Vajinal kaşıntı ve cinsel ilişki sonrası yanma

“Eğer cinsel ilişki sonrası kaşıntı ve yanma problemleri yaşıyorsam bu ne anlama gelir?” sorusu hemen her kadının hayatı boyunca aklından en az 1 kez geçer. Bu sorunun sorunun yanıtıysa ne yazık ki: “Bir şeyler ters gidiyor demek.”

Birkaç vajinal problem yanma ve kaşıntılara sebep olabilse de bunların hepsi – özellikle çeşitli enfeksiyonlar – cinsel ilişki ile alakalı problemler değil. Kaşıntı ve yanmalara sebep olabilecek bazı problemlere bakalım:

Mantar Enfeksiyonu: Kaşıntı ve yanma, oldukça yaygın bir enfeksiyon olan mantar enfeksiyonunun (candidiasis olarak da bilinir) olası birçok belirtilerinden yalnızca ikisi. Lorumsu yoğun beyaz vajinal akıntı ve vajina dudaklarında şişmeler bu mantar enfeksiyonunun diğer olası belirtileri. Mantar enfeksiyonu her zaman olmasa da (cinsel ilişkiye girmemiş kızlar da mantar enfeksiyonu görülebilir) bazen cinsel ilişki yoluyla bulaşabilir. Partneriniz de  genital bölgesinde kaşıntılı isiliklere sahip olabilir. Eğer mantar enfeksiyonu geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız ve daha önce mantar enfeksiyonu geçirmediyseniz, doktorunuza görünmeniz sizin yararınıza olacaktır. Mantar enfeksiyonuna tekrar yakalanmış olan hastalar reçeteye tabi olmayan mantar önleyici kremler kullanabilir veya vajinal fitil tedavisi uygulayabilirler. Tedavi olunmadığı takdirde partneriniz de genital kızarıklık ve kaşıntı yaşayabilir.

Trichomonas: Erkeklerin prostat bezlerinde de yaşayabilen ufak tek hücreli bir parazittir. Köpürmelerle birlikte kaşıntı ve sarı-yeşil bir vajinal akıntıya yol açabilir. Reçeteye tabi olmayan ilaçlar ile tedavi edilemez. Dolayısıyla trichomonas şüpheniz varsa doktorunuza görünmeniz son derece önemlidir.

Vajinit: Vajinanın iltihaplanması anlamına gelen ancak tam olarak belirli olmayan bir terimdir. Vajinit bir cinsel ilişkinin sonucu olarak ya da herhangi bir diğer faktöre bağlı olarak vajinayı nemlendiren ve temizleyen bakterilerin normal dengesinin bozulmasının sonucu oluşur.

Vajinal tahriş: Cinsel ilişki sırasında kullanılan ya da daha farklı zamanlarda vajina içine yerleştirilen tampon gibi malzemeler vajinal tahrişe neden olabilir. Özellikle spermisitler ve tamponlar çoğu vajinal tahrişin nedenidir.

Ayrıca düşük östrojen seviyesine sahip ve vajinal kuruluk yaşayan menapoz dönemindeki kadınların da vajinası cinsel ilişki sırasında tahriş olması olasıdır. Cinsel ilişki sırasında reçeteye tabi olmayan kayganlığı arttırıcı kremler kullanılarak bu sorunların önüne geçilebilir.

Alerjik tepkiler: Enfeksiyonlardan daha az rastlansa da alerjiler de Vajinal kaşıntıya ve cinsel ilişki sonrası yanmaya sebep olabilir. Kadınlar bazen meniye alerjik olabilir. Bu durum seminal sıvıların sahip olduğu proteinlere göre partnerden partnere farklılık gösterir. İlk olarak 1958 yılında Almanya’da kayıtlara geçen sperm alerjilerinin belirtilerinin bir takım karakteristik özelliklere sahip olması ve kadınların bu özel bilgilerini doktorlarla paylaşmak istememesi sperm alerjilerinin takip edilmesini oldukça zorlaştırdı. Kadın enfeksiyondan kurtulduktan sonra, menisine alerji duyduğu partnerinin cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmasını sağlayabilir. Eğer prezervatif ile girilen cinsel ilişki sonrasında bir önceki deneyiminde yaşadığı belirtileri yaşamıyorsa, o kadının büyük ihtimalle meni alerjisi vardır

Prezervatif ile kurulan cinsel ilişkide prezervatifin ana maddesi olan lateks alerjisi olan kadınlarda yanma ve kaşınmalara sebep olabilir. Lateks alerjisi olan bireyler zaten çoğunlukla bu alerjilerini, tıbbi müdahale gibi durumlarda maruz kaldıkları lateks eldiven vb. maddeler aracılığıyla anlarlar. Lateks alerjileri ciddi olabildiği için – nefes alma zorlukları gibi hayati tehlikeler yaratabilecek belirtilere sahiptir. Bu durumdaki kadınların özel lateks içermeyen prezervatifler kullanması veya diğer doğum kontrol yollarını kullanması yararlarına olacaktır.

Vajinal kaşıntının hızlı çözümü başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.