Uyuşturucu Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Aşağıdaki adımları uygulamak uyuşturucu bağımlığından kurtulmak için önerilmektedir. Bunlar öneri niteliğinde olduğundan dolayı lütfen öncelikle bu alanda uzmanlaşmış kimselerden öncelikle yardım alınız.

Adımlar

1.Uyuşturucuyu bırakmak istediğinizden emin olun. Değişmek istemediğiniz sürece asla değişemezsiniz.

2.Kendinize ve başkalarına tamamen dürüst olun. Kendinizle ve diğer insanlarla yüzleşmezseniz asla iyileşme şansınız olmaz.

3.İnternet Sayfalarından Yardım Alın. İyileşmek isteyen kişilerin oluşturduğu internet sayfalarına üye olun ve bloglar paylaşın. 

4.Sabırlı olun. Bağımlılıkla ilgili tedavilerde iyileşme görülmesi 3 ayda gerçekleşebilir. Hızlı sonuçlar alamıyor oluşunuz sizi bağımlılıktan kurtulma isteğinizden vazgeçirmesin.

5.Uyuşturucu kullanmanıza neden olan etkenleri hayatınızdan çıkarın.

6.Kendisi değişmeyi istemeyen birine güvenip onunla beraber uyuşturucuyu bırakmaya çalışmayın. Uyuşturucu kullanan kişilerle zaman geçirmeyi bırakmalısınız ve uyuşturucu kullanmamak konusunda gerçekten istekli olmalısınız.  Karşınızda uyuşturucudan bahseden ya da ısrarla uyuşturucu kullanmayı teklif eden kişilerden uzak durmalısınız. Bir süre yalnız kalmanız ya da yeni arkadaşlar bulmanız gerekebilir. Uyuşturucu kullanmadan önceki arkadaşlıklarınızın daha sağlıklı olduğunu görmek sizi şaşırtacaktır. 

7.Yoksunluk durumuna girerken sizi güçlü kılacak çorba gibi pratik gıdaları evde bulundurun. Özellikle protein tüketmeye özen gösterin. Bu durum, kan şeker düzeyinizi normal seviyelerde tutmanıza yardımcı olacaktır. Ruh haliniz karmakarışık olduğunda bile iyi hissetmenize yardımcı olur.

8.Kendi bölgenizdeki Anonim Narkotikler gibi grupları bulun. 

9.Uyuşturucu kullanmayan güvendiğiniz bir dostunuz varsa onunla görüşün. Kötüleştiğinizde ya da yoksunluk krizi geçirirken yanınızda olmasını isteyin. 

10. Bir yoksunluk durumu ile kendi kendine başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız bir doktora ya da bir hastanenin acil servisine gidin.

11. Uyuşturucuya başlamadan önce yapmaktan hoşlandığınız ya da henüz yapmadığınız, ilginizi çeken şeylerin listesini yapın. Uyuşturucu yaşamınızın büyük bir bölümünü kaplar. Uyuşturucunun yaratacağı boşluğu doldurmak için planlar yapın. 

12. Hangi insanların, hangi mekanların, hangi olayların, aktivitelerin, duyguların, tarihlerin uyuşturucu kullanımını tetiklediğini tespit edin. Uyuşturucu kullanma isteği yaratan durumları, yerleri belirleyin ve o durumlardan kaçının.

13. Kullanmaya yaklaştığınızda davranışlarınızı ve tutumlarınızı değiştiren nüksetme belirtisi ile ilgili uyarı işaretlerine dikkat edin.

14. Zihninize ve bedeninize olabilecek etkilerine karşın kendinizi eğitin.

15. Destek sistemi bulun. Aile, arkadaşlar ya da Anonim Alkolikler ve Anonim Narkotikler gibi destek gruplarının iyileşmenize büyük katkısı olacaktır.

16. Sağlığınızla ilgili hedeflerinizi yazın ve yazdıklarınızı her gün yeniden okuyun.

17. Kriz planı yapın.

18. Kendi kendinize olumlu konuşmalar yapın.

19. Uyuşturucu kullanmanın yerine geçebilecek sağlıklı aktiviteler bulun.

20. Sağlığınıza odaklanın ve ailenizle ilgilenin.

21. Uyuşturucu ile mücadele eden tek kişi olmadığınızın farkında olun.

Öneriler

 • Sıkıntı uyuşturucu kullanımını nüksettiren ilk adımdır, bu yüzden bir şeylerle meşgul olun.
 • Zihinsel karmaşanızdan kurtulmak için esneme hareketleri, yoga, Meditasyon yapın.  Her gün en azından 20 dakika meditasyon yapın. Nefesinizin sesinden başka bir şeye odaklanmayın. Bu uygulamayı uyuşturucu bağımlılığından kurtulmayı başardıktan sonra da kullanabilirsiniz.
 • Canınız egzersiz yapmak istemezse de, bu egzersizler yoksunluk acılarınızı hafifletir. 
 • Olabildiğiniz kadar pozitif olun ve diğer insanlarla vakit geçirin. Yalnız kalmamaya çalışın.
 • Sıcak ya da soğuk terlemeler yaşıyorsanız kolayca çıkarılabilecek ve tekrar giyilebilecek şekilde kat kat giysiler giyin.
 • Çoğu durumda( ama her durumda değil) uyuşturucular yasa dışıdır ve kullanımından kaynaklanan zararları vücuda ve verdiği zararlardan daha fazladır.
 • Uyuşturucuyu daha fazla beklemeden bırakmak daha kolaydır. Eğer beklerseniz sizi öldürebilir. O yüzden beklemeyin.
 • Uyuşturucu geçmişi olan kişilerden uzak durun. Arkadaşlarınızı değiştirin. Sizinle birlikte iyileşme döneminde olabilirler, ama aniden iyileşme döneminden çıkıp onlarla beraber uyuşturucu kullanmanıza neden olabilirler ya da sizi uzaklaşmaya çalıştığınız pek çok şeyin içine çekebilirler.
 • Olabildiğiniz kadar dürüst olmanın size pek çok yardımı dokunacaktır.
 • Bir şeyler okumanın size çok yardımı dokunur. Dikkatinizi uyuşturucudan uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

Uyarılar

Doktorunuzla uyuşturucu bağımlılığınız hakkında görüşürseniz bazı detaylar tıbbi kayıtlarınızda gözükebilir.  Uyuşturucu kullanımı yasa dışı olduğu için nadiren de olsa ifşa etme görülebilir ve bu durum gelecekteki iş hayatınızla ve sigortanızla ilgili problemlere yol açabilir. Yasa dışı uyuşturucu kullanımınızın devam etmesi durumunda size daha fazla zarar verir. Yasa dışı bir ifşanın kurbanı iseniz bir avukat ile görüşün.

Yoksunluk tehlikeli olabilir hatta ölümcül olabilir. Uyuşturucudan arınmaya başlamadan önce bir sağlık uzmanından yardım alın.

İhtiyacınız Olan Şeyler

 • Yoksunluk krizi geçirirken bulunabileceğiniz güvenli bir yer.
 • Yiyecek içecek tedariki
 • Sıcak kıyafetler
 • Hobi olsun diye uyuşturucu kullanımına başlanmamalıdır.