Uyku dostu yiyecekler

Uykusuzluk yaşam standardını ciddi derecede düşüren bir sorun. Odaklanma sorunları, yorgunluk, sinirlilik derken uykusuzluk hayatımızın hemen her alanını etkiliyor. Hal böyle olunca da uykusuzlukla mücadelede her türlü yardıma açığız. Bu yardımlardan biri de doğa anadan geliyor. 

Uykusuzluğa bir son vermek için doğal yardım arıyorsanız öncelikle konu hakkında bilmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin hangi ürünlerin ne işe yaradığı ve hangi oranda kullanılması gerektiği bunlardan yalnızca birkaçı. Ayrıca güvenli olup olmadıkları ya da başka sağlık sorunlarını tetikleyip tetiklemediği de dikkat edilmesi gereken noktalar arasında.  Şimdi gelin hangi bitkiler uykusuzluğun doğal çözümüymüş bakalım.

Kediotu

Kediotu bir bitki özü. Doğa ananın anksiyete ve uykusuzluk çeken çocuklarına adeta bir armağanı. Yapılan bilimsel araştırmalara göre de uykuya dalma ve uyku kalitesini arttırmada etkili. Üstelik çoğu uykusuzlukla ilgili ilaçta olduğu gibi sabahları uyanma güçlüğü ve halsizliğe de neden olmuyor. Aksine güne daha enerjik başlamanıza yardımcı oluyor. Ancak her güzel şey gibi kediotunun da bazı yan etkileri var. Öncelikle etkisi kısa süreli. 6 hafta sonunda uykuya Dalmanız ve iyi bir uyku çekmeniz ilk haftalara oranla daha zorlaşıyor. Bazı kişilerde Baş ağrısına neden oluyor. Hatta yapılan araştırmalardaki bir grup insan baş ağrısının yanında akşamdan kalmalığa benzer bir hal aldıklarını söylüyor. 

Kedi otunun herhangi bir ilaçla etkiletişime girdiğine dair herhangi belgelenmiş bir vaka yok. Ancak bağımlılık yaptığına dair raporlar var. 

Papatya

Papatya yüzyıllardır kullanılan çok popüler bir bitki. Hemen her şeye iyi geliyor. İdrar yolu enfeksiyonu, göz şişliği, saç bakımı derken liste uzayıp gidiyor. Ancak papatyanın belki de en etkili olduğu alanlardan biri de uyku.  Papatyanın içindeki aktif maddeler ruh halini düzenlemede, depresyonda etkili olduğundan bunlara bağlı uykusuzluğa birebir. Yan etkisiyse neredeyse yok denecek kadar az. 

Bal

Balın doğal antibiyotik olduğunu, bizi hastalıklardan koruduğunu bilmeyen yok. Peki balın uykusuzluğa da iyi geldiğini biliyor muydunuz? Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki balın metabolizmayı düzenleme etkisi uyku düzeni üzerinde de etkili oluyor. Bu nedenle siz de uykusuzluk çekiyorsanız yatmadan 1 saat önce bir tatlı kaşığı bal yiyebilir ve bebekler gibi uyuyabilirsiniz. 

Kereviz

Kereviz en az sevilen sebzelerden biri. Ancak faydası saymakla bitmiyor. Lifli dokusu sayesinde sindirim ve boşaltım sistemini düzene koyuyor, metabolizmayı güçlendiriyor, hastalıklardan koruyor. Fakat en önemlisi uykusuzluğa çare oluyor.  Kerevizi ister çiğ, isterse pişirerek yiyin ama yatmadan 1 saat önce yarım kereviz sapı yemek uykunuzu düzenlemekte etkili olacaktır.

Ceviz ve Muz

Birbirine en çok yakışan ikiliden biri de ceviz ve muz. Hem çok lezzetli hem de besleyici. Ceviz iyi bir triptofan kaynağı. Triptofan bir tür aminoasit. Bu aminoasit de uykusuzluğa iyi geliyor. Muz da ise triptofanın yanında uyku hormonu olan melatonin de bol bol bulunuyor. Bu nedenle yine yatmadan 1 saat önce 1 muz ve 2 – 3 ceviz yemek uykusuzluğunuza çözüm olabilir.

Ilık süt

Bunu herkes bilir. Ilık süt adeta bir uyku iksiri. Bunun nedeniyse tıpkı ceviz ve muzdaki gibi içeriğindeki triptofan. Triptofan ruh halinizi dengeliyor, vücudu uykuya hazırlıyor. Bu nedenle yatmadan önce bir bardak ılık süt içmek, hele bir de içine 1 tatlı kaşığı bal eklerseniz uykusuzluğunuzdan kurtulmanızda çok etkili olur.

Uykusuzluğa iyi gelecek doğal yöntemler hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.