Ülser nasıl işaret veriyor?

Afiyetle atıştırırken midenizin neler çektiğini düşündünüz mü? Ülser olup kan kusmak istemiyorsanız küçük işaretlere kulak verin.Midenin iç yüzünde aşınma sonucu açılan yaralara Mide ülseri diyoruz. Duygu durumla yakın ilişkili seyreden soruna birden fazla neden yol açabilir. Zamanında ve gereğince tedavi edilemeyen Gastrit mide ülseri başlatabilir.

Mide asit düzeyinin yüksek olması, sindirimi zor yiyeceklerde ısrar etmek de öyle. Kalp hastalıkları ve uzun süreli ilaç kullanımı bir başka etken. Sigara, çay, kahve, köpüren meşrubat ve tabii alkol tüketimi de midenin keyfini kaçırıyor.

Ülser belirtiler

İlk aşamada Mide ekşimesi ve ağırlık hissediliyor. Ağza sık aralıklarla ekşi su geliyor. Buna reflü deniyor. Tat alma duyusu zayıf. Dil paslı. Hastanın rengi solgun. Karnın üst kısmına bastırınca acıyor.

Bu belirtilerle kısa zamanda tedaviye geçilmezse yemeklerden 2 – 3 saat sonra sırta doğru yayılan şiddetli mide ağrıları geliyor. Baş dönmesi ve terleme buna eşlik ediyor.

Kimi hastalar (az da olsa kanlı) kusuyor. Bazen dışkı koyu renk alıyor. Bu işaretler ülserin epey yol aldığını gösteriyor.

Ülser nasıl tedavi edilir?

Yaşam tarzını değiştirmek öncelikli. İlaç tedavisi de önemli. Endoskopi tedavisi kimi zaman en uygun seçenek olabilir. Cerrahi müdahale gündeme gelebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Küçük önlemlerle reflü etkileri hafifletilebilir.

•    Yüksek yastıkta yatın

•    Yatmadan önce yemeyin

•    Sigarayı bırakın. Alkolü kesin

•    Asitli içecekler içmeyin

•    Sağlıklı beslenin

•    Dar giymeyin (Karın bölgesini sıkan giysilerden kaçının. Kemerinizi çok sıkmayın. Mümkünse kemer takmayın)

•    Fazla kilolardan kurtulun (Düzenli spor yaparak ve dengeli beslenerek fazla kilolardan kurtulun. Kilolu olanlarda karın iç basıncı yüksek. Sonuçta reflü de daha şiddetli)

İlaç Tedavisi: Asit baskılayıcı ilaç tedavisiyle mide içindeki asit salgılama oranı denetim altına alınıyor. Böylece yukarı yönelen asit düzeyi düşüyor. Buna karşın ilaç tedavisi safra reflüsü üzerinde etkili değil.

İlaç tedavisine rağmen safra çıkışına devam ediyor ve yemek borusu tahriş oluyor. İlaç tedavisi sırasında bile bu tahribat sürebilir.

Reflüden yakınanlara başlangıçta mutlaka uygulanan ilaç tedavisiyle hastaların neredeyse %80’i rahatlıyor ama bu tedavi kalıcı değil. İlaç bırakılınca kısa sürede bşa dönülüyor.

Endoskopik Reflü Tedavisi: Endoskopik tedavi ağızdan uygulanan ameliyatsız bir tedavi seçeneği. Uzun süredir reflüsü olan, ilaç ile rahatlayan ancak yakınmaları tekrar eden hastalara uygulanıyor.

Mide ülseri için cerrahi müdahale kime yapılır?

Reflü (özellikle mide fıtığıyla birlikte olursa) yaşam kalitesini çok etkiler. Cerrahi tedavi gastroözofagal reflü hastalığının mekanik kökenini ortadan kaldıran tek yöntem.

Gerçek anlamda kalıcı tedavi sadece cerrahi müdahaleyle mümkün. İlaç tedavisine yanıt vermeyen ileri düzey yemek borusu hasarı olanlara, uzun dönem (bazen yaşam boyu) ilaç kullanmak istemeyen genç hastalara cerrahi tedavi uygulanabilir. İlaç tedavisine yanıt veren, ancak ilaç bırakılınca başa saran yakınmalarda yine cerrahi müdahale gündeme gelebilir.

Tedaviye rağmen bir türlü geçmeyen kronik öksürük, boğaz ağrısı, ses kısılması ve astım yakınmalarında, yemek borusunda reflü hasarına bağlı hücresel değişim (Barrett özofagus) oluşumunda, 4 cm’den büyük fıtığı olanlarda yaşam tarzı değişikliklerinin yaratacağı endişe, ilaç tedavisinin süresi ve maliyeti göz önüne alınarak cerrahi tedavi seçeneği değerlendirilebilir.

Mide ülserine alınabilecek önlemler

Mide ülseri özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında azar. Ağrı ve kanama iyice artar. Mide ülseri başlangıç aşamasında teşhis edilip tedaviye başlanırsa endişeye gerek yok. Bu noktada alınacak en iyi önlem üzüntüye kapılmamak. Üzülmek midenize yapabileceğiniz en büyük kötülük.

Tedavinin başarısını arttırmak için yapabilecekleriniz:

•    Tedavi süresince istirahat edin

•    Bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayın

•    Sigara, çay, kahve ve alkol size uzak olsun

•    Diş sağlığınıza önem verin

•    Sofranızda süt, sütlü yiyecekler, yumurta, kızarmış ekmek, tereyağı, pelte ve haşlanmış balık, sebze püreleri ve patatesli yemekler olsun. Yemek saatinizi belirleyin ve buna mutlaka uyun.