Varikoselde hangi tedavi daha etkili?

Varikosele çözüm çok. Peki hangisi en doğrusu? Varikoselde hangi tedavi daha etkili?

Testiste şişen, uzayan, kıvrılan damarların oluşturduğu yumuşak kitlelere Varikosel diyoruz. Varikosel genellikle zararsız kabul ediliyor ancak bazı doktorlar çocuk sahibi olmaya engel olabileceklerini düşünüyor. Sorunu gidermeye yönelik bazı uygulamalar mevcut.  Bunların ne düzeyde etkili olduklarına yakından bakalım.

Varikosel operasyon adımları basit. Özetle testisteki damarlara cerrahi müdahale yapılıyor. Şişen damarlar kesiliyor. Başka bir yöntemde kesi yerine klipsle veya küçük balonlarla damarlar biçimlendiriliyor. Cerrahi müdahalede şiş damarları ayırmak için enjeksiyon da yapılabiliyor.

Varikoselden yakınan bazı erkekler çocuk sahibi olamıyor. Varikoselle kısırlık arasındaki ilişki henüz netleşmedi. Varikosel tedavisi başarılı geçip çocuk sahibi olanlar var ama bunun genel geçer kural olup olmadığını henüz bilemiyoruz. Varikosel fazla sorun çıkarmıyorsa belki de en iyisi beklemek ve neler olacağını görmek.

Testiste kitle farkederseniz, özellikle ağrı sızı varsa mutlaka üroloğa gitmelisiniz. Testis Kanseri çok nadir görülür ama en iyisi kapsamlı bir muayeneden geçmek. Tüm belirtileri gözden geçirmek tedavinin en önemli aşaması.

Doktorlar genellikle varikoselde operasyon seçeneğini öne çıkarmazlar. Hatta varikosel ağrılı olsa bile.  Kar – zarar yönünden bakılırsa operasyonun getirileri genel sağlığa çok olumlu yansıyor diyemeyiz. Alanda yapılan araştırmalarla ulaşılan bilgiler de bu yönde. Operasyon erkeğin genital sağlığına, testis ağrılarına çok da kesin bir çözüm getirmiyor.

Testisle ilgili sağlık sorunlarına ürolog bakıyor. Kısırlıkla ilişkili sorunların tanı ve tedavileri de bu kapsamda. Dolayısıyla genital bölge sağlığını ilgilendiren tüm sorunlarda ürologla görüşmek gerekiyor. Ürolog size varikosele cerrahi müdahalenin iyi ve kötü yanlarını ayrıntılarıyla anlatabilir. Karar sizin.

Varikosele müdahale amaçlı uygulamalar henüz bakir araştırma alanlarından. Yani konuya ilişkin çok sayıda araştırma yapılmadı. Operasyonun testis ağrılarını ne düzeyde hafiflettiği, çocuk sahibi olmaya imkan verip vermediği yeterince bilinmiyor.

Operasyon nasıl yapılıyor?

Varikosel oluşturan damarları kesmeye dayalı operasyon bir gün sürüyor. Hasta aynı gün evine dönebilir. Operasyonda genel anestezi uygulanıyor. Hasta işlem sırasında uyuyor. Bezen de kasık bölgesine lokal anesteziyle yetiniliyor. Operasyon yöntemleri çeşitli. Birinde kasık bölgesine çok sayıda küçük kesi açılıyor. Kesilerin yaklaşık bir santimetre boyunda olması testiste şişen damarlara müdahale için yeterli.

Kesilerden birine yerleştirilen bir cihazla cerrah operasyon mahallini görebiliyor. Diğer kesilerden cerrahi araçlar giriyor. Varikosele müdahale ediliyor.
Operasyon açık da yapılabilir. Bu seçenekte de kesi küçük. Yaklaşık 2 – 3 santimetre açıklık yetiyor. Uzayan damarlar buradan çekiliyor. Peşinden damarlar bağlanıyor veya kesiliyor. Doğru yere müdahale edebilmek için cerrah işlem sırasında mikroskop kullanabilir.

Her iki yöntemde de kesiler karın altı veya kasık bölgesinde açılıyor. Skrotuma (testis torbası) kesi yapılmıyor. Operasyonun ardından kesilen veya bağlanan damarların yerini sağlıklı damarlar alıyor. Kan dolaşımı normale dönüyor. Bu süreçte hasta hareket edebilir. Evine gidebilir. Ancak kendine iyi bakması, özellikle 4 – 6 hafta ağır kaldırmaması şart. Testislerde rahatsızlık hissedilirse desteklemek için sporcuların kullandığı süspansuvarlardan giyilebilir.

Operasyon gebeliği kolaylaştırır mı?

Varikosel operasyonunun gebeliği kolaylaştırmasına gelince, bu bilgi kesin değil. Bazı araştırmalara göre eşi varikosel operasyonu geçiren ve geçirmeyen kadınların hamile kalma oranları arasında kayda değer fark yok.

Fark operasyon yönteminde olabilir düşüncesiyle başka araştırmalar yapılmış. Buna göre hamilelik yönünden operasyon yöntemleri arasında da belirgin avantaj veya dezavantaj yok.

Operasyon kararını ve uygulanacak yöntemi genellemek güç. Eldeki seçenekleri doktorla uzun uzadıya incelemek bu durumda izlenecek en iyi yol olarak kalıyor.