Varikosel kısırlık yapar mı?

Evet. Ama çözümü var. Eğitimli, deneyimli uzman gözetiminde gerçekleştirilen mikrocerrahi uygulamalarla sorunu gidermek mümkün. Elbette her yöntem gibi mikrocerrahiye dayalı operasyonlar da bazı yan etkilere yol açabilir. Komplikasyonlar gelişebilir. Yetersiz, yanlış tanı koyulan hastalarda bu riskler çok daha yüksek. Organ kaybı ciddiye alınması gereken olasılıklardan.

Varikosel tanısı nasıl yapılmalı?

Ultrasonla yapılan gözlem bazı hastalarda varikosel gösteriyor. Operasyonda bakıyoruz. Yok öyle bir şey. Özetle, varikosel tanısı sadece makineyle yapılmamalı. Mutlaka fiziksel muayene, el muayenesi gerekiyor. 

Varikoselde operasyon kararı vermek kolay değil. Sorun kuşkusu varsa hemen doktora gidilmeli, orası kesin ama varikosel çoğu zaman ağırdan alarak ilerlediği için en iyisi enine boyuna düşünüp taşınmak. Son kararı öyle vermek.    

Varikosel başka hangi sorunlara yol açar?

Varikosel sperm kalitesine zarar verir. DNA yapısını zedeler. Buna DNA fragmantasyonu diyoruz. Böyle bir durumda sperm yumurtayı dölleyemez. Nadiren dölleme gerçekleşse bile düşük olasılığı artar. Sayısız denemeye rağmen çocuk sahibi olamayan bazı çiftlerde soruna varikoselin neden olduğunu görüyoruz. Varikosel operasyonla çözümlenirse hamilelik mümkün oluyor.      

Kısırlık tedavisinde Tüp bebek yönteminin son sırada olması gerekir. Diğer yöntemlerden sonuç alınamıyorsa tüp bebek tedavisine geçilmelidir. Sperm Kalitesi hamileliği doğrudan etkilediğinden öncelikle bu sorunu çözmek çok daha sağlıklı olur. 

Tüp bebek tedavisinin de her tedavi gibi bazı yan etkileri olduğunu biliyoruz. Bebekte doğuma bağlı kusurlar gelişebilir örneğin. Hastalık geçirme olasılığı artabilir. Annede zamansız Menopoz (Erken menopoz) görülebilir. Sorun kısırlıksa, buna neden varikoselse öncelikle bunu gidermek gerekiyor. 

Varikosel ağrı yapar mı?

Evet. Sorun çözümlenirse ağrı da ortadan kalkar.

Varikosel operasyonu nasıl yapılıyor?

Cerrahi müdahale etkili sonuçlar veriyor. Özellikle mikrocerrahi uygulamalarının gelişmesi tedavide başarı oranını arttırıyor. Komplikasyon görece daha az. Cerrahi yöntemler sayıca çok ve çeşitli. Her yöntemin başarısı kendine özgü. Varikoselden yakınıyorsanız, doktorunuz operasyon önerdiyse izlenecek tedavi yöntemine ilişkin olarak sizi aydınlatmasını, daha fazla ayrıntı anlatmasını istemelisiniz.     

Teknikler ve yöntemler farklı olunca sonuç değişebilir demiştik. Operasyona rağmen sorun çözümsüz kalabilir. Hidrosel, damar hasarı gözlemlenebilir. Varikosel tedavisinin başarıya ulaşması için sayısız parametrenin dikkatle yönetilmesi gerekir: Sağlık geçmişi, kişisel özellikler, yaşam tarzı seçimleri, genetik nitelikler, riskler, beklentiler…

Varikosel bitkilerle tedavi edilebilir mi?   

Hayır. Varikosel tedavisine yönelik pazarlanan bitkisel ürünler işe yaramıyor. Hem de hiç. 

Varikosel operasyonu geçirdim ama yine çıktı. Şimdi ne olacak?

Varikosel yinelenen sorunlardan kabul ediliyor ama bu doğru değil. Varikosel yinelemez. Ancak varikosel tedavisine yönelik uygulama başarılı olamayabilir. Operasyon yetersiz kalabilir. Benimsenen yöntem yanlış olabilir. Sonuç olarak yinelediğini sandığımız varikosel aslında hep oradadır. Tanısı kesinleşmiş, cerrahi tedavi yöntemi iyi kararlaştırılmışsa varikosel geri dönüşü olmayacak biçimde iyileştirilebilir.  

Başarılı geçmeyen operasyon başka sonuçlara yol açabilir. Hidrosel buna örnek. Üzücü ama, bazı hastalarda yanlış operasyona bağlı olarak edinilen kusurlar tamir edilemeyebilir. Sorunu düzeltmeye, hiç olmadı azaltmaya yönelik başka operasyonlar varsa da bunların da başarısı sınırlı. 

Operasyonun yan etkilerini anlatır mısınız?

Varikosel sorunu çözümsüz kalabilir. Özellikle operasyonda teknik yetersizlikler veya uygulama kusurları yapıldıysa damar hasarları, hidrosel, organ kaybı gündeme gelebilir. En önemlisi uzman doktorun seçimi. Kime gideceksiniz? Doktor seçimini neye göre yapacaksınız?  

Bunun için uzun uzadıya araştırma yapmak, uzman doktorun geçmiş vakalarına, deneyimine ve performansına bakmak şart. Operasyon öncesi tanı ve inceleme aşaması da kritik önemde. Örneğin Spermiyogram tahlilleri yanlışsa operasyon başlı başına zarar demektir. 

Varikosel mikrocerrahiyle çözülür diyorlar. Doğru mu?

Varikoselde mikrocerrahi operasyonu giderek daha yaygın uygulanıyor. Mikrocerrahi eski cerrahi yöntemlere oranla daha etkili tedaviye imkan veriyor. Yan etki de az.