Uykusuzluk nelere yol açıyor?

Uykusuzluk cinsel hayatınıza, hafızanıza, görünüşünüze ve sağlığınızla ilgili daha birçok şeye yansıyor. Uzun süreli kronik uykusuzluktan bahsediyoruz, yani günde 6 saatten daha az uyumaktan. İş, okul ya da başka nedenlerle az uymak zamanla size bir sürü sorun getiriyor. Bakalım uykusuzluğun yol açtığı sorunlar neler.

Uykusuzluk ve kazalar 

Uykusuzluğun yol açtığı sorunlardan biri kazalar. Her gün trafik kazaları yüzünden onlarca insan ölüyor. Trafik kazalarının en büyük nedeni dikkat kaybı. Dikkat kaybının sorumlularından biri de uykusuzluk. Araba sürerken uyuyakalan şoförlerin yaptığı kazaları her gün haberlerde izliyoruz. Sadece trafik kazalarıyla da bitmiyor. Uykusuzluk yüzünden yapılan iş kazaları da çok fazla. 

Düşünme yeteneği

Uyku, düşünme ve öğrenme kabiliyetlerimiz üzerinde büyük etkiye sahip. Çünkü uykunuzu iyi alırsanız problemleri çözme beceriniz de artar. Ayrıca uykunun her aşaması beyinde hafızayı kontrol eden kısma etki eder. İyi uyuyamazsanız bir önceki gün öğrendiklerinizi ve yaşadıklarınızı hatırlamakta zorlanırsınız.

Sağlık sorunları

Uzun süre uykusuz kalmak ya da uyku sorunları yaşamak aynı zamanda ciddi sağlık sorunları riski de taşıyor. Örneğin:

Kalp sorunları

Kalp krizi

Kalp yetmezliği

Kalpte ritim bozukluğu

Yüksek tansiyon

Beyin kanaması 

Diyabet

Cinsel sorunlar

Uzun süre 7 – 8 saatten az uyumak cinsel isteksizliğe neden oluyor. Bunun nedenleriyse enerji eksikliği, uykusuzluk ve yüksek tansiyonun birleşmesi olarak görülüyor. Uzmanlara göre uykusuzluk erkeklerde testosteron seviyesini düşürüyor. 

Uykusuzluğun yol açtığı Depresyon

Uzun süre boyunca normalden az uyumak zamanla depresyon tehdidi yaratıyor. Örneğin Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre uzun süre 6 saat ya da daha az uyuyan kişilerin depresyona girdiği görülmüş. Üstelik en sık rastlanan uyku bozukluğu insomnianın da depresyonla bağlantılı olduğu keşfedilmiş. İnsomnia yaşayan birinin depresyona girme riski normal bir kişiden 5 kat daha fazla. Kısacası insomnia ve depresyon birbiriyle bağlantılı. Ama iyi yanından bakın: biri tedavi edilince diğeri de iyileşiyor. 

Cilt yaşlanması

Uykusuzluğun etkileri saymakla bitmiyor. Uzun süre uykusuz kalmak cildinize de hiç iyi gelmiyor, onu yaşlandırıyor. Başlarda sadece solgun bir cilt ve şiş gözlerle karşılaşıyorsunuz. Ama uykusuzluk kronik bir hal aldığı zaman ciltte kırışıklar ve gözaltında mor halkalar kendini göstermeye başlıyor. 

Uykusuz kaldığınızda Stres hormonları da artıyor. Stres hormonları cildin elastik yapısını sağlayan kolajene etki ediyor, cilt elastikiyetini kaybedince de kırışıklıklar başlıyor. 

Unutkanlık

Hafızanızı her zaman güçlü tutmak istiyorsanız uykunuzu iyi alın. Evet, bu bir efsane değil. Uyumak hafızanızın canlanmasını sağlıyor. Uykunun en derin noktasına geldiğinizde gün içinde öğrenilenler beyinde daha iyi bir yer ediniyor. Böylece uyku unutkanlığı önlüyor.

Kilo almak

Uykusuzluğun zararlarından biri de kilo almanıza neden olması. Araştırmalara göre uykusuz kalanlar gün içinde çareyi yemeklerde arıyor. Hatta araştırmalara göre günde 6 saatten az uyuyanların obez olma riski diğerlerinden %30 daha fazla. Ayrıca da hatırlatalım, uykusuzluk her yiyeceğe değil yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklere olan isteği arttırıyor. 

Ölüm riski

Araştırmaların en ilginç yanı belki de bu. Uykusuzluk ölüm riskini arttırıyor. Çünkü kardiyovasküler sistemle ilgili hastalıklar uykusuzlukla birlikte kendini gösteriyor. Kısacası uykusuzluk bir tetikleyici oluyor. Örneğin kalp krizinin uzun süreli bir uykusuzluktan sonra gelmesi şaşırılmayacak bir durum.

Uzun süre uykusuzluk çeken kişiler bu tempoya alıştıklarını ve uykusuzluğun onları etkilemediğini söylerler. Bu da uykusuzluk çeken kişilerin yanıldığı en büyük noktalardan. Onlar bunu normal bir şey gibi düşünürken aslında enerji düşüyor, bedenin performansı azalıyor, beynin algılama yetisi azalıyor. Kısacası uykusuzluk sizin için de alışılmış bir şey gibi görünüyor olabilir ama onu biraz daha ciddiye alın ve bir an önce önlem almaya bakın. Durumuza özel tavsiyeler için de uzman doktorlarımızla görüşebilirsiniz.