Vajinal (Vajinada) Mantar Nasıl Tedavi Edilir ?

Vajinada mantar her kadının başına gelebilir. Araştırmalar kadınların 4’te 3’ünün hayatlarında en az 1 kez vajinada mantar problemi yaşadığını gösteriyor. Genellikle Candida isimli bir mikroorganizmanın neden olduğu sorun vajinada kaşıntı, yanma ve ağrı başlatıyor. Uzun vadede tedavi edilmezse çok daha ciddi etkilere yol açıyor. Peki vajinal mantar tedavisi nasıl oluyor ?

Vajinada Mantar Belirtileri Nasıl Olur ?

Vajinada kaşıntı, yanma veya ağrı gibi belirtilerden bir ya da birkaçını yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka jinekoloğunuzla görüşün. Doktorunuz vajinal mantar şüphesini doğrulamak ve hangi organizmanın bu mantara neden olduğunu öğrenmek için sizi önce jinekolojik muayeneden geçirecek. Ardından testler uygulanacak. Tanı aşamasına bakalım:

Hastalık geçmişi: Jinekolojik muayeneden önce doktorunuz sağlık geçmişinizi sorgulayarak vajinada mantar riskini arttıracak etkenleri belirleyecek. Bu sorular şunlar olabilir:

  • Ne gibi belirtilerden şikayetçisiniz ?
  • Şikayetleriniz ne zamandır devam ediyor ?
  • Daha önce bu sorunla karşılaştınız mı ?
  • Geçirdiğiniz veya hala devam eden cinsel hastalığınız var mı ?
  • Son zamanlarda çeşitli nedenlerle antibiyotik tedavisi gördünüz mü ?
  • Aktif bir cinsel yaşamınız var mı ?
  • Çok eşli misiniz ?
  • Hamile misiniz ?
  • Vajinal temizlik için kullandığınız ürünler var mı ? Varsa neler ?

Jinekolojik muayene:  Doktorun hastalık geçmişinizi öğrenmesinden sonra jinekolojik muayeneye geçilecek. Öncelikle vajina dışında mantar enfeksiyonu etkilerine bakılacak. Bu sayede doktorunuz mantarın cinsini, gelişimini tanıyacak. Sonraki adımda vajina içi ve rahim incelenecek. Bu amaçla spekulum denen bir araç kullanılıyor. Bu işlemin ardından vajinadan örnek alınacak. Tüm bu işlemler acısız.

Test aşaması: Vajinadan alınan örnek laboratuvara gönderiliyor. Ancak bu her zaman gerekli değil. Çoğu komplikasyonsuz mantar türleri bu işlemlerden geçmiyor. Direkt olarak tedaviye başlanıyor. Ancak tekrarlayan, şiddetli belirtiler gösteren vajinal mantarlardan alınan örnekler laboratuvarda inceleniyor. Mantarın türüne göre tedavi başlıyor.

Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Olur ?

Tanı kondu. Şimdi sıra mantarın tedavisinde. Vajinada mantar tedavisi genellikle kolay olur. Ancak bazı mantar türleri dişli çıkıp aylarca uğraşmanıza neden olabilir. Bunun için iki farklı durumu ayrı ayrı ele almalıyız.

Bunlar görece zararsız mantarlar. Belirtileri genellikle çok rahatsızlık vermez. Tedavisi de kolay. Tek doz ilaç kullanımı veya 3-5 günlük krem tedavisi yeterli.

Kremler: Vajinal mantar enfeksiyonlarında en çok tercih edilen tedavi yöntemi. Ayrıca merhem, tablet ya da fitil de uygulanan benzer tedavi yöntemlerinden. Kremler 3 ila 5 gün arasında mantarı büyük ölçüde bastırıyor; kaşıntı, ağrı ve yanma hissini ortadan kaldırıyor. Genellikle butoconazol,  klotrimazol, mikonazol ve terconazol içerikli olan bu kremlerin yanma, batma hissinde artış gibi yan etkileri olabilir.

Tek doz ilaçlar: Genellikle flukonazol içeriyorlar. Çoğunlukla ağız yoluyla alınır. Ancak bazı durumlarda fitil olarak da kullanılabilir. Ağız yoluyla alınıyorsa bulantı veya mide ağrısı, vajinal olarak kullanıldığında da vajinada batma ve yanma gibi yan etkiler gözlemlenebilir.

Tedaviden sonra belirtilerde azalma olmadıysa, 1-2 ay içinde mantar yinelendiyse mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz başka bir tedavi planı önerebilir.

Vajina Mantarı İçin Tedavi Yöntemleri Neler ?

Vajinada mantar için flukonazol verilir

Vajinada mantar için flukonazol verilir

Tedavisi zor olan mantar türlerinden biriyle başınız beladaysa tedavi süreniz biraz daha uzun olabilir. Bu tür vajinal mantar tedavilerinde şu yöntemler kullanılır:

Kremler: Tedavisi kolay olan mantarlarda olduğu gibi bu türde de kremler tedavinin önemli bir parçası. Ayrıca merhem, tablet ya da fitil de uygulanan benzer tedavi yöntemlerinden.  Tedavi süresi genellikle 7 ila 14 gün arasında değişir.

İlaçlar:  Uzun vadeli kullanılan ilaçlardır. Kolay tedavi edilebilen vajinada mantar enfeksiyonlarından farklı olarak ilaç tek doz değil düzenli olarak alınır. Genellikle flukonazol içerikli olurlar. En az iki doz tavsiye edilir. Ancak bu tedavi hamile kadınlar için uygulanamaz. Çünkü bu ilaçların bebeğe zarar verme riski yüksektir.

Korunma: Tekrarlayan ve zor tedavi edilen vajinal mantar enfeksiyonunuz varsa doktorunuz size topikal klotrimazol bazı koruyucu ilaçlar tavsiye eder. Bu şekilde vajinal mantarın yenilenmesi önlenmeye çalışılır. Uygulanan ilk tedavi sizi yaklaşık olarak 6 hafta boyunca koruyacağından ilk aşamada bu ilaçların dozu haftada bir şeklinde olur. Sonraki dönemlerde doz genellikle haftada ikiye çıkar.

Tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonlarında partnerinizin de tedavi olması gerekebilir. Yani partnerinizin de Doktor muayenesinden geçmesi gerekli. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanarak mantar enfeksiyonunun partnerinize bulaşma riskine engel olabilirsiniz.