Varikosel Testosteron Düzeyini Etkiler Mi?

Erkeklerin %15’inde Varikosel gözlemleniyor. Uzun süre kısırlığın sebebi olarak bilinen varikoselin testosteron üretimini engellediğine dair yeni bulgular elde edildi. Testosteron erkek sağlığı için kritik önemde hormonlardan. İyi habere gelelim: mikrocerrahi varikosel hastası erkeklerde testosteron oranının yükseltilmesini sağlayabilir. 

Varikosel eskiden tahmin edilenden çok daha ciddi bir sorun. Düşük testosteron miktarı erkeklerde önemli sağlık problemlerine yol açıyor. Testosteron eksikliği düşük enerjiye, düşük kas gücüne ve cinsel sorunlara yol açıyor; psikolojik fonksiyonlarda değişikliğe neden olarak depresyona sürüklüyor. Testosteron eksikliği osteoporoz için de önemli risklerden. 

Varikosel genellikle ergenlikte ya da ergenlikten kısa bir süre sonra ortaya çıkıyor. Geçmişte Varikosel Hastalığına genel yaklaşım ağrı ya da kısırlık sorunu oluşturmuyorsa, hastalığı görmezden gelmekti. Ancak bu çalışmanın sonuçlarına göre, ciddi varikosel hastalığı bulunan gençlerin ve erkeklerin mikrocerrahi varikoselektomi hakkında uzman bir üroloğa danışması gerekiyor. Nedeni açık: gelecekte ortaya çıkabilecek kısırlık problemlerini ve düşük testosteron miktarını hasar ortaya çıkmadan önlemek çok daha kolay.

Varikoselden yakınan, düşük testosteron düzeyinde yetişkin erkekler çok geç olmadan mikrocerrahi tedavi yöntemini değerlendirebilir. Günümüzde uygulanan mikrocerrahi teknikleriyle geçmişte kullanılan invazif yöntemlere nazaran tedavi sonrası sorun ve başarısızlık oranı çok daha düşük gözlemleniyor. Mikrocerrahi düşük testosteron oranına sahip erkekler için de iyi bir tercih; çünkü oral yolla (ağızdan) alınarak testosteron miktarını arttırabilecek herhangi bir ilaç yok.  Testosteron iğneleri, tabletleri, jelleri etkili olsa da çoğu hasta için uygun değil. Bu ürünler çocuk sahibi olmak için testosteron sayımını arttırması gereken erkeklerde pek işe yaramıyor. 

Bir araştırmada 325 varikosel hastası ve 510 varikosel hastası olmayan erkeğin operasyon öncesi testosteron miktarları ölçülmüş. Her yaş grubundaki varikosel hastası erkek sağlıklı erkeklerden daha düşük testosteron düzeyinde gözlemlenmiş. Mikrocerrahi varikoselektomi operasyonundan sonra hastaların %70’inde testosteron düzeyi artmış.

Sonuç olarak, varikosel ameliyatı en azından testosteron üretiminin daha da azalmasını önlüyor diyebiliriz.