Üst Ayak Bileği Burkulması ve Tedavisi

Üst ayak bileği burkulması belirli bir çeşit ayak bileği bağ zedelenmesini anlatmak için kullanılır. Normalde bir kişi bileğini burktuğunda bilek eklemi etrafındaki bağlar kopar. Bu tarz sakatlanma bilek çevresinde acı ve şişkinlik oluşturur ve oldukça rahatsızlık vericidir. Üst bilek burkulması ise bilek üstünde bulunan ve alt bacağın 2 kemiğini birbirine bağlayan geniş bağların zedelenmesine sebep olur. Bu iki kemik, tibia(kaval kemiği) ve fibula(baldır kemiği), dizden bileğe uzanır. “Sindesmosiz” ya da “Sindesmotik bağ” olarak adlandırılan bağ ile bu iki kemik birbirine bağlıdır.

Üst bilek burkulması geçiren hastalar bu sindesmotik bağı zedelerler. Bu bağ daha yaygın sakatlanmalardan alt bilek burkulmaları ve hatta bilek kırılmaları ile de bağdaştırılabilir.

Üst Ayak Bileği Burkulması Belirtileri

Üst ayak bileği burkulmaları diğer bilek burkulmalarına benzer belirtilere sebep olur, ancak hastalar genellikle bilek harici döndürüldüğünde(dış tarafa doğru) veya baldır sıkıldığında ağrıdan şikayet ederler. Bu sonraki bulgu, “sıkma testi” olarak da bilinen, sindesmotik sakatlanmalar için klasik tetkiktir, ancak teşhis için çok güvenilir değildir.

Üst Ayak Bileği Burkulması Nasıl Teşhis Edilir?

Sindesmotik sakatlanmadan kuşkulanıldığında doktorunuz zorlanma(Stres) görüntüleri olarak adlandırılan özel x-ışını(röntgen) tetkikleri elde edebilir. Bilek genellikle rutin x-ışınında sindesmotik sakatlanma var ise bile normal gözükebilir, ancak bağ zorlandığında bilek ekleminin sakatlanmanın ciddiyetiyle orantılı olarak anormal hizalanması görülebilir. CT taraması veya MRI gibi tetkikler de rutin olarak ihtiyaç olmasa da Üst Ayak Bileği Burkulması zorlanmalarını değerlendirmek için kullanılabilir.

Üst Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Sindesmotik sakatlanmalar, daha yaygın olan bilek burkulmaları kadar iyi iyileşmeme eğilimdedir, bu sebeple sporcuların antrenörleri genellikle “Üst Ayak Bileği Burkulmaları” konusunda daha endişelidir. Ortopedi doktorunuz öncelikle sakatlığın kararlı mı ya da kararsız mı olduğunu belirler. Sakatlanma kararlı ise üst bilek burkulması yaklaşık 6 haftalık bir alçı ile tedavi edilebilir. 

Eğer sakatlanma kararsız ise, bileği stabil(kararlı) hale getirmek için ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Cerrahınız tibia ve fibula arasına sindesmotik bağ iyileşirken kemiklerin doğru konumda durmaları için bir vida yerleştirir. Sindesmotik sakatlanmaların sabitlenmeleri için her birinin faydası ve riskleri olan pek çok farklı yöntem vardır. Göreceli olarak güvenli ve iyi dayanılır bir operasyondur.