Varis Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Varis hem görüntüsü hem de ağrısıyla insanı canından bezdiriyor. Varislerden kurtulmanın çeşitli yolları var. Varis tedavisi nasıl yapılır bakalım mı?

Varis bacakları ağrıtır, kesinlikle iyi görünmez, kendiliğinden asla iyileşmez ama şu var: varisli damarlar çoğu zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz. Çirkin görünüm ve ağrı dayanılacak gibi değilse tedavi seçeneklerine göz atmakta yarar var.

Varis tedavisinin yapı taşları

Ameliyat. Bacaklarınızın varislerden kurtulmasını ve ağrılarının dinmesini sağlar. Bazı riskleri var.

Enjeksiyonlar. Daha küçük olan varislerin tedavisinde kullanılabilir. Ağrıyı dindirmeye yardımcı. Enjeksiyonların ne düzeyde işe yaradığını anlayabilmek için elimizde yeterli araştırma yok. Bir de risk: enjeksiyon cildinizin rengini bozabilir.

Varis çorabı. Varis çorabının varis tedavisinde işe yarayıp yaramadığına ilişkin net bilgi yok. Çoraplar varislerin daha kötüye gitmesini önlüyor olabilir. Ağrıyı da azaltabilir.

Lazer tedavisi. Varis tedavisinde yeni yöntemlerden. Ameliyat gibi kısa sürede sonuç vermiyor, fakat uzun vadede işe yarıyor.

Tedaviden sonra varisleriniz geri dönebilir. Yeni varisleriniz de olabilir. Bu durum ameliyat tedavisinden çok enjeksiyon tedavisi için geçerli. Enjeksiyon kullanan hastaların çoğu 5 yıl içinde tekrar tedaviye ihtiyaç duyuyor.

Sonuçlarına göre tedavileri iki sınıfa ayırmak mümkün. İlki işe yarayan tedaviler. İkincisi daha fazla araştırılması gereken tedaviler.

Varis tedavisi

Variste bacaktaki damarlar deri üzerinden görülüyor. Tedavi daha derindeki damarları ve örümcek varisi denen vakaları kapsamıyor, hatırlatalım.

İşe yarayabilecek tedaviler

Ameliyat. Ameliyatla varisli damarlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ameliyat ağrının kesilmesini, bacağınızdaki varisli görüntünün düzelmesini sağlar.

Enjeksiyon. Varisli damara bir çeşit kimyasal enjekte ediliyor. Sonra damar kapanması için sıkıca bağlanıyor. Bu tedavi bacaklarınızın görüntüsünü düzeltmeye yeterli. Ancak dikkatİ enjeksiyon yöntemi her varis için uygun değil.

Daha çok araştırılması gereken tedaviler

Evde tedavi yöntemleri. Doktorunuz bazen varisinizi kendi kendinize tedavi etmenizi önerebilir. Mesela dinlenirken ayaklarınızı yukarı kaldırmak önerilen yöntemlerden biri.

Varis çorabı. Bacağınızdaki kan akışını hızlandıran güçlü elastik çoraplar. Varisli damarlara destek vermeye yardımcı.

Lazer tedavisi. Doktorlar damarı ısıyla ya da lazerle kapatabilir.

Önce evde tedavi yöntemlerine ayrıntılı olarak bakalım. Belki engelleyebileceğimiz bir şeyler vardır. Denemesi bedava olan bu yöntemlerin işe yarayıp yaramadığı henüz kesin olarak bilinmiyor.

•    İdeal kilonuzu koruyun. Böylece damarlarınıza çok yük binmemiş olur.
•    Düzenli egzersiz yapın.
•    Dengeli beslenin. Menünüzden Lifli Gıdaları eksik etmeyin.
•    Uzun süre ayakta durmayın ya da oturmayın. Oturmak zorundaysanız ağırlık merkezinizi bir ayaktan diğerine geçirerek değiştirin.
•    Dinlenirken ayaklarınız yukarda olsun. Yukarda derken kalp seviyesinden yukarısını kastediyoruz. 3 yastık ayaklarınızı kaldırmaya yeterli olacaktır.
•    Varis çorabı giyin. Ağrıyı azaltabilir.
•    Bacaklarınızı, kasıklarınızı sıkan giyecekler giymeyin. Böyle giysiler belirtileri daha da kötüleştirebilir.
•    Bazı doktorlar otururken bacak bacak üstüne atmamanızı tavsiye edebilir. Çünkü bacak bacak üstüne atmak kan akışını olumsuz etkiliyor.
•    Sigarayı bırakın. Sigara her şeye verdiği gibi damarlara da zarar verir.

Evde tedavi işe yaramayabilir ama yan etkisi olmadığını söylemeliyiz. Sonuçta zararlı bir alışkanlıktan bahsetmiyoruz. Düzenli egzersiz ve Sağlıklı beslenme her koşulda sağlığınız için iyi.