Veritabanı Programcılığı Nedir ?

Veritabanı mimarisi oluşturma becerisine sahip ve performans odaklı kod yazabilen uzman yazılımcıların yaptığı işe veritabanı programcılığı denilmektedir. Veritabanı programcılığı genellikle yazılım geliştiren kişiler tarafından yapılmaktadır. Veritabanlarının işleyişine iyi hakim kişiler tarafından yapılması uygundur.

Dünya’nın en popüler veritabanı programlama dili SQL’dir ve bu dil Microsoft SQL Server, Oracle Db ve MySQL server gibi popüler veritabanı yönetim sistemleri tarafından kullanılır. Genellikle yazılım mühendisleri SQL kullanmakta pek zorluk yaşamazlar çünkü kullanımı basit ve internetten öğrenimi çok kolay bir dildir. Fakat BerkeleyDB, RaptorDB, SisoDB, RavenDB, Cloudera, Adabas, Tamino XML Server ve MongoDB gibi yeni ve eski nesil veritabanları farklı programlama dilleri kullanırlar. Özellikle bazı eski nesil veritabanlarının öğrenimi ve programcılığı şu an kullanılan sistemlere kıyasla çok zordur.

Veritabanı Programcısı Ne İş Yapar ?

Bu aslında garip bir sorudur ve tam olarak düzgün bir cevabı yoktur. Bir kişi programcılıktan anlıyorsa genelde birden fazla programlama dilini (buna veritabanlarının kullandığı dillerde dahil) kullanabilir ve program yazabilir. Genellikle ülkemizde bankacılık sektöründe veritabanlarıyla ilgili çok fazla iş olduğu için veritabanı programcısı diye garip bir pozisyon arayışı da doğmaktadır. Fakat veritabanı programcısının görevinin tam olarak ne olduğu muallaktadır.

Bazen firmalar veritabanı programcısı ile veritabanı uzmanı arasındaki farkı anlamaktadır. Bir kişi veritabanı uzmanı ise genellikle sorgu yazmaz. Sistemin düzgün işlemesi görevini üstlenir Veritabanı uzmanı olmak, yazılım mühendisi veya programcı olmayı gerektirmez.

Oracle DBA gibi bir sertifika programı eğitimi alan ve DBA sertifikasına sahip olan kişiler veritabanının işleyişine hakim olurlar. Bu kişiler yazılımcıların sık kullandığı Java, C++, C# gibi object-oriented programlama dillerini bilmezler fakat SQL konusuna hakim olurlar. Veritabanı uzmanı yazılımcıların gönderdiği sorguları ve tabloları optimize edebilir, veritabanına ait cachelerin işleyişini kontrol edebilir ve gerekli konfigürasyonları yapabilirler.

Veritabanı Programlama Nedir ?

Veritabanı programlama aslında mimari oluşturabilme ve optimize sorgu yazabilme becerisidir. Modelleme uzman yazılımcıların yapabildiği ve bazen komplike olabilen bir konudur. Veritabanı ile konuşan dil ile (SQL gibi) program yazmaya veritabanı programlama veya veritabanı programcılığı demek biraz hafif kaçmaktadır. Veritabanı programlama aslında modelleme ve optimize edebilmektir.

Bir veritabanı uzmanının temel görevi yazılımcılar tarafından sunucuya gönderilen sorguların performansını incelemek ve optimizasyon yapmaktadır. Yazılımcıların büyük çoğunluğu sunucu performansını ciddi anlamda negatif etkileyebilecek ve hatta veritabanını kitleyebilen sorgular yazabilmektedirler. Yazılan sorgular bir test ortamında düzgün ve hızlı çalışırken, canlı ortamda kaosa neden olabilir. Veritabanı uzmanı sunucuya gelen sorguları incelemeli ve yazılımcıya hatasını bildirmelidir. Veritabanı programcılığına indeks kullanan, sunucuyu yormayan ve hızlı çalışan sorgular yazmak, ve efektif bir model oluşturmak da denilebilir.

Veritabanlarının türlerine göre farklı diller kullanıldığını unutmamak gerekir. SQL, RDF, SPL, TQL, XPath, XQuery, OPath, LINQ, LDAP, OttoQL gibi farklı bir ton veri işlemede kullanılan programlama dili vardır.