UNICAP-THERAPEUTIC 30 FILM TABLET

ATC: A11AA04

BARKODU: 8699502092143

FİYATI: 6,35TL

ETKEN MADDE: Multivitamins with minerals – mültivitamin mineral

ÜRETİCİ: ZENTIVA

Vitamin mineral kombinasyonu. Kontrendikasyon; mineral ve vitamin aşırı yüklenimi, aşırı duyarlılık.

PROSPEKTÜS FORMÜLÜ

Her drajede Vitamin A 5000 İ.Ü., Vitamin D3 500 İ.Ü., Vitamin C (Sodyum askorbat olarak) 300 mg, Vitamin B1 (Tiamin mononitrat) 10 mg, Vitamin B2 (Riboflavin) 10 mg, Nikotinamid 100 mg, Vitamin B6 (Piridoksin hidroklorür) 2 mg, Kalsiyum pantotenat 20 mg, Vitamin B12 4 mcg, Demir (Sülfat olarak) 10 mg, İyod (Potasyum iyodür olarak) 0.15 mg, Bakır (Sülfat olarak) 1 mg, Manganez (Sülfat olarak) 1 mg, Magnezyum (sülfat olarak) 6 mg, Potasyum (Sülfat olarak) 5 mg, Kalsiyum (Karbonat olarak) 50 mg, Boyar madde: Titanyum dioksit FD and C Blue No: 2, FD and C Yellow No: 5 (Tartrazin), FD and C Yellow No: 6 Koruyucu: Sodyum benzoat, Sorbik asit

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Unicap Therapeutic, bir organizmanın ihtiyacını karşılamak amacıyla 9 vitamin ve 7 minerali optimal miktarlarda birleştiren bir preparattır. Yapılan araştırmalar vitaminler kadar minerallerin de önemli olduğunu ve aralarındaki dengenin korunması gerektiğini göstermiştir. Özellikle gelişme çağı, gebelik ve doğum, yaşlılık gibi durumlarda organizmanın mineral ve vitamin dengesinin bozulmasını önler ya da bozulduğu takdirde düzelmesini sağlar. Ayrıca, bulaşıcı ve kronik hastalıklarda dikkatle korunması gereken bu dengenin, bozulmamasında önemli bir rol oynar. Genel olarak vücut vitamin ve mineralleri depo edemez. Bu yüzden vitamin ve mineral ihtiyacının devamlı olarak dışarıdan sağlanması gerekir. Unicap Therapeutic bu ihtiyacı en uygun dozlarda karşılar.

ENDİKASYONLAR

Unicap Therapeutic aşağıdaki durumlarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak amacıyla esas tedaviye ilave olarak kullanılır. Ameliyatlı hastalarda, akut ve kronik enfeksiyonlarda. Gıda alınmasını sınırlayan durumlarda: Enterokolit, kronik kolesistit, peptik ülser, diyabet, karaciğer fonksiyon bozukluğu, gastroentestinal hastalıklar. Diüretik tedavide: Suda çözünen vitaminlerin kaybını yerine koymak için. Geriyatride, Perinatal devrede Kontrendikasyonları: Bilinen kontrendikasyonu yoktur. YAN ETKİLER: Özellikle yağda eriyen vitaminlerin yüksek dozlarda kullanılması durumlarında, hipervitaminoz gelişebilir. Bu yüzden, önerilen dozların aşılmaması önerilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

UYARILAR

Hayvan araştırmalarında, A vitamininin yüksek dozlarda (ör: 18 aydan uzun süreyle 50.000 IU gibi) teratojen etki gösterebildiği ortaya çıkmıştır. İnsanlarda 5000 IU’den daha yüksek dozlarda, gebelikte emniyetle kullanımıyla ilgili yeterli veri olmadığından, gebelerde günlük A Vitamini dozu 5000 IU’yi aşmamalıdır. Unicap-T’nin bileşiminde bulunan tartazin, aşırı duyarlı olan kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. İLAÇ ETKİLEŞİMLER VE DİĞER ETKİLEŞİMLER: B1 vitamini levodopanın ile etkileştiği için birlikte kullanılmamalıdır. KULLANIMŞEKLİ VE DOZU: Günde bir draje alınır. Doz gereksinime göre arttırılabilir.

SAKLAMA KOŞULLARI

25°C’nin altında nemden korunarak saklanmalıdır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

30 drajelik blister ambalajlarda. RUHSAT SAHİBİ VE ÜRETİCİ Pharmacia & Upjohn Company, Kalamazoo, ABD lisansı ile Eczacıbaşı İlaç sanayi ve Ticaret A.Ş. Büyükdere Cad Ali Kaya Sok No: 7 80640 Levent İstanbul