Uçuk Tedavisinde C Vitamini ve Argininin Önemi

Uçuk olarak da bilinen ağız yaraları, bir virüsün yol açtığı sıvı dolu doku bozulmalarına verilen addır. Uçuklar genellikle 10 – 14 gün arasında sürer ve ağzın kenarında yer alan derinin kızarması ve kabarması sonucu oluşur. Uçuk belirmeden 1 – 2 gün önce ağız kenarında karıncalanma ve ağrı hissetmeniz de doğaldır. Ağız kenarındaki uçukların sebebi genelde herpes simplex 1 virüsü olsa da, kas yapıcı takviye besinlerin ağız yarasına ve pamukçuk olarak bilinen ağız ülserine sebep olduğu bilinmektedir.

Arginin

Arginin süt ürünleri, kırmızı et ve kuruyemişlerde bulunan doğal bir aminoasit çeşididir. Arginin, yağsız doku oluşumunu hızlandıran büyüme hormonunun salgılanmasını tetikler. Birçok insan arginini doğal yollardan temin etse de, vücutçular kas yapma sürecini hızlandırmak için çeşitli ilaçlar yoluyla sentetik L-arginin almaktadırlar. MayoClinic.com’a göre, L-arginin takviyeleri herpes virüsünü tetikleyerek ağızda uçuklara sebebiyet verebilmektedir.Herpes simplex 1 virüsü uçuklara sebebiyet verirken herpes simplex 2 virüsü de genital iltihaplara yol açmaktadır. Fakat bu virüsün iki cinsi de yüz bölgesinde uçuklara sebep olabilir.

C vitamini

Ağız çevresindeki ağrılı bölgeler, ağız ülseri olabilir. Ağız ülserleri, C vitamini takviyeleri ile bağlantılıdır. C vitamini aslen askorbik asittir ve yüksek miktarda asidik gıda almak ağız çevresinde problemlere yol açabilir. “Daily Mail” websitesinde 2007’nin Eylül ayında yayınlanan bir makaleye göre, günlük 500 – 1000 miligram arası C vitamini tüketimi ağız ülserine yol açabilir. Bodybuilding.com adresinde verilen tavsiyeye göre, C vitamini ağırlık kaldıranlar için faydalı olabilir. Fakat yüksek dozda C vitamini alımı kortizon hormonunun salınımını bastırabilir, bu da testesteron seviyesini düşürerek kas yakılmasına sebebiyet verebilir. 

Yan etkiler

Kas yapıcı besin takviyelerinin rahatsızlık verici tek yan etkisi ağızda oluşan uçuklar değildir. Büyüme hormonunun hem bedensel kuvveti hem de kas kütlesini arttırdığına dair bir inanış vardır. Fakat, bu inanışlar bilimsel olarak kanıtlanmamışlardır. HGH (Büyüme Hormonu) alımı kaslarda zayıflama, eklemlerde ağrı, ödem oluşumu, Karpal Tünel Sendromu ve kardiyomiyopati gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Ağırlık kaldıran kimselerin kullandığı en popüler besin takviyelerinden biri kreatindir. Kreatin alımı, kısa süreli kuvvet patlamalarına ve kas kütlesi artışı ile birlikte kilo artışlarına sebep olabilir. Fakat ödem oluşumu kreatinin başlıca yan etkilerindendir. Mide bulantısı, ishal ve kas krampları da kreatinin başlıca yan etkilerindendir.

Yorgunluk

Eğer kas geliştirmek için uzun saatler boyu çalışıyorsanız, kendinizi gereğinden fazla yoruyor olmanız muhtemeldir. Vücudunuzu dinlendirmeden aralıksız çalışmanız bitkinliğe sebep olacaktır. Daily Mail’da yayınlanan bir makaleye göre, halsiz ve bitkin insanlarda ağız ülseri görülme ihtimali çok daha yüksektir. Aşırı yüklenmeden kaçınmak için kas geliştirme programınızı bir Doktor ya da antrenman koçu eşliğinde gerçekleştirin. Ayrıca, çalışma temponuzu biraz düşürebilir ve egzersizlerinizin tekrar sayısını azaltabilirsiniz. Dengeli beslenme de Bitkinlik ve ağız ülseri ile savaşmanıza yardımcı olacaktır.