Varikosel Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Varikosel yumurtalıkların toplardamarlarında gelişen damar genişlemesidir. Bacaklarda görülen varislere benzer. Nedeni tam olarak bilinmese de çoğunlukla sol tarafta görülür. Ancak bazen çift taraflı, çok ender olarak da sadece sağ tarafta ortaya çıkabilir. Sağ taraftaki varikoselin karın içindeki başka hastalıklarla da ilgisi olabilir. Varikosel genellikle ergenlikte oluşur. 

Varikosel sperm kalitesini düşüren ve kısırlığa neden olan bir sağlık sorunu. Varikosel ayrıca testislerin küçülmesine de neden olabilir. Ancak her varikosel kesin olarak kısırlığa neden olmaz. Yani varikoselim var kısır oldum diye endişelenmeyin. 

Belirtileri

Varikosel genellikle zamanla gelişir ve tedavi gerektirmez. Ancak bazı durumlarda kısırlığa bile neden olabileceğinden dikkat etmek önemli. Belirtileri gösteren kişi mutlaka bir uzman hekime görünmeli.  Belirtilere bakalım:

Ağrı

Testislerde ağırlık hissi

Sırtı üstü yatınca ağrıda azalma

Testislerde şişlik ve görüntü bozukluğu (küçülme, yumuşama vb.)

Kısırlık

Varikosel

Nedeni

Varikoselin kesin nedeni belli değil. Ancak damarlardaki tıkanmalar nedeniyle bölgedeki kan akışının tam olarak sağlanamamasından kaynaklı olduğu biliniyor. Ama bu tıkanmaların nedeni hakkında kesin bir bilgi yok. 

Nasıl belirlenir?

Varikosel şüphesiyle bir ürolog ile görüşen kişi öncelikle fiziki muayeneye alınır. Varikosel tanısı kolay bir sağlık sorunu olduğundan Doktor bu konuda genellikle sorun yaşamaz. Ancak çok başlangıç seviyesindeki durumlarda fiziki muayene dışında Skrotal ultrason gerekebilir. 

Skrotal ultrason ses dalgaları yayarak çalışan bir cihaz. Skrotal ultrason küçük bir çubuk yardımıyla uygulanır. Çubuk skrotumun etrafında gezdirilir. Böylece tıpkı normal ultrason gibi çalışır. Acı duyulmayan bu uygulama yaklaşık 5 dakika sürer.

Tedavi

Varikosel tedavisi çoğu durumda gerekli olmayabilir. Ancak şiddetli ağrıya, testislerde şekil bozukluğuna ve kısırlığa neden olduğu durumlarda tedavi gerekir. Tedavide sıklıkla cerrahi müdahale uygulanır. İlaç tedavisi sadece ağrı için geçici bir çözüm sağlayabilir ancak hastalığı ortadan kaldırmaz.

Opersayon genellikle genel anestezi altında yapılır. Ancak duruma göre veya söz konusu başka sorunlar varsa lokal anestezi uygulanabilir. Kasıktaki sorunlu bölgeye bir kesi açılır. Ardından sorunlu damar ya açılır ya da alınır. Ameliyat süresi yaklaşık yarım saattir. Hastalar aynı gün evlerine dönebilirler. Ameliyat sonrası ağrı büyük ölçüde kaybolur. Ancak doktorunuzun vereceği ağrı kesicileri kullanmakta fayda var. Özellikle mikroskobik yöntemle yapılan ameliyatta başarı şansı oldukça yüksektir. Risk çok azdır ve normal yaşama dönme süresi birkaç gündür. Ameliyattan sonra spor ve seks yapmak için 2 – 3 hafta beklemekte yarar var. 

Kısırlığa ve sperm kalitesinde düşüklüğe neden olan varikosellere yapılan cerrahi müdahale sonrasında sperm kalitesindeki artışın gözlenmesi için 3 – 4 ay sonra test yapılır.