Uyurgezerlik tedavi edilir mi?

Uyurgezerlik aslında zararsız bir uyku bozukluğu. Ancak tehlikeli olabileceği durumlar da söz konusu. Uyurgezerlik tedavi edilir mi dersiniz?

Uyurgezerlik türleri olan bir uyku bozukluğu. Odada sessizce dolaşmaktan ya da koşmaktan, kaçma eğilime kadar uzanan bir aralıktan bahsediyoruz. Kişi uykusu sırasında yürürken genellikle gözleri açıktır ancak gözlerine bakan bir gariplik olduğunu anlayabilir. Cam gibi gözlerle bakışlarını dikmiş şekilde yürür. Soru sorulduğunda ya yavaş cevaplar verir ya da cevaplamaz. Kişi uyandırılmadan tekrar yatağına yatırılırsa uyandığında olan biteni hatırlamaz. Büyük yaştaki çocuklar yürüdükten sonra daha kolay uyanabilir ve durumdan dolayı utanabilir. Uyurgezerlik var olan bir uyku bozukluğunun habercisi değildir. Odada biriyle uyumak ya da yalnız kalmak, karanlık korkusu uyurgezerliğe neden olan durumlardan değil. Ancak uyurgezer olan bazı çocukların daha rahatsız uyuduğunu gösteren bazı araştırmalar var.

Uyurgezerlik nasıl tedavi edilir?

Kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen uyurgezerlik vakalarında tıbbi müdahaleye gerek duyulabilir. Uyurgezerlik kişinin sağlığını tehdit etmeye başladıysa ve tehlike riski taşıyan bir hal alıyorsa tedavi kaçınılmazdır. Kimi zaman uyurgezerliğe başka bir sağlık sorununun neden olduğu görülmüştür. Bu durumlarda altında yatan sorun çözüldüğünde uyurgezerlik ortadan kalkacaktır. Bazı durumlarda uyurgezerliğin kontrol altına alınması için bazı ilaçlar kullanılabilir. Bakalım uyurgezerliğin etkilerini indirmek için yapılabilecekler nelermiş.

Evde alınacak önlemler

Yeterince uyuyun.

Stresi azaltın. Meditasyon ya da rahatlama egzersizleri yapın.

Uyumadan önce herhangi bir uyarıcıdan uzak durun. (televizyon, müzik gibi)

Uyuduğunuz ortamı güvenli hale getirin. (sivri objeleri ortalıktan kaldırın.)

Mümkünse Evin alt katında uyuyun.

Pencereleri ve kapıları kilitleyin.

Pencereleri kalın perdelerle örtün.

Yatak odası kapısına bir alarm ya da zil yerleştirin.

Tıbbi tedavi

Uyurgezerliğin altında yatan başka bir sağlık sorunu varsa (nöbet, rahatsız bacak sendromu, reflü ya da Uyku Apnesi gibi) öncelikle bunun tedavi edilmesi gerekir. Tedaviden sonra uyurgezerlik de ortadan kalkacaktır.

Uyurgezerlik yaralanmalara neden olacak boyutlardaysa ve günlük hayatı olumsuz şekilde etkiliyorsa ilaç kullanmak gerekebilir. Uyurgezerlik birkaç haftalık ilaç kullanımından sonra ortadan kalkar ve iyileştikten sonra ilaç kullanımı bırakılabilir. Genellikle ilaç bırakıldıktan kısa süre sonra uyurgezerlik geri gelir.

Diğer tedavi seçenekleri

Rahatlama teknikleri uyurgezerliğin uzun süreli tedavisi için ideal. Rahatlama tekniklerinin tam olarak etkili olabilmesi için bir uzman ya da terapist gözetiminde yapılması gerekebilir.

Belirtilerin devam etmesi durumunda aile hekiminiz ve bir uyku uzmanı ile sürekli olarak görüşmeniz ve belirtilerinizi danışmanız şart.

Kısa süreli olarak uyurgezerlik korkutucu ve rahatsız edici olarak görülebilir. Ancak ciddi boyutlarda bir sağlık sorunu olmaktan epey uzak. Genellikle etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Uyurgezerlik için çoğunlukla tıbbi tedavi gerekli değildir. Çocuklar ve yetişkinler için uyurgezerlik genel olarak uykusuzluğun, yoğun duygusal problemlerin, stresin ve yüksek ateşin belirtilerinden. Bu durumlar çözüme kavuşturulduğunda uyurgezerlik de ortadan kalkar.

Çoğu durumda uyurgezerlik ciddi sorunlara yol açmaz. Altında yatan da tedavi gerektiren ciddi psikolojik ya da fiziksel bir sağlık sorunu değildir.

Çocuklardaki uyurgezerlik çoğu zaman ergenlikle beraber ortadan kaybolur. Ancak bazı durumlarda yetişkinlikte de devam edebilir.

Uyurgezerseniz ya da uyurgezer bir tanıdığınız varsa bir uyku uzmanına danışmalısınız. Özellikle uyurgezerliğin boyutları kişinin kendine ya da çevresine zarar verecek hali aldıysa ve şiddete eğilimli tavırlar gösteriyorsa en kısa zamanda müdahale gerekebilir.

Uyurgezerlik hakkında daha ayrıntılı bilgiyi ve kafanıza takılan soruların cevabını uzmanlarımızdan alabilirsiniz.