Vejetaryenler Obezite Olur Mu?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki vejateryenler genellikle Obezite, kalp hastalıkları, Yüksek tansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunları konusunda et yiyen kişilere göre daha az risk altında. Vejetaryenlerin çoğunluğunu genç yaştaki kızlar oluşturuyor. Genç kızlar çoğunlukla kilo alma kaygısına daha yakın bir grup. Kendilerini obeziteye daha yakın gördüklerinden daha dengeli beslenme tarafına geçiyorlar. Aldıkları besinler ise çoğunlukla baklagillerden, fındıktan, tam tahıllılardan, meyve ve sebzeden, süt ürünlerinden ve yumurtadan oluşuyor. Bilindiği gibi vejetaryenler et, balık, midye, kümes hayvanları, av hayvanları ve yengeç, karides gibi deniz ürünlerini kesinlikle yemiyor. Bazı vejetaryenler hayvansal ürünleri de ağızlarına sürmüyor.

Vejetaryenlerin 3 türü var:

Lakto – ovo vejetaryenlar süt ürünleri ve yumurta yiyebilirler. En yaygın olarak görülen vejetaryen türü budur.

Lakto vejetaryenler süt ürünlerini yiyebilir ancak yumurta yemezler.

Veganlar ise süt ürünleri, yumurta ya da diğer hayvansal ürünlerin hiçbirini yemezler.

Sağlıklı yaşam

Vejetaryenlerin çoğu dengeli beslendikleri sürece sağlıklı bir yaşam sürebilir. Dengeli beslenmenin sağlıklı yaşam üzerindeki etkisini bilmeyen yok. Öncelikle obezite tehlikesinin baş düşmanı dengeli ve düzenli beslenme. Vejetaryen Diyetler her yaştan insan için uygun olabilir. Ancak beslenme uzmanları ve diyetisyenler vegan diyetlerin bebekler ve küçük çocuklar için uygun olmadığı görüşünde. 6 aylıktan 5 yaşına kadar bütün çocuklar ne tür beslenme diyeti takip ediyor olurlarsa olsunlar A, C ve D vitamini içeren besinlerle beslenmeli. Bu vitaminler ilaç şeklinde dışardan takviye olarak da alınabilir. Bu vitaminler düzenli olarak alındıktan sonra özellikle küçük yaşlardaki obezite riskini önlemede vejetaryen diyetler neredeyse faydalı.

Katı bir vegan diyeti takip eden çocukların yeteri kadar beslenemeyeceği yönünde görüşler var. Bunun anlamı çocuğun normal kilosunun altında kalması ve gelişiminin yavaş olması olabilir. Ayrıca hamilelik ve emzirme sırasında bebeğin yeterli miktarda D ve B12 vitamini aldığına emin olmak lazım.

Tabii hamilelik sırasında aşırı kilo alımının ve obezitenin çocuklara ileriki yıllarda verdiği zararı bilmeyen yok. Sırf bu yüzden obezite tehdidi altındaki anne adayları özel olarak takip altında tutuluyor. Bilindiği gibi bir nesli tehdit eden bir beladan bahsediyoruz: obezite.

Sağlıklı beslenme

Vejetaryenler için sağlıklı beslenme ipuçları ve temel noktaları diğer kişilerin beslenmesinden çok farklı değil.

Sağlıklı bir diyet bol meyve, sebze ve tahıl içerir. Bunun yanında normal miktarlarda protein ve süt ürünleri olmazsa olmaz. Yağ ve şeker ise diyetinizde en az yeri tutan besinler olmalı. Bu şekilde beslendiğiniz sürece obezite tehlikesini de kendinizden uzaklaştırmış oluyorsunuz. Bunlar çevresel etmenler. Bir de önüne geçilemeyen genetik yatkınlık var. Bu durumda dengeli beslenmeye ek olarak yediklerinize hayatınız boyunca özen göstermeli, dikkat etmelisiniz. Bu arada ekleyelim vejetaryenlerin en az aldıkları besin B12 ve D vitamini ve demir.

D vitamini cildinizde güneş ışığı sayesinde üretilir. Çok fazla dışarı çıkmıyorsanız ya da ten renginiz koyuysa D vitamini katkılı besinleri tercih etmeniz yararınıza olacak.

B12 vitamini vücudun büyümesine ve kendini yenilemesine yardımcı. Et, balık ve süt ürünlerinde bolca bulunur. B12 vitaminini, takviyeli besinler ya da haplar aracılığıyla dışardan almanız da mümkün.

Vejetaryenlerin çoğu dengeli beslendikleri sürece dışardan besin takviyesine ihtiyaç duymazlar. Ancak veganlar için dengeli beslenmek zannedilenden zor olabilir. Çünkü onlar süt ürünlerinden de uzak dururlar bu yüzden yeterli miktarda B12 alabilmek için daha dikkatli beslenmeleri şart.

Doğru yiyeceği doğru miktarda yiyorsanız sağlıklı ve dengeli beslenmek konusunda çok fazla sıkıntı yaşamazsınız. Sağlıklı ve dengeli beslendikten sonra obeziteye genetik yatkınlık, çevresel koşullar, yetişme tarzı gibi etmenler sizin için önemsiz hale gelir. Doğru şekilde beslenerek obeziteden korunmanın yanında kalp hastalıklarından ve diyabetten de korunur daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürersiniz.