Vajinit ilişki olmadan bulaşır mı?

4 kadından 3’ü vajinite yakalanıyor. Vajinit hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. 

 • Vajinit akıntı, kaşıntı ve ağrıyla kendini belli eden bir tür iltihap.
 • Soruna vajinada yaşayan bakteriler veya enfeksiyon neden olabilir.
 • Menopozu izleyen dönemde düşen östrojen düzeyi de vajinit başlatabilir.
 • Kısaca ilişki enfeksiyon için şart değil. 

Yaygın Rastlanan Türlere Bakalım

Bakteriyel vajinozis: Vajinada birden fazla bakteri türü yaşar. Bunlardan birinin aşırı çoğalması vajinite yol açar.

Mantar enfeksiyonu: Candida Albicans türü mantar enfeksiyona neden olabilir.

Trikomoniyazis: Sorumlusu cinsel temasla yayılan bir parazit türü.

Vajinal kuruluk: Menopozdan sonra düşen östrojenle ilişkili.

Tedavide ilk adım vajinit türünün belirlenmesi.

Vajinit Belirtileri Ne?

 • Akıntıda renk, hacim, koku değişimi
 • Kaşıntı, yanma
 • İlişkide acı
 • Ağrılı idrar
 • Hafif kanama

Akıntının niteliği vajinit türünü anlamanızı sağlayabilir. Örnek verelim:

Bakteriyal vajinozis: Gri – beyaz renkte, ağır kokulu akıntı. Çürük balığa benzeyen koku ilişkiden sonra daha belirgin.

Mantar enfeksiyonu: Başlıca belirtisi kaşıntı. Yoğun kıvamda, beyaz renkte akıntı da görülebilir.

Vajinit İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Vajinada olağandışı herhangi bir belirti görürseniz derhal doktora gitmelisiniz. Önceden vajinal enfeksiyon geçirmediyseniz Doktor soruna neyin yol açtığını belirleyebilir.

vajinit 

Vajinal enfeksiyon geçirdiniz ama bu defaki biraz değişik geldiyse uzman yardımı şart. Geçmişte birden fazla partneriniz olduysa, şimdi yeni bir partneriniz varsa cinsel yolla bulaşan enfeksiyon söz konusu olabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların belirtileri mantar enfeksiyonuna veya bakteriyel vajinite çok benziyor.

Mantar enfeksiyonuna karşı ilaç kullandınız ama belirtiler sürüyor. Ateşiniz yüksek. Kötü kokulu akıntınız var. Bu durumda mantar dışında kalan gerekçeleri düşünmek gerekebilir. Veya mantar türü kullanılan ilaca dayanıklı olabilir.

Vajinitte Bekle Gör Taktiği

Her akıntıda ve yanmada doktora gidin demiyoruz. Önceden vajinal mantar enfeksiyonu geçirdiyseniz, belirtiler bire bir aynıysa buna gerek yok. Doktorun tarif ettiği önlemleri yine uygulayabilirsiniz.  

Bakteriyel Vajinozis

Vajina tıpkı ağız, mide ve bağırsaklar gibi bakterilerin sevdiği bölgelerden. Normalde “iyi” bakteriler “kötü” bakterilerden fazla olunca sorun çıkmıyor. Ancak “kötü” bakteriler kalabalıklaşınca tehlike çanları çalmaya başlıyor. 

Laktobasil türü “iyi” bakteriler azınlığa düşünce anaerob “kötü” bakteriler vajinozise neden oluyor.

Bakteriyel vajinit cinsel yolla yayılabilir ama bu bir kural değil. Cinsel temas olmadan da gelişmesi mümkün. Yeni partner edinen – birden fazla partneri olan, rahim içi doğum kontrol yöntemi kullanan kadınlarda bakteriyal vajinozis riski daha yüksek.

Vajinit İçin Komplikasyonlar

Vajinal enfeksiyonlar genellikle ciddi komplikasyonlara neden olmaz. Öte yandan bakteriyel vajinozis ve trikomoniyazis ilişkili erken doğum – zayıf bebek vakaları kaydediliyor. Bakteriyel vajinozis ve trikomoniyazis başta HIV cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor.

Mantar Enfeksiyonları ve Vajinit 

Candida Albicans bir tür mantar. Normalde kendi halinde. Kimseye zararı yok. Ancak bazen koşullar değişiyor ve mantar yayıldıkça yayılıyor. Çoğu vajinal mantar enfeksiyonu bu türün marifeti. Etki alanı vajinayla sınırlı değil. Bedenin nemli başka bölgelerinde enfeksiyon başlatıyor. Ağızda pamukçuk, pişik, isilik buna örnek.

Vajinit yaygın kadın sağlığı sorunlarından. 4 kadından 3’ü yaşamlarının bir döneminde vajinite yakalanıyor. Riski arttıran faktörlere bakalım:

 • İlaç kullanımı (antibiyotikler ve steroidler)
 • Diyabet
 • Hormon değişimleri (gebelik, doğum kontrolü, Menopoz)

Köpük banyosu, vajinal kontraseptif, nemli veya sıkı çamaşır, kadın hijyen ürünleri (spreyler ve deodorantlar) mantar enfeksiyonuna neden olmaz ama enfeksiyona yakalanmanızı kolaylaştırabilir.

Trikomoniyazis: Cinsel yolla taşınan yaygın enfeksiyonlardan. Nedeni tek hücreli parazitlerden Trikomonas Vajinalis. Bu organizma erkekte idrar yolunda, kadında vajinada sorun çıkarıyor.

Bulaşıcı olmayan Vajinit: Duş, parfümlü sabun, vajinal sprey, kokulu deterjan ve spermisit (sperm öldürücü) ürünler alerjik reaksiyon başlatabilir. Vajinal dokularda tahrişe yol açabilir.

Menopozu izleyen dönemde görülen hormon değişimleri veya yumurtalığın cerrahi müdahaleyle alınması da vajinada yanma ve kaşıntıya neden olabilir.