Veritabanı Adı Nedir?

Veritabanı adı, veritabanı oluştururken verdiğiniz isimdir. Bu ad sayesinde bir yazılıma hangi veritabanına bağlanmak istediğinizi belirtirsiniz. Genellikle veritabanı yönetim sistemleri her yaratılan database için bir isim atamanızı isterler. Verilen ad genellikle herhangi bir yönetim sistemi üzerinden kolayca değiştirilmesine karşın bir takım komplikasyonlar doğurabilir.

Java, PHP, C#, Visual Basic gibi programlama dilleriyle geliştirilen ve bir veritabanıyla iletişime geçen yazılımlar, bağlantı kurarken veritabanının adına ihtiyaç duyarlar. Benzer şekilde Joomla, Drupal veya WordPress gibi içerik platformları da verileri işleyebilmek için önceden oluşturulmuş bir veritabanının adını isterler. Veritabanına kurulan bağlantı genellikle 4 tane öğeden oluşur, bunlar:

  • Veritabanının adresi
  • Veritabanı adı
  • Kullanıcı adı
  • Kullanıcı parolasıdır.

Bu değerler doğru verildikten sonra bağlantı sağlanır ve bilgiler sonraki bağlantılar için bir daha sorulmamak üzere kaydedilir. Bir veritabanı yönetim sistemi üzerinden veritabanı adını sonradan değiştirirseniz, bağlantı kuran programın kullandığı bilgileri de güncellemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde program bağlantı kuramayacak ve hata mesajı verecektir.