Vajinal Enfeksiyonlardan Oluşan Koku ve Çözümü

Bakteriyel vajinozis, mantar enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi vajinal rahatsızlıklar, vajinal kokuya neden olabilir. Vajina kendini temizleme konusunda aslında o kadar başarılıdır ki, ciddi bir hijyen sorununuz yoksa herhangi bir olağandışı vajinal koku büyük olasılıkla bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Kokudan kurtulmanın yolu enfeksiyondan kurtulmaktan geçmektedir. Bunun haricindeki herhangi bir çözüm, sorunu sadece maskelemek, ya da dokularınızı tahriş eden ürünleri kullanarak sorunu daha da kötü hale getirmek demektir.

Antibiyotikler

Bakteriyel vajinozis veya trichomoniasis gibi bakteriyel vajinal enfeksiyonlar balık kokusunu andıran ağır bir vajinal kokuya neden olur. Kokulu kremler veya spreyler kokuyu geçici olarak maskeler, ancak vajinal dokuların tahriş olmasına yol açar. Vajina buna tepki olarak daha çok salgı üretir. Bu salgılar vajinayı sıcak ve nemli tutar, ve bakterilerin gelişimi için mükemmel koşullar hazırlanmış olur. Yani kokulu ürünler sorunu çözmek bir yana, kısır bir döngü yaratır. Amerikan Mayo Clinic’e göre, basit bir antibiyotik tedavisi enfeksiyonu yok edecek ve koku sorununu çözecektir. Temizlikte aroması, katkı maddesi bulunmayan sabunlar ile ılık su kullanın.

Vajinada koku

Antifungaller

Onların hassas dengeyi alır birini veya diğerini lehine uçlu kadar Zararsız bakteri ve maya vajina uyum içinde yaşar. Bir mantar enfeksiyonu durumunda, maya bakterileri ağır basmaktadır. Bu enfeksiyonlar ekşi hamur veya yeasty kokmasına yol. Kokulu kadınsı hijyen ürünleri o koku düzeltici da etkili değildir. Vajinal mantar enfeksiyonları kremler, fitiller veya hap gibi antiviral ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı mantar enfeksiyonları kendi kendine yok olsa da, hijyen ürünleri vajinayı tahriş ederek mantarın geçmemesine yol açabilir.

Doğal Çözümler

Vajinal enfeksiyonlara birçok kadın evde çare buluyor. Vajinayı ılık sirke ile yıkamak vajinal pH değerlerini uygun düzeye getirerek mantar/bakteri dengesini sağlayabilir (Pek tavsiye edilmez). Bazı maddelerle vajina yıkamak, çok gerekli olduğu zamanlarda uygulanmamalıdır; çünkü, bu işlem enfeksiyonu üreme sistemine taşıyarak pelvik enflamatuvar hastalığı olarak bilinen ağrılı rahatsızlığa yol açabilir. Çoğu kadın yoğurt ve sarımsak fitili ile rahatsızlığı önlemekte başarılı olmuşlardır. Bakteriyel enfeksiyonlar zaman içinde yok olabilir fakat çoğunlukla antibiyotik tedavisine başvurulması gerekmektedir. Doğal tedavilerde ise antibiyotikler kadar yanıt alınmamaktadır. Bir jinekoloğa görünmeniz en doğru çözümdür.