Varikosel Hastalığı Neden Olur ve Kısırlığa Etkisi Var Mıdır ?

Varikosel yaygın sağlık sorunlarından: her 7 erkekten 1’inde, genellikle 15 – 25 yaşları arasında gözlemleniyor. Yarısında testislerinin sol tarafında rahatsızlık oluşuyor; nadiren de olsa varikosel her iki tarafta da görülüyor. Varikosel hastalığının genellikle sol tarafta olmasının nedeni anatomik. Testis torbasından çıkan sol damarlar sağ damarlara göre daha farklı bir yol izliyor.

Varikosel ciddi bir hastalık sayılmaz. Çoğu zaman tek başına zarar vermez. Endişe edilmesi gereken konuları sıralayalım:

Kısırlık: Araştırmalara göre varikosel hastası olan erkeklerde kısırlık görülme oranı varikosel hastası olmayan erkeklere oranla daha fazla. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Bir teoriye göre testis torbasında kan birikimi normalin üzerine sıcaklık oluşturuyor. Bu sıcaklık testis tarafından üretilen sperm sayısını ve kalitesini düşürerek kısırlığa neden oluyor. Testisin tek tarafında varikosel hastalığı olsa dahi, genişleyen damarlarda biriken sıcak kan her iki tarafın da ısınmasına yol açıyor.

Varikosel hastası çoğu erkek kısır değil; ancak varikosel hastası olanların kısır kalma ihtimali daha yüksek.

Küçük testis: Ergen bir gençte büyük bir varikosel oluşursa, varikoselin bulunduğu taraftaki testis beklendiği gibi gelişemeyebilir. Böylelikle testis normal boyutuna ulaşamadan büyümesini tamamlayabilir. Bu nedenle kısırlık ortaya çıkabilir.

Yaşlı erkeklerde ani varikosel başlangıcı: Çok nadiren, karındaki büyük bir damarın tıkanması sonucu varikosel aniden ortaya çıkabilir. Bu normalde 40 yaşın üzerindeki erkeklerde görülebilir.

Test yaptırmak gerekir mi?

Genellikle gerekmez. Varikosellerin çoğu genç ve sağlıklı erkeklerde ortaya çıkıyor. Teşhis yalnızca Doktor taramasından sonra konulabilir. Varikosel kısırlığın bazı durumları ile bağlantılıdır. Bu nedenle, kısırlık incelemeniz yapılıyorsa meni testi istenebilir. 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ilk defa gelişen çok nadir varikosel durumlarında, olası nedenlerin araştırılması için testler yaptırmanız önerilebilir. Ayrıca, sadece sağ tarafta oluşan varikosel nadir görülür. Böyle bir durum oluşmuşsa, hastalığın başka bir nedeni olup olmadığını anlayabilmek için başka testler de gündeme gelebilir. Varikosel ve kısırlık

Varikosel tedavisi erkek kısırlığını iyileştirir mi?

Muhtemelen iyileştirmez ama bu konu henüz bağlanmadı. Tartışmalar sürüyor. Uzun yıllar varikosel hastası erkeği tedavi etmenin çocuk sahibi olabilme ihtimalini arttıracağı düşünüldü. Yapılan çalışmalara göre, tedavi sonrasında sperm sayısı genellikle artıyordu. Bu artışın çocuk sahibi olmaya katkıda bulunacağı düşünülüyordu.

Yakın geçmişte yapılan pek çok çalışma bu konuya odaklandı. Ne yazık ki bunlarda üretkenliğin tedaviyle arttırılabileceğine dair somut kanıtlar elde edilemedi. Bazı uzmanlar bu analizleri eleştiriyor; varikosel tedavisinin üretkenliği arttırıp artırmadığını öğrenebilmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini savunuyor. Konu hala tartışmaya açık. Kısırsanız uzmanınıza güncel araştırmaları danışabilirsiniz.

En önemli noktayı vurgulayalım: Varikosel hastası çoğu erkek kısır değildir.