Uyku Apnesi Nedir ?

Hiç son zamanlarda sabahları kendinizi bitkin ve stresli olarak hissettiğiniz oldu mu? Eğer öyleyse, uyku apnesinin ne olduğu konusu sizi yakından ilgilendirmektedir. Uyku apnesi, uyku esnasında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Tam olarak meydana gelen olay ise rahatsızlıktan şikayetçi olan kişinin belli bir süre ile nefes almasının gecikmesidir.

Bu süreç, birkaç saniye ila birkaç saat arasında değişkenlik gösterebilir. Nihayetinde kişi, duyularına tekrar hakim olduğu zaman, nefes alıp verme problemleri yaşayabileceği gibi kalp atış hızı da artabilir.

Uyku apnesi eğer ilk aşamalarda teşhis edilmezse, daha ciddi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini biliyor muydunuz? Ölüme kadar götürme riski söz konusudur. Bu tip hastalıklarla ilişkilendirilen başlıca problem, hastaların rahatsız olduklarının farkında olmamalarıdır.
İşte bu noktada, uyku apnesinden müzdarip kişiyle uyuyan eşinin vakayla ilgili bilgi sahibi olması önem taşır. Eşiniz, uyku sırasında derin bir şekilde horluyor ya da nefes alıp-verme güçlüğü çekiyor mu? Eğer öyleyse, en kısa zamanda aile doktorunuza veya size en yakın doktora başvurmanız önemle tavsiye edilir.

Uyku apnesi tam olarak nedir ve horlama ile ne yönden farklılıklar gösterir?

Horlama ile uyku apnesi tamamen birbirinden farklı şikayetlerdir. Her ne kadar horlama, uyku apnesinin kritik önem taşıyan semptonlarından biri olsa da, bu durum illaki horlama şikayeti bulunan herkesin uyku apnesi hastalığı bulunduğu anlamına gelmez.
Temel fark; uyku apnesi vakasında uyku sırasında nefes alışverişinizde sıkça duraksamalar görülmesidir. Bu gibi duraksamalar, gece boyu defalarca meydana gelir. Uyku apnesi şikayeti bulunan kişiler, esas olarak bir saat içerisinde 50’den fazla kez bu durumla karşıya karşıya kalırlar. Hasta olmayan bireylerde ise nefeste duraksama vakası bir saatte 10-20 ila 30 arası sıklıkla değişkenlik gösterir.
Bununla birlikte; basit bir horlama vakasının bile uyku apnesine neden olabileceği gerçeği akılda tutulmalıdır. Peki bu durumun temel sebepleri nelerdir?

  • Söz konusu bireyde nefes alma-verme reflekslerinin düzensiz oluşu.
  • Nefes kanallarında tıkanma veya daralma.
  • Nefes fonksiyonunda görevli kasların çalışmasında koordinasyon eksikliği.

Şüphe halinde en kısa zamanda uyku apnesi rahatsızlığınız bulunup bulunmadığını kontrol ettirmeniz gerekir. Kan basıncı artışı, kilo alma, kalbin hacrem büyümesi gibi ciddi komplikasyonlara sebep olabileceği için uyku apnesi şikayeti göz ardı edilmemelidir. Bu rahatsızlığın aynı zamanda, inme riskini hızlandırma eğilimi de söz konusudur. Ayrıca; ruhsal Depresyon ve anksiyete gibi sorunlara da sebep olabilir. Dikkatli olun ve uyku apnesi rahatsızlığınız varsa tedavi olun.

Uyku Apnesinin Sebepleri Nelerdir?

Uyku apnesine neden olan faktörlerin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? Bu uyku bozukluğunun meydana gelmesine neden olan birtakım faktörler bulunmaktadır. Günümüz toplumunda uyku apnesi, büyük sıklıkla görülen bir rahatsızlık halini almıştır.
Bu nedenle, hastalığın asıl nedenleri ile ilgili net bilgi sahibi olmanız önem taşır. Dahası, uyku apnesinin ölüme sebebiyet verecek kadar ciddi bir problem olduğunu biliyor muydunuz? Gerekli önlemleri en kısa zamanda almanız kaçınılmazdır.

Uyku apnesine neden olan faktörler

Obezite: Bu uyku bozukluğunun açık ara en yaygın sebebidir. Aşırı kilolu olduğunuz zaman, boğaz ve boyunda yoğun bir doku oluşumu ortaya çıkar. Sıkıntı, sırt üstü yatarak uyumanız esnasında küçük dil ve bademcikler gibi kasların nefes yollarını örtmesiyle başlar. Bu da, nefes kanallarının kısmen veya kimi zaman da tamamen tıkanması ile sonuçlanır. Bu surada, sesli bir şekilde horlamaya başlarsınız ve bir süreliğine nefes alışverişi duraksayabilir.

Öksürük ve soğuk algınlığı: Öksürük ve soğuk algınlığı da dünya genelinde sıkça görülen rahatsızlıklar arasındadır. Çoğu kişi bu hastalıkları fazla önemsemez. Ancak, bu hastalıkların aslında uyku apnesine neden olabileceğini hiç düşündünüz mü? Öksürük ve soğuk algınlığı şikayetiniz varken, çoğu zaman burnunuz tıkalıdır. Bu yüzden de, uyku esnasında uyku apnesi yaşamanız ihtimali artacaktır.

Stres: Stres altında yaşayan kişilerin uyku apnesi şikayeti yaşamaya yatkın oldukları yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Günümüzün ağır yaşam yükü nedeniyle stres sıkça oluşan bir problemdir. Bu da, fiziksel ve ruhsal dengesizlikle sonuçlanır. Yani, vücudun normal işleyişi sekteye uğrar ve stresten müzdarip kişi böylece solunum bozuklukları yaşar.

Yetersiz egzersiz: Uyku apnesine neden olan en önemli faktörlerden biri de kuşkusuz yetersiz egzersiz yapılmasıdır. Egzersiz; vücudumuzu forma sokarak, günlük aktivitelerin verimli bir şekilde tamamlayabilme becerisi kazanmamızı sağlar. Aksi taktirde, yeterli egzersiz yapılmadığı zaman, uyku apnesinin meydana gelme riski artar.

Uyku apnesine yol açan başlıca nedenler size yukarıda özetle sunulmuştur. Lütfen bu faktörleri önemseyin ve kendinizi değerlendirin. Tüm bu faktörlere karşı dikkatli olarak, hızla ilerleyen bir uyku bozukluğu olan uyku apnesinin çabucak önleyebileceğinizi unutmayınız.