Uyuşturucu Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Olur?

Uyuşturucu bağımlılığından, ayakta tedavi edilerek ya da düzenli olarak hastanede kalarak, uyuşturucu bağımlılığını tedavi merkezlerine danışarak, kendi kendine yardım gruplarına katılarak kurtulabilirsiniz. Bağımlılık düzeyinize bağlı olarak uyuşturucuyu bırakmaya yardımcı olacak önlemlere ihtiyacınız olabilir. 

Bir uzmana danışmak, uyuşturucu bağımlılığını tedavi programlarına katılmak ve kendi kendine yardım gruplarına katılmak, bağımlılığın üstesinden gelmenize ve uyuşturucudan uzak durmanıza yardımcı olur.

Tedavi Programları

Tedavi programları genellikle, kullanıcıyı uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak için ve uyuşturucu bağımlılığının nüksetmesini önlemek konusunda kullanıcıya eğitim verilmesi ve terapi bölümlerini içerir. Programlar bireysel terapi, grup terapileri ya da aile ile birlikte yapılan toplantılardan oluşabilir. Bu programlarda kullanıcı ayakta ya da hastaneye yatırılarak tedavi edilir.

Bir Uzmandan Psikolojik Destek Almak

Bir psikoloğa, psikiyatriste ya da uyuşturucu bağımlılığı danışmanına bireysel olarak ya da aile ile birlikte danışmak, uyuşturucu kullanmaya yeniden başlama isteğinizle başa çıkabilmenize yardımcı olur. Davranış terapilerinde uyuşturucu kullanımından kaçınmak için izlenilmesi gereken yollar ve uyuşturucu kullanma isteğinin tekrarlamasını önleme yöntemleri öğrenilir. Davranış terapileri, uyuşturucu isteğinizle başa çıkabilmek için uygun yöntemler geliştirmenize yardımcı olur. Bağımlı ile iş hayatını, aile ve arkadaş ilişkilerini konuşmak da terapinin bir parçasıdır. Aile üyeleri ile birlikte uzmana danışmak, aile bireyleri arasındaki iletişimi güçlendirir ve daha destekleyici olur. 

Kendi Kendine Yardım Grupları

Bu grupların bazıları, ilk kez Anonim Alkolikler tarafından kullanılan 12 adımda bırakma yöntemini kullanırlar. Anonim Narkotikler gibi kendi kendine yardım gruplarını, Kokain, yatıştırıcı ve uyuşturucu kullanan kişiler oluşturmuştur. Verdikleri mesaj, bağımlığın nüksetme tehlikesi olan kronik bir hastalık olduğudur. İlaç tedavisi, uzmana danışmak, kendi kendine bırakma gruplarının toplantılarına katılmak, uyuşturucu bağımlığının tedavi edilebilmesi için ve uyuşturucu kullanma isteğinin tekrarlamasının önlenebilmesi için gereklidir. Doktorunuz ya da danışmanınız kendi kendine yardım gruplarını bulabilmeniz için size yardımcı olacaktır. 

Yoksunluk Tedavisi

Yoksunluk tedavisinin amacı, bedeni uyuşturucudan arındırarak, uyuşturucunun dozunu derece derece azaltmak ya da geçici olarak daha az yan etkiye sahip methadone gibi ilaçlarla uyuşturucu bağımlılığını en çabuk ve en güvenli şekilde bırakmaktır.  Bazı insanlar için yoksunluk tedavisini hastaneye yatmadan sürdürebilmek de mümkünken; diğer kişiler için hastanede kalarak tedavi olmak daha yararlıdır. 

Yoksunluk durumunda farklı kategorilerden ilaçlar farklı yan etkilere yol açar ve tedavileri için farklı yaklaşımlar kullanılmalıdır.

Uyuşturucu bağımlısı

Depresanlar (Barbitüratlar, Benzodiazepinler ve Diğerleri)

Yoksunluk durumunun hafif yan etkileri huzursuzluk, sebepsiz korku, uyku problemleri ve terlemedir. Halüsinasyonlar, bütün vücudun titremesi, nöbet geçirme, kan basıncının artması, kalp atışının hızlanması ve vücut sıcaklığının artması gibi daha ciddi işaretler ve belirtiler de görülebilir. Yoksunluk terapisinde uyuşturucudan arınma sürecinde sinir hücrelerini stabilize etmek için uyuşturucunun yerine güvenli bir ilaç kullanılarak ya da uyuşturucunun kullanım miktarı derece derece azaltılarak bağımlılık tedavi edilir. 

Uyarıcılar (Amfetamin, Metamfetamin, Kokain, Ritalin ve Diğerleri)

Yoksunluk belirtileri tipik olarak Depresyon, yorgunluk, sebepsiz korku ve yoğun şekilde uyuşturucu kullanma isteğidir. Bazı durumlarda, intihar düşünceleri ve intihar girişimleri, paranoya, gerçekle olan bağın azalması (akut psikoz) da görülebilir. Yoksunluk sürecinde tedavi; ailenin, arkadaşların ve doktorun verdiği manevi destekten ibarettir. Doktor, paranoid psikoz ya da depresyonu tedavi etmek için ilaç yazabilir. 

Opioidler (Eroin, Morfin, Kodein, OxyContin ve Diğerleri)

Opiodlerin sebep olduğu yoksunluk etkileri hafiften şiddetlisine göreceli olarak çeşitlilik gösterir. Hafif olan belirtiler, burun akıntısı, terleme, esneme, sebepsiz korku ve uyuşturucu kullanma isteğidir. Şiddetli tepkiler ise uykusuzluk, depresyon, göz bebeklerinin büyümesi, nabzın hızlanması, hızlı solunum, yüksek kan basıncı, karın krampları, titreme, kemik ve kas ağrısı, kusma, ishaldir. Doktorlar, iyileşme sürecinde eroin kullanma isteğini azaltmak amacıyla methadone veya buprenorfin (Subutex, diğerleri) gibi  yapay bir opiat verebilir.