Veritabanı Neslelerinin Adlandırılmasına Yönelik Tavsiyeler

Microsoft Access gibi bir masaüstü veritabanı ya da MySQL gibi ilişkisel bir veritabanında nesneleri oluştururken kendinizi herhangi bir veritabanı nesnesi için mantıklı bir isim araştırırken bulabilirsiniz. Bazı isimler size çekici gelebilir ve bu isimleri kullanmak isteyebilirsiniz ancak öncelikle düşünmeniz gereken bir takım noktalar vardır. İsmi belirledikten sonra pişman olmamak için iyi düşünün. Bu makalede veritabanı alanları, tabloları, raporları, stored procedure’ler ve diğer nesneler için mantıklı ve istikrarlı isimler oluşturmaya yönelik öneriler yer almaktadır.

  1. Açık bir dil kullanın: Bazı veritabanı yöneticileri şifre çözme konusunda ne kadar yetenekli olduklarını göstermek için karmaşık isimler oluşturur. Çok fazla karmaşık isimlerden kaçının. HASJSAXY gibi karmaşık isimler artık kullanılmamaktadır. Bu gibi isimler nesne isimlerinin sekiz karakterle sınırlandırıldığı zamanlarda modaydı. Artık daha uzun isimler oluşturabiliyorsunuz.
  2. Nesne türünü yansıtan bir göstergeyi isimde kullanın: Bunu yaptığınız için daha sonra kendinize teşekkür edeceksiniz. Size yardımcı olabilecek ipuçları eklediyseniz birçok açıdan rahat edeceksiniz. Örneğin, “Calisanlar” olarak adlandırılan bir nesneyle karşılaştığınızda bu bir tablo ismi mi alan ismi mi diye kafanız karışabilir. Ancak ismin başında nesnenin kısaltmasını eklerseniz bu problem ortadan kalkabilir. tblCalisanlar ismini gördüğünüzde bunun veritabanı tablosu olduğunu kolayca anlarsınız. Aynı şekilde spMaasHesapla ismi de stored procedure’e işaret eder. Bu şekilde istediğiniz kısaltmayı kullanarak oluşacak karışıklıkları ortadan kaldırabilirsiniz.
  3. Boşluk kullanmaktan kaçının: Veritabanı nesne isimlerindeki boşluklar size bir şey kazandırmaz. Bazı platformlar boşluklara izin verir ancak SQL komutlarını yazarken ya da verileri bir platformdan diğerine aktarırken çeşitli sorunlar oluşabilir. Bu yüzden, boşluk kullanmamak en iyi seçenektir. tblCalisanVerisi gibi isimler kullanmak daha mantıklıdır ancak bazı durumlarda tbl_Calisan_Verisi şeklinde de kullanılabilir. Hangisini seçerseniz seçin sadece tutarlı davranın.
  4. Güncelliğini zamanla yitirecek alan isimlerinden kaçının: Bir çalışanın bilgilerini listeleyen bir alana GorevTanimi2013 ismini vermeyin. Sadece GorevTanimi olarak adlandırın. 2013 yılı geride kaldığında ismi değiştirmek için uğraşmak zorunda kalmazsınız. İleride sorunlar yaşamamak için güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyecek isimler tercih edin.
  5. Abartmayın: Gereğinden fazla kelime ya da karakter kullanmaktan kaçının. rptCalisanRaporu gibi bir isim kullanmayın. Zaten kelimenin başındaki rpt, rapor anlamına gelmektedir. Bunun gibi hatalar yapmamaya özen gösterin. Benzer şekilde, ev adresi içeren bir alan çalışanlar tablosu içindeyse, CalisanEvAdresi olarak adlandırmak yerine sadece EvAdresi ismini kullanın. Bu da yeterli olacaktır. 
  6. Nesne isimlerinde rakam kullanmaktan kaçının. Bazı durumlar dışında nesne isimlerinde rakam kullanmamaya çalışın. Nesneyle ilgili bilgi içeren kelimeler tercih edilmesi daha doğrudur. Rakam kullanımından kaynaklanan karışıklıklar olabilir. Gereksiz yere birden fazla isim oluşturmuş olabilirsiniz. Bu yüzden yapılacak en mantıklı davranış rakam kullanmamaktır. 
  7. Emin değilseniz yardım alın. Bir veritabanı nesnesi isminin bu kurallara uyup uymadığı konusunda aklınızda sorular varsa bu konuda uzman birinden yardım alabilirsiniz. Başkalarının da fikirlerini almak her zaman size doğru yolu gösterir. Uzman birine danıştıktan sonra bu konularda fazla bilgisi olmayan birine de sorun. Bu isim bir başkasına bir şeyler çağrıştırıyorsa başka bir isim bulun.

Veritabanı nesneleriniz için okunabilir, tutarlı ve düzgün isimler oluşturmanıza yardımcı olabilecek kurallardan bazılarını sizlerle paylaştık. Bu kuralları takip etmek biraz zamanınızı alabilir ancak biraz fazla zaman harcadığınız için pişman olmayacaksınız. Unutmayın veritabanı nesnelerinin adlandırılması sanıldığından daha önemli bir olaydır.