Uyku Problemi İçin Kreatin

Kreatin, en sık olarak egzersizi, hareketi arttırmak için kullanılan bir besin takviyesidir. Kreatin, daha iyi uyumaya yardım etmek için kullanılmasa da, bu besin takviyesi ve uyku alışkanlıkları arasında bir bağlantı vardır. Kaliteli uyku, genel sağlığın önemli bir parçasıdır, bu nedenle bu konuda daha fazla bilgi edinme, dinlenmenin artırılması için etkili bir yol bulunmasında adımlar atmaya yardımcı olabilir.

Uyku Problemleri

Uykuya dalmakta zorlanma, fazla uyumak ya da sabahları çok erken uyanmak, sağlıklı uykuyu etkileyen sorunlardan bazılarıdır. Ulusal Sağlık Enstitülerinin bir internet sitesine göre, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 10’u kronik uyku sorunlarından rahatsızdır. Kaliteli uyku eksikliği, konsantre olmakta zorlanma, sinirlilik ve gün boyunca normal işlevler için yetersizlik gibi sorunlar yaratabilir. Uyku sorunlarına,  Stres, üzüntü, yolculuk yapanlarda saat farkından dolayı rahatsızlık, ilaç ya da uyuşturucu kullanımı, alkol kullanımı, yatmadan önce çok fazla uyarılma, bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar, ilaç değişiklikleri dâhil olmak üzere birçok faktör neden olabilmektedir.

Kreatin

Creatine kısa vadeli ve yüksek yoğunluklu egzersiz için egzersiz yeteneğini geliştirmek için kullanılan bir takviyedir. Ayrıca, kreatin eksikliklerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Kreatin vücut içinde üretilir ve et, balık türünde gibi bazı gıdalarda doğal olarak ortaya çıkar. Etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırma gerekli olmasına rağmen, araştırmalar kreatinin diğer koşullar ve hastalıklar için yararlı olabileceğini göstermektedir. Bu takviye, cilt yaşlanmasında, kas hastalıklarında ve kolesterolü düşürmek için etkili olabilmektedir. Aynı zamanda, Parkinson hastalığı veya Huntington hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisi için yararlı olup olmadığını belirlemek için çalışmalar yapılmaktadır.

Bağlantılar

Kreatin daha iyi bir uykuyu teşvik etmez ve uyku indükleyici olarak reçete edilmez. 2007  “Fizyoloji ve Davranış”da yayınlanan bir araştırmaya göre, kreatinin kullanımı uykusuzluktan yakınan hastalarda spor performansını artırmak için olabilir. “Spor ve Beslenme, Uluslararası Derneği Dergisi”nde 2011 yılında yayınlanan bir çalışmada da benzer bir sonuç bulunmuştur. Kreatin ve uyku arasındaki bir diğer bağlantı ise 2006 yılında “Göğüs.” Adlı dergide yayınlanmıştır. Dergide uyku apnesinin vücutta kreatin seviyesini yükselttiği belirtmektedir. Uyku Apnesi, uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalıktır, kişide kısa ve duraksayan nefes alımına sebep olur.

Değerlendirmeler

Doktorunuza danışmadan creatine takviyesi kullanmayınız. Kreatin takviyesi ile kullanılan diğer ilaçlar veya takviyeler ile etkileşim gerçekleşebilir. Kreatinin, takviye formunda kullanılmasında, sindirim sistemi rahatsızlıkları, Dehidrasyon yani kişinin vücudunda su kaybı oluşması ve kas krampları gibi yan etkiler meydana gelebilmektedir. Süregelen bir uyku probleminiz varsa, doktorunuzla görüşmek için randevu alınız. Doktorunuz, uyku sorunlarına neyin sebep olduğunu ve uyku kalitesinin iyileştirilmesinde en iyi yolun ne olduğunun belirlenmesine yardımcı olabilir.