Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Varis yalnızca bacaklarda olur zannediyorsanız bir daha düşünün. Testiste oluşanlarına da Varikosel deniyor. Peki varikosel ameliyatı nasıl yapılır ?

Varikosel skrotumda (testis torbası) bulunan genişlemiş şişkin damarlara deniyor. Yani varisli damarlara. Varikosel erkeklerin %15’ini etkileyen bir sorun. Üreme sorunu olan erkeklerin de %40’ında görülüyor. Varikosel ameliyatı erkeklerde Kısırlık tedavisi için uygulanıyor. Bu ameliyatı yaptıracaksanız lokal veya genel anesteziyle ayakta tedavi edileceksiniz.

Karın altından küçük bir kesit açılacak. Burası testislerin anne karnındayken bulunduğu karın duvarı. Varikosel üreten damarlar belirlenecek. Varikosele kan akışını ortadan kaldırmak için kesilecek. Bir de alternatif yol var. Cerrahi müdahale gerektirmiyor. Perkütan embolizasyon denilen bu yolla varikosel tamir ediliyor. Küçük bir kateter kasıktaki geniş bir damardan içeri sokuluyor. Sonra bu kateter varikoselli damara iletiliyor. Balon, tıkaç ya da ilaç yoluyla damar kapatılıyor. Varikosele neden olan ters akım engelleniyor. Varikosel ameliyatı ayakta yapılıyor. Normal şartlar altında 4 saat içinde evinize gidebilirsiniz. Birkaç gün boyunca da ağrı kesici içerseniz hiçbir sıkıntı yaşamadan bu süreci atlatırsınız.

varikosel

Sol testiste varikosel gelişme olasılığı daha yüksek.

1 – 2 gün içinde hafif işlerinizi yapabileceksiniz. 1 hafta sonra güç gerektiren diğer aktiviteleri.

Neden yapılıyor ?

Varikoselin testisin ısı derecesini arttırdığı, testislere giden damarlardaki kanın desteklenmesine neden olduğu düşünülüyor. Varikoselin nasıl olup da üremeyi etkilediği halen belli değil. Ama spermlere zarar verdiği, onları öldürdüğü doğru. Varikosel onarımıyla hem varikoseller düzeliyor hem de bozulmuş spermler.

Ne kadar işe yarıyor ?

Doğurganlık oranının ameliyattan sonra artışına ilişkin kanıt yok. Bazı doktorlar büyük varikosellerin sperm problemleriyle bağlantılı olduğunu, onarımın hamilelik oranını arttırdığını düşünüyor.

spermVarikosel büyükse sperm sorunları gelişebilir.

Bazıları da bu onarımı yaptırmayanlarla aynı oranda hamilelik olduğu görüşünde.  Sadece ultrason testinde gözlemlenebilen küçük varikosellerin ise onarımına gerek yok.

Riskleri nedir ?

Her sağlık sorunu gibi bazı riskler söz konusu. Bakalım:

• Ameliyat sırasında enfeksiyon gelişimi

• Skrotumun su toplaması

• Kasık bölgesindeki ana damar ya da sinirlerde hasar oluşumu