Uyku ve Depresyon Arasındaki İlişki Nedir ?

Size klinik Depresyon teşhisi konduysa çok büyük ihtimalle uyumada problem yaşıyor olmalısınız. Bunun elbette bir nedeni var. Uykusuzluk ve depresyon arasında kesin bir bağ var. Öncelikle en kesin olan bağ şu ki: insomnia ya da uykusuzluk depresyon belirtilerinden en belirgin olanı.

İnsomnia ve diğer uyku bozuklukları epey yaygın problemler. Yetişkinlerin ortalama %5’i insomniadan mustarip. Kadınların insomnia yaşaması erkeklere göre daha yaygın bir durum. Yani insomnia sık rastlanan bir uyku bozukluğu. Ancak bu karışıma bir de depresyon eklendiğinde uyku bozuklukları daha da karmaşık bir hal alabiliyor.

Uzmanlar yetişkinlerin 7 ile 9 saat arasında uyku süresine ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Uyunması gereken normal uyku süresi ise 7 saat.

Uyku bozukluklarıyla depresyonun ne ilgisi var?

Uyumada çekilen güçlük klinik depresyonun başta gelen belirtilerinden. Klinik depresyonun bir başka belirtisi ise çok fazla uyumak. Yani uyku düzeninizdeki değişikliler depresyon sinyali olabilir. Ancak her bir uyku problemi depresyon anlamına gelmez. Ancak uykusuzluğun depresyonda oynadığı rol de azımsanamayacak derecede. Başka sağlık sorunlarından ya da kişisel sorunlardan kaynaklanan uykusuzluk depresyonu daha kötü bir hale sokabilir. Uzun süre devam eden uyuma problemleri de kişinin depresyonda olduğuna dair ipucu verir.

Klinik depresyon nedir?

Klinik depresyon ruh haliyle ilgili bir sorun. Üzgün, umutsuz, değersiz ve yardıma muhtaç hissetmenize neden olur. Tabii her insan zaman zaman mutsuz hissedebilir. Ancak uzun süre boyunca üzgün hissetmek normal bir hayat yaşamanızı engelleyebilir.

Uyku neden bu kadar önemli?

Normal olarak uyku vücudun kendini yenileme sürecidir. Ancak uyku bölündüğünde ya da yetersiz geldiğinde gerginliğe, rahatsızlığa ve sürekli tetikte olma durumuna yol açabilir. Fiziksel ya da duygusal travmalar ve diğer sağlık sorunları uyku bozukluklarını tetikleyebilir. Yeterli miktarda uyuyamama halsizliğe neden olur. Halsizlik yüzünden daha az egzersiz yaparsınız ve formunuzu kaybedersiniz. Böylece kendinizi hareketsizlik ve rahatsız uyku döngüsünde sıkışmış bulursunuz. Bu durum fiziksel ve duygusal olarak yıpranmanıza neden olabilir.

İnsomnia nedir?

İnsomnia normal bir şekilde uyumayı güçleştiren bir uyku bozukluğu. Kendinizi yenileyemediğiniz bir uykuya ve gün içinde günlük aktiviteler sırasında verimli olamamanıza neden olur. İnsomnia depresyonun ayrılmaz bir parçası. Sadece depresyon da değil diğer psikolojik sorunların da peşini bırakmıyor. İnsomnia olan biri çok az uyur, uykuya dalmakta güçlük çeker, gece boyunca sık sık uyanır ve tekrar uyumakta zorlanır.

Tedavi edilmeyen depresyon vakalarında aşırı derecede üzüntü, umutsuzluk, değersizlik ve suç hissedebilirsiniz. Bu hisler uykunuzu etkiler. Aklınız fazla çalışabilir ve kontrol edemeyeceğiniz durumlar üzerinde düşünmeye başlayabilirsiniz. Bunlarla birlikte yetersiz uyku yüzünden gün içindeki aktivitelerdeki düşüş konusunda endişe ve korku başlayabilir.

Uyku bozuklukları ve depresyon nasıl tedavi edilir?

Klinik depresyonun tedavisi durumun ciddiyetine göre değişir. Psikoterapi ve ilaçlar depresyon tedavisinde epey etkili. Antidepresanlar üzüntü, umutsuzluk hissini azaltırken psikoterapi de yeteneklerin yeniden farkına varılmasına yardımcı olup gelecekteki depresyon vakalarını engeller. Konuşma terapileri uykuya daha kolay Dalmanıza da yardımcı olabilir.

Hangi ilaçlar kullanılır?

Aile hekiminiz uyku bozukluklarını ve depresyonu bir antidepresanla tedavi edebilir. Bunun yanında sakinleştiriciler ya da uyku hapları da yardımınıza yetişebilir.

Bakalım antidepresanların içinde sizin için en uygunu hangisi:

  • Seratonin salgılanmasını arttıcı antidepresanlar: sitalopram, fluoxetine, paroxetine.
  • Trisiklik antidepresanlar: amitriptyline, dothiepin.
  • Sakinleştirici antidepresanlar: mirtazapine

Uyku haplarına gelince; aile hekiminiz bazı uyku ilaçları önerebilir. Böylece insomnianız çözüme kavuşur. Uyku ilaçlarını sürekli değil kısa süreli olarak kullanmanız gerektiğini unutmayın:

  • Zolpidem
  • Zopiclone
  • Temazepam