Uykuda konuşmak normal mi?

Tek bir kelime söylediğinizin farkında olmadığınız halde uykunuzda konuştuğunuzu söyleyen kişiler mi var? Ya da siz çocuğunuzun uykusunda bağırdığını ya da konuştuğunu duymuş olabilirsiniz. Eşinizin uykusunda konuşurken sizden sakladığı bir şeyi açık etmesini mi bekliyorsunuz? Tamam devam edin. Uyurken ona bir soru sorun ve tek hecelik bir cevap alırsanız sakın şaşırmayın. Ancak bir şeyi unutmamanız gerek: uykusunda konuşan kişiler uykularında konuştukları şeyleri asla hatırlamazlar.

Uykuda konuşmak ilginç bir durum. Bazen bilinçsiz olarak görünmeyen konuklarınızla sohbet edebilir, ya da bir aile üyesiyle bilmeden de olsa muhabbete girebilirsiniz. Uykuda konuşmak anlaşılmaz ve agresif olabilir. Stres, yorgunluk ya da alkol uykuda konuşmayı tetikleyebilir. Uykunuzda konuşuyorsanız kafanıza takılmış olabileceğini düşündüğümüz birkaç soru ve cevabını burada bulabilirsiniz.

Uykuda konuşmak nedir?

Uykuda konuşmak anlaşıldığı üzere uyku sırasında konuşma durumu. Parasomninin bir türü. Parasomni uyku sırasında yapılan tuhaf davranışların genel adı. Çok yaygın olarak görülüyor ve çoğu zaman tıbbi bir sorun olarak algılanmaz. 

Uykuda konuşmak çoğu zaman zararsız. Ancak dinleyiciler bazen içeriği saldırgan ve kaba bulabilir. Uykuda konuşanlar normalde bir bölümde 30 saniyeden fazla konuşmaz, ancak bu bölümler kendini gece içinde birçok kez tekrarlayabilir.

Konuşulanların anlaşılması zor olabilir. Uyku konuşmaları genellikle basit seslerden ya da uzun konuşmalardan oluşur. Bazen uykusunda konuşanlar kendi kendilerine konuşuyormuş gibi görünebilir. Ancak bazen başkalarıyla da sohbet edebilirler. Bağırabilir ya da fısıldayabilirler.

Kimler uykusunda konuşur?

İnsanların çoğu uykusunda konuşur. 3 ile 10 yaşları arasındaki çocukların yarısı uyku sırasında sohbet eder. Yetişkinlerinse %5’i sohbetlerine uyuduktan sonra da devam edebilirler. Uykuda konuşma durumu her gece ya da duruma bağlı olarak bazı geceler görülebilir. Uzmanlar uykuda konuşmanın aileden geçebilecek bir durum olduğuna inanıyor.

Uykuda konuşmanın belirtileri

Bir kişinin kendinin uykusunda konuştuğunu bilmesi zor. Sizi konuşurken duyan bir tanığa ihtiyacınız var. Hatta bazı tanıklar konuşarak uykusundan uyandırdığınız için sinirlenebilir.

Uykuda konuşmanın nedenleri

Uykuda konuşmanın Rüya gördüğünüz sırada oluştuğunu düşünebilirsiniz. Ancak bilim insanları uykuda konuşmanın kabuslarla alakalı olduğu görüşünde. Yine de uykuda konuşma uykunun her evresinde gerçekleşebilir. 

Uykuda konuşmak genellikle kendiliğinden ortaya çıkar ve normalde zararsızdır. Ancak bazı durumlarda daha ciddi uyku bozukluklarının ya da sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Örneğin uyku terörü diye de bilinen gece terörü. Bu durumlarda insanlar genellikle korkutucu çığlıklar atarlar, hatta tekme bile atabilirler. Bu durumdaki birini uyandırmak epey zordur. Gece terörü olan çocuklar genellikle hem uykularında konuşurlar hem de uyurgezerdirler.

Bunların dışında uykuda konuşmanın nedenleri şöyle sıralanabilir:

Bazı ilaçlar

Stres

Ateş

Akıl hastalıkları

Madde bağımlılığı

Uykuda konuşma tedavi edilir mi?

Doktora danışmanız gereken bazı durumlar olabilir. Bu durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var.

Yetişkinlikte aniden ortaya çıkan uykuda konuşma

Yoğun korkuya, çığlığa ve şiddet hareketleri sergilemeye neden olan uykuda konuşma

Kendi uykunuzu ve eşinizin uykusunu bölen uykuda konuşma

Çocuğunuzda uyku bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız da aile hekiminizden randevu alma vaktiniz gelmiş demektir.

Uykuda konuşma çok nadir olarak tedavi gerektirir. Ancak ciddi uykuda konuşma vakaları başka ciddi uyku bozukluklarının ya da sağlık sorunlarının sonucu olabilir. Bu sorunlar da genellikle tedavi edilebilir. Bu durumda aile hekiminizle tedavi seçeneklerini konuşmanız gerek.

Hayatınızdan stresi çıkararak ya da en azından azaltarak uykuda konuşmayı en aza indirebilirsiniz.

Tutacağınız bir uyku günlüğü uyku durumunuz hakkında doktorunuza ayrıntılı bilgi sağlayabilir. Böylece uykunuzda konuşmanızın altında yatan sebep de daha rahat bir şekilde anlaşılabilir. En azından 2 haftalığına uyku günlüğü tutun. Yatağa gittiğiniz zamanları, uyuduğunuzu düşündüğünüz zamanları ve uyandığınız zamanları not edin. Ayrıca kullandığınız ilaçlar, kola, çay ve kahve gibi kafeinli içecek tüketiminiz ve yaptığınız egzersizler de ek olarak doktorunuza yardımcı olacak bilgilerden.

Ayrıca konu hakkında daha ayrıntılı bilgi ve kafanızdaki soruların cevabı için uzmanlarımıza da danışabilirsiniz.