Vardiyalı çalışanlar için düzenli uykunun formülü

Her sabah çalan o saatten nefret mi ediyorsunuz? Sabahları uykuya doyamıyor musunuz? Bizce halinize şükredin. Çünkü çalışmanın bir de vardiyalısı var ve vardiyalı çalışmak gerçek anlamda uykusuzluk demek.  

İnsanlar doğaları gereği geceleri uyumaya programlı. Ancak vardiyalı çalışanların çoğu geceleri uyanık kalmak zorunda olabiliyor. Dolayısıyla uykusuzluk yaşamlarının adeta bir parçası. Hal böyle olunca da uykusuzlukla baş etmek onlar için sıradan bir iş. Siz de vardiyalı çalışanlar grubundaysanız şimdi vereceğimiz tavsiyelerle uykunuza kendi çapınızda bir düzen getirebilirsiniz. Şimdi gelin vardiyalı çalışanların uyku düzeni için yapabileceklerine tek tek yakından bakalım.

Yatmadan önce kafein ve nikotin gibi uyarıcılardan kaçının. Kafein ve nikotinin uykuyu kaçırdığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle siz de yatmadan önce çay, kahve ve gazlı içecekler gibi kafein içerikli içeceklerden uzak durun. Ayrıca sigara, puro ve nikotin bantları gibi nikotin kaynaklarından da mutlaka kaçının. Bu şekilde uykusuzluk çekmez, zaten düzensiz olan uyku sürenizi kısaltmazsınız.

Uyku için uygun bir ortam yaratın. Vardiyalı çalışanların uyku düzeni ne yazık ki tam olmuyor. Bu nedenle uykuya ayırdığınız süreyi en iyi şekilde değerlendirmek şart. Alacağınız bazı önlemler çok daha iyi ve kesintisiz bir uyku çekmenizi sağlayabilir. Bunun için öncelikle koyu renk perdeler alın. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi insanlar günışığında uyumaya programlı değiller. Bu nedenle ufacık bir aydınlık bile uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Koyu renk perdeler istemiyorsanız kendinize bir uyku gözlüğü de edinebilirsiniz.

Diyelim ki zar zor uyudunuz. Birden telefonunuz çalıyor ve sizin için çok kıymetli olan uykunuzu bölüyor. Hele bir de uykuya zor dalan bir insansanız ertesi gün sizin için zindan olabiliyor. İşte yanlış numara veya düşüncesiz bir arkadaş yüzünden uyandırılmak istemiyorsanız telefonunuzu fişten çekin. Cep telefonunuzu da sessiz moda alın. Bu şekilde rahatsız edilmeden mışıl mışıl uyuyabilirsiniz. 

Uyurken her ne kadar örtülerin altında olsanız da oda sıcaklığı sizi çok etkiler. Bu nedenle uyuduğunuz odanın 23 – 24 °C olmasına dikkat edin. Daha soğuk bir odadaysanız da üzerinize çok ağır olmayan bir yorgan ya da örtü alın. 

Aynı saatlerde uyanmaya çalışın. Vardiyalı sistemle çalışsanız da belli bir düzeniniz olacaktır. Siz de uyku düzeninizi bu sisteme göre ayarlayın ve mümkünse aynı saatlerde uyanmaya çalışın. İzin günlerinizde de mümkün olduğunca bu düzene sadık kalın. Bu şekilde vücudunuz bir düzene oturur ve uykusuzluk çekme ihtimaliniz azalır. 

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Sağlıklı beslenme, rutin egzersizler ve fiziksel açıdan aktif bir yaşam sürmek ister vardiyalı, ister vardiyasız çalışın düzenli bir uykunun anahtarı. Tabii sizin durumunuzda biraz daha önemli. Bu nedenle haftada en az 3 gün yarım saat spor yapmalı, abur cuburdan uzak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmeli. Aynı zamanda alkol, uyuşturucu gibi uyku düzenini altüst eden maddelerden de uzak durmak şart.

Profesyonel yardım alın. Vardiyalı çalışıyorsanız ve uyku düzeninizi bir türlü yola sokamıyorsanız profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Hastanelerin uyku merkezleri sizin uykusuzluğunuzun altında yatan sebepleri belirlemede yardımcı olacaktır. Aynı zamanda konu hakkında uzmanlaşmış hekimler ilaç tedavisi ve psikolojik danışmanlık başta olmak üzere pek çok yolla sorununuza çözüm bulabilir.

Uykusuzluk hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzaman hekimlerimize başvurabilirsiniz.