Veritabanı Sunucusu Nedir ve Niye Kullanılır?

Veritabanı sunucusu özellikle veritabanı yönetim sistemini barındırmak için hazırlanmış herhangi bir sunucudur. Normalde bir sunucu üzerinde hem veritabanı sistemi hem de bir web sayfası bulanabilir. Bunun büyük bir sakıncası olmamasına karşın sisteme gelen yük miktarı arttıkça bazı performans ve işlevsel sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Genellikle veri işlemlerinin çok yoğun olduğu sistemlerde, uygulama ve veritabanı farklı sunuculara alınmalıdır.

Veritabanı sunucuları, master-slave modeline göre senkronize edilebilmektedir. Bunun en büyük avantajı ana veritabanına yapılan her bir işlemin slave (köle) veritabanında bulunmasında dolayı acil durumlarda ana sunucuyu rahatça kurtarabilmektir.

Bir web sunucusuna dışarıdan gelen bağlantı sayısı arttıkça sunucunun işlemcisi, sabit diski ve hafızasına olan yük de artar. Web sunucusu, şayet veritabanı barındırıyorsa, veritabanı yönetim sistemi ile bu kaynaklarını paylaşmak zorundadır. Doğal olarak kaynaklar talep arttıkça tükenecek ve performans düşecektir. Bu yüzden web sayfasının bulunduğu sunucu ile veritabanı sunucusunu ayırmak, yüksek işlemli platformların mutlaka uygulaması gereken bir görevdir.

Sunucular birbirlerinden ayrıldığı zaman doğal olarak bir ağ üzerinden iletişim kurmalı gereklidir. Ağ ayarları bazen komplike olabilmektedir ve “Veritabanı sunucusu hazır değil” veya “Veritabanı sunucusu bağlanılamıyor” gibi hata mesajları görülebilmektedir. Bu mesajlar yakın tarihte adı değiştirilmiş bir veritabanı için de verilebilmektedir. Bu tür durumlarda veritabanının çalıştığından emin olduktan sonra bağlantı için verilen veritabanı sunucusu adreslerinin de kontrolü yapılmalıdır.