Verem belirtileri neler?

Verem lenf bezlerine ve iç organlara yayılabilen bakteriyel bir enfeksiyon. Genellikle akciğerlerde görülüyor. Verem olan kişilerin çoğunda herhangi bir belirti görülmez. Bunun nedeni bakterinin vücutta aktif olmadan bir süre boyunca yaşaması. Ancak bağışıklık sistemi bir zayıfladı mı verem bakterisi harekete geçmekte tereddüt etmez. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasına örnek durumlar yaşı ilerlemiş kişiler ve HIV pozitif kişiler. Bu bakteri aktif olduktan sonra hiç düşünmeden organlara saldırır ve etkilediği organlarda doku ölümlerine neden olur.

Aktif verem bakterisi tedavi edilmezse hastanın ölümüne de neden olabilir. 

Vereme neden olan bakteri havadan bulaşabilir. Bu yüzden hasatlığın yayılma tehlikesi tahmin edilenden daha yüksek. Ancak tek bir sosyal kontakla (el sıkışma, aynı ortamda bulunma gibi) veremin bulaşması neredeyse imkansız. Verem bir kişiyle sürekli birlikte olursanız, aynı iş yerinde ya da aynı okulda devamlı birlikteyseniz hastalığın bulaşma ihtimali çok çok yükselir. Bakteri vücuda girdikten sonra hemen aktif olmaz. Verem bulaşan kişilerin sadece %10’u aktif olarak verem hastası olmuş. Kalan %90 ise hiç belirti göstermemiş ve veremi başkalarına da bulaştırmamış.

Ancak bakteri vücuda girdikten sonra ne zaman aktif olacağını kimse bilemez. Aktif hale geçerse acilen Doktor müdahalesi şart. Yani belirti yaşamayan ancak verem mikrobunu barındıran kişilerin de tedavi olması şart. 

Verem enfeksiyonu akciğerlere ulaşana kadar sinsi ilerler. O zamana kadar belirtisizdir. Bakteriler çok yavaş ilerlediğinden belirtiler hastalığın vücudunuza girdiğinden yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Verem tüberküloz adıyla da bilinir. Halk arasında ise ince hastalık olarak anılır.

Verem testinin adı Mantoux deri testi. Eski haliyle Heaf testi. Mantoux testi verem sonuçlarında epey güvenilir. Az miktarda sıvı doktor ya da hemşire tarafından kolunuzun altındaki deriye enjekte ediliyor. 2 ya da 3 gün sonra verem olup olmadığınızı doktorunuz ya da hemşireniz kontrol edip söylüyor. 5 – 15 mm çapında sert, kırmızı bir leke oluşursa verem olduğunuz anlamına geliyor. Enfeksiyonun aktif olması halinde ve gerekli görülürse akciğerlerinizin röntgeni de çekilebilir.

Verem belirtileri 

Balgamlı öksürük nöbetleri. Çoğu zaman öksürük sırasında kan da gelebilir. Öksürük ısrarcıdır, kolay kolay geçmez.

Nefessiz kalma. Nefessiz kalma hastalığın başlangıç evresinden ileri evreye geçtiğini gösterir.

Kilo kaybı

İştah kaybı

Yüksek ateş

Halsizlik

Hasta hissetme

Ne zaman doktora gidilmeli?

Öksürüğünüz 3 haftadan fazla sürerse ve öksürüğünüzle beraber kan tükürmeye başlarsanız hemen aile hekiminize görünmelisiniz.

Akciğer dışı organ tüberkülozu

Veremin bazı durumlarda akciğerlerden başka organlara yayılması mümkün. Verem enfeksiyonunun akciğer dışındaki organlarda görülmesi durumuna ekstrapulmonari tüberküloz deniyor.

Akciğer dışı verem bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha yaygın olarak görülür. Buna en uygun örnek HIV pozitif kişiler.

Bakalım verem akciğer dışında hangi organlara yayılabilirmiş:

Akciğerlerin yakınlarındaki Lenf bezleri

Kemikler ve eklemler

Sindirim sistemi organları

Boşaltım sistemi organları

Sinir sistemi organları

Akciğer dışında oluşan bu farklı verem türleri farklı bazı belirtilere neden olabilir.

Lenf bezi vereminin belirtileri

Lenf bezlerinde sürekli ve ağrısız şişkinlik. Boynun yanındaki lenf bezleri daha kolay etkilenir. Ancak şişme vücudun her yerindeki lenf bezlerinde olabilir.

Zamanla şişmiş lenf bezlerinden vücudun dışına sıvı akabilir.

Kemik ve eklem veremi belirtileri

Kemik ağrısı

Etkilenen kemikte ya da eklemde yamulma

Etkilenen kemikte ya da eklemde his ya da hareket kaybı

Kemiklerin zayıflaması ve kolayca kırılması

Sindirim sistemi organlarındaki verem belirtileri

Karın ağrısı

İshal

Anüste kanama

Boşaltım sistemi organlarındaki veremin belirtileri

İdrar yaparken yanma hissi

İdrarda kan

Kasıkta ağrı

Sık sık idrara çıkma, geceleri idrara sıkışma

Merkezi sinir sistemi organlarındaki veremin belirtileri

Baş ağrısı

Kusma

Boyunda sertleşme

Kafa bulanıklığı (akli durumlarda değişim)

Nöbetler

Görüntü bulanıklığı

Bu konu hakkındaki sorularınıza birebir cevaplar için yorum yazın.