Varikoselin Alternatif Tedavisi Var Mı?

Varikosel hastası hiçbir belirti göstermiyorsa, kısırlık problemi de yoksa tedavi garanti edilemez. Rahatsızlık hafifse, bu durum spor ve egzersiz yaparken genellikle süspansuarla ya da rahat giysilerle kontrol edilebilir.

Varikoselin ameliyat tedavisi

Varikosel ağrıya, testis körelmesine, kısırlığa neden oluyorsa ameliyata gerek duyulabilir. Çoğu varikosel hastalığı varikoselektomi adı verilen cerrahi bir müdahaleyle tedavi edilebilir. Örneğin, varikoselden etkilenmiş sperm damarlarına “bağlama” adı verilen cerrahi bir yöntem uygulanabilir. Varikosel ameliyatlarında genellikle aşağıda belirtilen yöntemler kullanılıyor:

Cerrahi bağlama: Bu yöntem genellikle genel ya da lokal uyuşturma gerektiriyor.  Öncelikle kasık ya da alt karın bölgesinde 3 – 4 cm’lik bir yarık açılıyor. Hastalıktan etkilenen damarlar ortaya çıkarılıyor. Cerrah damarları kesip bağlayarak kanın varikoselden etkilenmeyen damarlardan akmasını sağlıyor.

Embolizasyon: Kasık bölgesinde açılan yarığa küçük bir tüp yerleştiriliyor. Böylece kanın varikoselin bulunduğu damarlara akışı engelleniyor. Cerrahi olmayan, 1 buçuk saat içerisinde tamamlanan bir operasyon.

Laparoskopi: Bu yöntemde cerrah tarafından ucuna kamera bağlı uzun bir tüp küçük bir yarıktan karın boşluğuna gönderiliyor.

Doğal yollardan varikosel tedavisi

Az lifli, fazlaca rafine edilmiş bir yemek düzeni (taze sebzeler, tam tahıllar ve meyveler yerine beyaz un ürünlerine, şekere ve işlenmiş yiyeceklere ağırlık verilen Diyetler) varikosel oluşumunda etkili olabilir. Yiyeceklerdeki lif eksikliği bağırsakların çalışmasını yavaşlatabilir. Dışkıyı katılaştırarak kabızlığa neden olabilir. Kabızlık bağırsak hareketleriyle damarlara baskı yaparak pelvik tabanda basınç oluşmasına yol açabilir.

Varikosel oluşumunda bir başka etken ise flavonoidce zengin yiyeceklerin yeterince tüketilmemesi. Flavonoidler taze sebzelerde ve meyvelerde bolca bulunuyor.

Varikosel için diyet önerileri

Tüketin: Taze sebze – meyvelerden (damar duvarlarını güçlendirmek için zengin pigmentli meyveler), tam tahıllardan, balık ve kümes hayvanı etlerinden, keten tohumu yağı ya da balık yağlarında bulunan diğer zorunlu yağlı asitlerden, zeytinyağından, yemişlerden, bolca su tüketiminden oluşan bir diyet uygulayın. Mümkün olduğunca organik olarak yetiştirilen yiyecekleri tercih etmeye çalışın.

Kaçının: İşlenmiş yiyeceklerden, hamburger – pizza tarzı ayaküstü yenen yemeklerden, abur cuburdan, hayvan yağlarından, hidrojenize edilmiş yağlardan ve margarinden, şekerden, beyaz un ürünlerinden, alkolden ve kafeinden kaçının.

Ekstra lif: Diyetinize 1 kaşık sinirotu kabuk lifi, 6 – 8 kaşık keten tohumu ve/veya 1 fincan yulaf kepeği ekleyin. Su alınımı günde 2 – 3 litreye çıkardığınızdan emin olun.

Varikosel ve Tamamlayıcı Beslenme

•    Bioflavonoidler: günde 1000 mg

•    C vitamini: günde 3 kere 1000 mg, her öğünde

•    Çinko: günde 30 mg

•    E vitamini: günde 400 mg

Varikosel ve bitkisel tedavi

Bitkisel tedaviler önerilen dozda düzenli olarak uygulandıklarında genellikle yan etkiye yol açmaz. Nadiren, önerilen düzeyde bitki alımı karın ya da Baş ağrısına neden olabilir. Bunun nedeni ürünün saflığı, sonradan eklenen katkıların varlığı olabilir. Bitkisel tedavide yalnızca yüksek kalitedeki standart formülleri kullanmanız, kesinlikle Doktor gözetiminde olmanız öneriliyor.

Herhangi bir alternatif tedavi yönteminden önce, doğal sağlık uzmanlarına ve tıp doktorlarına danışmalısınız. Bütün ilaçlar gibi, bitkisel tedavi yöntemleri de doz aşımında zarar verebilir. Ciddi hastalıklara ve nadiren ölüme de yol açabilir.

Aşağıda listelenen bitkiler damarların çalışmasını güçlendirmede yararlı olabilir:

•    Atkestanesi: günde 50 mg 

•    Çobanpüskülü: günde 3 defa 100 mg 

•    Yabanmersini: günde 3 defa 150 mg