Vejeteryanlar için çiğ elma püresi nasıl yapılır?

Elma püresi hem tek başına tüketilebilecek, hem pasta ve keklerde kullanılabilecek olan oldukça kullanışlı bir besindir. Elma, oldukça besleyici bir meyvedir. Ortalama boyda bir elma, beslenmenizde çok önemli bir yere sahip olan bir tüketim maddesi olan liften 4 gram içerir. Elma püresi, genelde fırında pişirilir ancak, elma parçalarına çeşitli işlemler uygulayarak çiğ elma püresi elde edebilirsiniz.

Adım 1

2 ya da 3 adet büyük elmayı sıcak suda yıkayın. Kimyasal ilaç kalıntıları ve haşerelerle karşılaşmamak için organik elma kullanımını tercih etmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Daha tatlı bir elma püresi yapmak için ekşi yeşil elmaların yerine kırmızı tatlı elmaları tercih edin.

Adım 2

Elmaları bir sebze soyma bıçağıyla soyun ve dört parçaya ayırın. Ardından bir meyve bıçağı ile elmaların saplarını ve çekirdeklerini temizleyin. Ardından elmaları ufak parçalara ayırın.

Adım 3

Elma parçalarını bir mutfak robotuna koyun. Mutfak robotunu elmalar lapa haline gelene kadar yüksek hızda çalıştırın. Elde ettiğiniz püreyi karıştırmak ve içerisinde büyük parçaların kalıp kalmadığından emin olmak için tahta bir kaşık kullanın.

Adım 4

Ardından, elde ettiğiniz püreye 1-2 çay kaşığı limon suyu ilave edin. Elma püresine limon suyu ilave etmek, pürenin tazeliğini uzun süre korumasını sağlayacaktır. Dilerseniz elma pürenizi çeşnilendirmek için içerisine bir çay kaşığı toz tarçın ya da hindistan cevizi ekleyebilirsiniz. Ayrıca, elma püreniz yeteri kadar tatlı değilse şeker ya da bal ile de tatlandırabilirsiniz. Elma püresini hemen tüketin ya da en fazla bir gün saklamak üzere buzdolabına koyun.

Uyarılar ve İpuçları

Elmaların saplarını ve çekirdeklerini temizlemek için bir elma oyacağı kullanabilirsiniz. Çiğ elma pürenizi yaparken tatlı elmaları seçin. Bu durumda, elma pürenize ekstra şeker eklemenize gerek kalmayacaktır. Eğer çiğ elma püresini hemen tüketmezseniz elma püresi oksijenle gireceği tepkime sebebiyle kahverengi bir renk alacaktır. Eğer bir mutfak robotuna sahip değilseniz elmaları püre haline getirmek için blender da kullanabilirsiniz. Yukarıdakilere alternatif olarak, elmaları püre haline getirmek için peynir rendesi ya da patates ezicisi de kullanabilirsiniz. Elmanın kabuğu erimeye elverişsiz lifler ve C vitamini gibi çeşitli besinler  bakımından oldukça zengindir; bu yüzden, elma püresi yaparken elmaların kabuğunu soymamak daha sağlıklı olabilir ancak, unutulmamalıdır ki, kabuğu soyulmamış elmadan yapılan pürenin kıvamı istendiği gibi olmayacaktır.

Çiğ meyveler bakteri üremesine elverişlidir. Bu yüzden, yaptığınız elma pürelerini hemen tüketin ya da sıkıca kapalı bir kabın içerisinde buzdolabında saklayın. İçini doldurmadan önce  mutfak robotunuzun fişini çekmeniz, bıçaklara ya da elektrik akımına bağlı olası sorunlarını engellemenize yardımcı olacaktır.

İhtiyaç Duyacağınız Şeyler

  • 2 ya da 3 adet elma
  • Kabuk soyma bıçağı
  • Meyve bıçağı
  • Doğrama tahtası
  • Mutfak robotu
  • Tahta kaşık
  • Ölçü kaşıkları
  • Limon suyu
  • Tarçın tozu veya hindistan cevizi
  • Şeker veya Bal