fonksiyonda da taurine yer almaktadır.

Vertigo

Vertigo, dönme hissi içerir ancak yaygın olarak bulantıya, kusmaya, Baş ağrısına, geveleyerek konuşmaya, duyu kaybına ve çift görmeye yol açar. Vertigo, iç kulakta veya beynin bölümlerinde hareketi ve dengeyi düzenleyen ve bilgileri çözen vestibuler sistemde bozukluklara yol açar. Kulak enfeksiyonları, çeşitli hastalıklar, Migren baş ağrıları ve kafa travması vertigoya neden olabilir ancak vücut sıvılarını etkileyen dengesizlikler de vertigoya yol açabilir. Örneğin; aşırı etanol tüketimi iç kulak kanalındaki küçük tüyler boyunca akan sıvının yoğunluğunu değiştirebildiğinden vertigoya neden olur. Bu nedenle, hareketi bildiren hatalı mesajlar vestibuler sistemden beyne gönderilir. İç kulağa kan akışı tehlikeli ise veya duyu organlarındaki sıvıda aşırı mineral veya elektrolit bulunuyorsa, benzer durum meydana gelebilir.

Taurine ve Vertigo

Taurine, iç kulağınızdaki sıvının yoğunluğunu etkileyebilen çoğu işlemde yer alır. Örneğin; taurine, aşırı sodyumu dışarıda tutarken potasyum ve magnezyumu hücrelerinizde tuttuğundan elektrolit Denge için önemlidir. Bu nedenle, taurine diüretik gibi davranır. Ayrıca, taurine kalsiyum homeostaziste yer alır. 2009 yılında bir dergide yayınlanan Kore çalışmasında, kronik vertigoya sahip insanların kısmen taurine seviyesiyle ilişkili olabilen kalsiyum metabolizmasıyla ilgili problemler yaşadığı bulunmuştur. Kemikte kalsiyum seviyesi azalmıştır ancak, kanda, diğer sıvılarda ve dokularda artmıştır. Bu durum, iç kulak da dahil olmak üzere vücudu yıkıcı şekilde etkileyebilir. Vertigo, arterleri tıkayabilen ve kan basıncını yükseltebilen kandaki yüksek kolesterol seviyesiyle de ilişkilidir. Bir dergide yayınlanan 2008 Japon çalışmasında; taurinenin, “kötü” LDL kolesterolün ana bileşenleri olan ve ateroskleroz veya bloklu arterler için ana risk faktörü olan hücrelerdeki apolipoprotein B100’ün ve lipidlerin salgılanmasını azalttığı bulunmuştur.

Uyarılar

Vertigo bir semptomdur hastalık değildir. Bu nedenle, taurine tüm vertigo vakaları için tedavi değildir. Ayrıca, taurinenin vertigo ve iç kulaktaki dengesizlikler üzerindeki etkilerinin araştırıldığı insan çalışmaları bulunmamaktadır. Bununla birlikte; taurine, vertigoya yol açtığı bilinen iç kulaktaki kanla ve sıvılarla ilgili bazı faktörleri denegelemeye yardım edebilir. Taurinenin hızlı etkili bir tedavi olma olasılığı düşüktür ve vertigoya yönelik diğer tıbbi tedavilerle etkileşime girebilir; bu yüzden taurine almadan önce doktorunuza danışın.