TYLOL COLD 100 ML SÜSPANSİYON

ATC: R05X

BARKODU: 8699540570801

FİYATI: 5,31TL

ETKEN MADDE: Paracetamol, combinations – parasetamol kombinasyo

ÜRETİCİ: NOBEL ILAC SANAYI

Analjezik antipiretik parasetamolün antigripal kombinasyonları. Doz içerdiği parasetamole göre ayarlanmalı.Prospektüs FORMÜL: Bir ölçek (5 ml) TYLOL COLD Şurup etken madde olarak; 160 mg Parasetamol 1 mg Klorfeniramin maleat 5 mg Dekstrometorfan HBr 15 mg Psödoefedrin HCI içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

TYLOL COLD Şurup, içerdiği parasetamol, klorfeniramin maleat, dekstrometorfan HBr ve psödoefedrin HCl � nin etkisiyle analjezik, antipiretik, antihistaminik, öksürük kesici ve dekonjestan özellikler gösterir.

ENDİKASYONLAR

TYLOL COLD Şurup çocuklarda; Soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlarda görülen · Öksürük, · Nazal konjesyon, · Burun akıntısı, · Aksırık, · Nezleye bağlı ateş ve baş ağrısı, · Basit ağrılar, · Saman nezlesi gibi semptomların etkili bir şekilde geçici olarak giderilmesi amacıyla kullanılır. KONTR

ENDİKASYONLAR

TYLOL COLD Şurup, ilacın içindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlık hallerinde, ağır karaciğer ve böbrek hastalığı olanlarda, son iki hafta içinde monoamin oksidaz (MAO) inhibitörü alanlarda kullanılmamalıdır.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ ve DİĞER ETKİLEŞİMLER: Parasetamol yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda antikoagulan ilaçların etkisini artırmaktadır. TYLOL COLD Şurup, kan basıncı yüksekliği olan ve antidepresan (MAO inhibitörleri) tedavi gören çocuklarda doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

UYARILAR

Çocuklarda 7 günden fazla süreyle kullanılmamalıdır. Ateş 3 günden fazla sürer, 5 gün içinde şikayetler iyileşmez, yenileri eklenir veya şikayetlere ateş eşlik ederse doktora danışılmalıdır. İnatçı öksürük ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Öksürük bir haftadan fazla sürer, tekrar ortaya çıkar veya öksürüğe ateş, kızarıklık veya inatçı baş ağrısı eşlik ederse hemen doktora başvurulmalıdır. TYLOL COLD Şurup ciddi kardiyak problemi, diyabeti, astımı, glokomu ve hipertansiyon problemi olan hastalarda kullanılmamalıdır. Antihipertansif ve/veya antidepresan ilaç tedavisi altındaki hastalar kullanmadan önce doktora danışmalıdırlar.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

TYLOL COLD Şurup, oral yolla kullanılır. Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmedikçe; Gerekli oldukça her 4-6 saatte bir verilmek üzere, 6-11 yaş arasında 2 ölçek (10 ml) olarak kullanılır.

24 saatlik sürede 4 dozun üstüne çıkılmamalıdır. DOZ AŞIMI: Parasetamol aşırı dozaj durumunda bazı hastalarda hepatik toksisiteye yol açabilir. Klorfeniramin maleat toksisitesi, akut alımından sonra muhtemelen birkaç saat içinde oluşur ve antihistaminik/anti-kolinerjik doz aşımı tedavisi gibi tedavi edilmelidir. Dekstrometorfan HBr akut doz aşımı,aşırı miktarlarda alınmadıkça genellikle ciddi belirti ve bulgulara yol açmaz. Aşırı doz belirti ve bulguları bulantı, kusma, görme bozuklukları, santral sinir sistemi bozuklukları ve üriner retansiyondur.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

TYLOL COLD Şurup: 100 ml�lik ambalajlarda ve 5 ml�lik ölçeği ile birlikte. PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ: TYLOL BABY Oral Solüsyon: 15 ml�lik cam şişelerde (1,2 ml hacimde ölçekli pipet ile birlikte). TYLOL Supozituvar: 10 supozituvarlık ambalajlarda. TYLOL FORT Supozituvar: 10 supozituvarlık ambalajlarda. TYLOL Süspansiyon: 100 ml�lik cam şişelerde (5 ml� lik ölçek ile birlikte).

TYLOL 6 PLUS Süspansiyon: 100 ml�lik cam şişelerde (5 ml� lik ölçek ile birlikte). TYLOL HOT Poşet: 12 poşet içeren ambalajlarda. TYLOL Tablet: 20 tabletlik blister ambalajlarda. TYLOL PLUS Tablet: 20 tabletlik blister ambalajlarda.