Ülser Tedavisinde Çinko Karnosin Kullanımı

Çinkokarnosin, ABD Gıda ve İlaç Kurulu tarafından  besin takviyesi olarak sınıflandırılmıştır. Vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler, metabolitler ve şifalı bitkiler bilinen besin takviyeleridir. Çinkokarnosin, çok önemli bir mineral olan çinkonun ve histidin ve alanin içeren bir peptit olan karnosinin birleşmesinden oluşmuştur. Üreticiler, çinkokarnosini hem çinko takviyesi  hem de ülsere karşı doğal bir tedavi olarak pazarlamaktadır.

Önemli noktalar

ABD Ulusal Sindirim Hastalıkları Bürosu’nun yaptığı bir açıklamaya göre ABD’de her yıl yarım milyon kişi ülser geçirmektedir. ABD Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre ABD’de yaşayan bireylerin %53’ü besin takviyeleri kullanıyor. Bu durum, birçok hastanın tıbbi tedavilerin yanı sıra alternatif tedavilere de ilgi duyduğunu göstermektedir.

Ülser

Ülser, Mide ülseri olarak da bilinir, sindirim sisteminizin koruyucu tabakasının yıpranması ya da delinmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Doktorlar, midedeki ülserleri, mide ülseri, incebağırsağın yukarı kısmındaki ülserleri de duodenal ülser adı ile teşhis ederler. Ülser, genellikle “Helicobacter pylori” adı verilen bir bakterinin yol açtığı bir hastalıktır. Bu bakteri, genellikle mide ile incebağırsağı ayıran mukozayı zedeler ve bunun sonucunda mide asidi de zarar gören bölgeyi tahriş eder. İbuprofen gibi steroidsiz iltihap önleyici ilaçlar da mide mukozasını zedeleyebilir ve ülsere sebep olabilir. 

Ön çalışma

Besin takviyesi üreticileri, ürünlerinin insan sağlığına çeşitli faydaları olduğunu kanıtlamak zorunda olmadığından, her besin takviyesinin kullanımı faydalı olacak diye bir durum yok. Çinkokarnosin üzerinde yapılan çalışmalar, bu takviyenin sindirim sistemi sağlığına olan katkısını ortaya koymaktadır. 1991 yılında “Hayat Bilimi” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, çinkokarnosin, farelerde mide mukozasının kalitesini yükselterek ülsere engel olmaktadır.

Ek çalışmalar

2007 yılının şubat ayında mide ve bağırsaklar hakkında yapılan bir araştırma da ön çalışmanın doğruluğunu kanıtlamaktadır. Bu çalışma, çinkokarnosinin hücreler üzerindeki etkisinin test edilmesiyle başlamıştır. Bilim insanları, çinkokarnosinin hücrelerin büyümesine, bölünmesine ve onarılmasına yardım ettiğini gözlemlemiştir. Mililitrede 5 miligram çinkokarnosin içeren sıvıyı tüketen farelerin mide astarının %75 oranında daha sağlam olduğu görülmüştür. Bilim insanları, bunun üzerine testlerine insanlar üzerinde devam etmiş ve çinkokarnosin tüketiminin mide ve bağırsak arasındaki geçirgenliğin artmasını engellediği sonucuna varmıştır.  Güçlü ve düşük geçirgenliğe sahip bir mide mukozası, ülser oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.