Varikosel Doğal Yollarla Tedavi Edilir Mi?

Medikal olarak varikoselin tanımı “sperm kordonundaki kılcal damarların genişlemesi”. Varikosel yumuşak, elastik şişkinliklerle ağrı oluşturur. Yaygın olarak 15 – 25 yaş arası erkeklerde ve testisin sağ tarafından ziyade sol tarafında görülür. Varikosel ayakta durulduğunda genellikle daha ağrılı ve belirgindir. Sorun özellikle erkeklerin sık mastürbasyon yaptığı 15 – 25 yaş aralığında görülür.

Varikosel nedeniyle oluşan ağrı haftalarca sürebilir ve erkeğin gerçekten de ıstırap çekmesine neden olabilir. Acı en basit göstergesi; bir mesaj iletmeye çalışır: testiste problem var! Erkek sık mastürbasyon yapıyorsa, öncelikle bunu durdurması gerekir. Sorun giysilerden kaynaklanıyorsa hemen değiştirmesi de önerilir. Bol ve rahat giysiler, slip çamaşır yerine şort tercihi buna örnek verilebilir.

Varikosel genellikle cerrahi operasyonla tedavi edilebilir ancak bu her zaman gerekli değil.

Varikoselin doğal yollardan tedavisi

Eğer erkek varikosel hastalığından acı çekiyorsa ve mastürbasyon yapıyorsa, bunu bir an önce durdurması gerekir. Sağlıklı ve bilinçli bir kadınla yaşanan ilişki, erkeği çok daha sağlıklı bir duruma getirecektir. Penis ve testis ilişkiden sonra daha iyi, masaj yapılmış gibi hissedecektir. Herhangi bir yanma, ağrı ya da buna benzer bir problem söz konusu olmayacaktır.

Çoğu durumda varikosel aşırı derecede mastürbasyon yapmaktan ortaya çıkar. Aşırı derecede mastürbasyon ve/veya düzenli mastürbasyon psikolojik açıdan daha derin problemlere yol açabilir. İlişki bağımlılığına, duygusal ve cinsel sorunlara neden olabilir. Sorun aşırı mastürbasyonla ilişkiliyse bunu bırakmakta, sağlıklı cinsel yaşama yönelmekte yarar var.

Varikosel Hastalığına yakalanan erkekler sıcak su içerisinde 45 dakika kadar dinlenmeli; suya 2 – 3 şişe deniz tuzu eklenmeli. Penis veya testis üzerinde herhangi bir losyon, pudra ya da buna benzer ürün kullanılmamalı.

Varikosel tedavisinde Doğal Yağlar (zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı) ve Combava, Gül, Çiçek Suyu, Sandal ağacı, Tanacetum, Kimyon, Ylang Ylang, Yasemin ve Cananga gibi esanslı yağlar da kullanılabilir. Banyo suyuna 2 – 3 damla yağ dökülebilir.

Varikosel hastalığından kaynaklanan ağrı ve hastalığın kendisi genellikle birkaç gün ya da hafta içerisinde erkeğin davranışlarına bağlı olarak kendiliğinden kaybolur. Varikosel hastası erkek yukarıda belirtilenleri dikkate alıp yumurtalıklarını beslerse, 2 – 3 hafta ya da daha kısa bir süre içinde normale dönebilir.

Diyet açısından çinko zengini yiyecekler (ayçiçek tohumu, kabak tohumu) ve bolca meyve ve sebze tüketilirken et, süt ürünleri, rafine tahıllar, rafine nişastalar, işlenmiş yiyecekler, asitli ve köpüren içecekler (soda, bira, kahve, şarap gibi), tuz, şeker ve yapay tatlandırıcılardan uzak durulmalı. Damiana, cocculus kökü, saw palmetto meyveleri, kırmızı frambuaz yaprağı, ashwagandha, ginseng, meyan, saparna, bala ve maca bitkilerinin varikosele iyi geldiği yönünde söylentiler var. Bitkisel tedaviye yönelecekseniz doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.