Vakumla Doğum ve Doğum Kaşığı Nedir ?

Bebeğinizi yaklaşık 9 ay boyunca karnınızda taşıyorsunuz, düzenli olarak Doktor kontrollerinizi yaptırıyorsunuz. Ama hamileliğin en önemli kısımlarından biri de doğum. Çünkü bazen doğum sırasında ortaya çıkan istenmeyen durumlar sizin ya da bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabiliyor. Doğum aşamasında anne ya da bebekte meydana gelen sorunlardan dolayı doktor vakumla doğum ve forseps yani diğer adıyla doğum kaşığı yöntemlerini kullanmayı uygun görebilir. Peki nedir vakumla doğum ya da forseps?

Doğum kaşığı nedir?

Doğum kaşığı makas gibi çapraz olarak duran bir çift kaşığa benzeyen bir alet. Sadece doğum sırasında bebeğin daha kolay ve çabuk çıkarılması gereken durumlarda kullanılır. Örneğin bebek ya da anne fazla Stres altındaysa ve bu onlara zarar verecekse ya da bebeğin kafası doğum kanalından uzaksa bu yöntem seçilebilir. Bebek doğum kanalında çok fazla hareket ediyorsa ve bu durum bebeğe zarar verecekse de doktor doğum kaşığı kullanmayı uygun bulabilir. Doğum kaşığı kullanıldığı sırada herhangi bir ilaca ya da iğneye gerek yok. Çünkü epidural anestezi ağrıyı azaltma konusunda tek başına etkili. Yani günümüzde doğum kaşığı ya da forseps kullanılmadan önce vajina ve omurga zaten anestezi ile uyuşturulmuş oluyor.  Ayrıca doğum kaşığı kullanılmadan önce vajina ve anal bölge arasındaki küçük alanda küçük bir kesik açılabilir. Ama korkmayın, çünkü bunu hissetmeyeceksiniz. Ardından doğum kaşığı yavaş ve nazik hareketlerle vajinadan içeri sokularak bebeğin kafasının iki yanından tutulur ve yavaşça dışarı çıkarılır. 

Vakumla doğum 

Bazı durumlardaysa doktor doğum kaşığı yerine vakumla doğum gerçekleştirebilir. Vakumla doğum, adından da anlaşılacağı gibi bunun için özel tasarlanmış bir vakumdan oluşur. Vakumla doğum sırasında vakum bebeğin kafasına nazikçe yerleştirilir. Böylece bebeğin kafasının doğum kanalında çok fazla hareket etmesi de engellenir. Vakumla doğum yöntemi anne bebeği ıkınarak ittiği sırada anneye yardım etmek amacıyla da kullanılır. 

Vakumla doğum yönteminin bebek için bazı dezavantajları olabilir. Bebeğin kafa derisinde oluşan ufak yara ve şişlikler bu yöntem sonrası karşılaşılan en yaygın sorun. Ayrıca bebeğin kafa şekli kısa bir süreliğine farklılık gösterebilir. 

Hem vakumla doğum hem de doğum kaşığı yöntemlerinin anne adayı için de bazı riskleri var. Bu işlemler sonucunda vajinada yırtılmalar oluşabilir. Doğum kaşığı yönteminde risk daha fazla. Annenin vajina, rektum veya perineum bölgelerinde yırtılmalar olası risklerden. Ama uzmanlara göre doğum kaşığı yönteminin bebek için daha az riski var. Yine de bu yöntemde de tıpkı vakumla doğumda olduğu gibi bebeğin kafasında kabarıklar ya da yaralar oluşabilir. Hatta yanlış kullanımda bebeğin yüzünde bile yaralar oluşması mümkün. Bu tip yaralar ya da şişlikler doğumdan sonraki birkaç gün içerisinde iyileşir. Çok nadirense hem vakum hem de doğum kaşığı yöntemlerinde kafatasının içinde kanama ihtimali de var. 

Siz de yakında doğum yapacaksanız doktorunuzla vakumla doğum ve doğum kaşığı tekniklerinin artılarını ve eksilerini değerlendirmelisiniz. Ayrıca doktorunuza bu yöntemlerin sizin doğumunuzda gerekli olup olmadığını da sormalısınız. Ayrıca unutmayın, bazı doktorlar vakumla doğum ve doğum kaşığı yöntemleri hakkında diğerlerinden çok daha profesyonel oluyor. Sizin doktorunuz da bu konularda uzmansa risklerden korkmanıza da gerek kalmayabilir. Ayrıca hatırlatalım, doğumla ilgili aklınıza takılan her türlü konu hakkında uzman yorum olaraksorular sorabilir, kendi durumunuza özel tavsiyeler alabilirsiniz.