Twitter Listesi Nasıl Yaratılır?

Twitter, sizi ilgilendiren konularda güncel bilgi almanın önemli yöntemlerinden biridir. Fakat sitede çok fazla takip edilecek kişinin olması ile karmaşık bir durum oluşur ve bu karmaşık durumu çözmek zor bir hal alabilir. Eğer 100’den fazla kişiyi takip ediyorsanız, ana sayfanız gün içerinde ilgi odağınız konuları takip etmenizi zorlaştıracak binlerce tweet alabilir. Siteden en iyi şekilde yararlanmak için takip ettiğiniz kişileri listeler halinde organize etmek önemlidir.

Liste halinde organize etmekten kastımız tam da yazıldığı anlamındadır. Twitter kullanıcılarını birbirinden ayırıp, özelliklerine göre bir araya topladığınız listeler oluşturabilirsiniz. Bir liste çizelgesini görüntülemek, o listedeki tüm kişilerin tweetlerini izlemeniz anlamına gelmektedir. Yani bu durum ilgi alanlarınızı kategorize etmenin güzel bir yoludur. Burada bazı ipuçları ile birlikte zamandan kazanmanızı sağlayacak Twitter listelerini nasıl kullanacağınızı anlatıyor olacağız.

Liste Oluşturma

1) Twitter ana sayfanızı açıp sağ üst köşedeki ayarlar anlamına gelen “dişli” simgesine tıklayınız.

2) “Listeler” sekmesine tıklayınız

3) Liste adınızı belirleyiniz ve dilerseniz kısa bir açıklama yazınız.

4) Listeyi kamuya açık (herkes tarafından görüntülenebilir) ya da özel (sadece tarafınızdan görüntülenebilir) olarak ayarlayabilirsiniz.

5) Listeyi “Kaydet” sekmesine tıklayınız.

Kişileri Listeye Ekleme

1) Listenize eklemek istediğiniz herhangi birinin profiline gidiniz ve “dişli” şeklindeki simgeye tıklayınız (sayfanın sağında yer alır).

2) Listelerinizin göründüğü bir pencere açılır. Kişiyi hangi liste ya da listelerde görmek istiyorsanız bu listeleri işaretleyiniz.

3) Listeye Ekle butonu olmadığından dolayı ekleme işleminiz bitince bu pencere dışındaki herhangi bir yere tıklayınız. Çalıştığını kontrol etmek için listelerinizin olduğu sayfaya gidiniz (dişli simgesinden). Belirtilen listeyi seçtikten sonra içerisindeki kişileri kontrol ediniz. Eğer her şey yolunda gittiyse kişi listede görünecektir.

İpucu: Ne yazık ki Twitter içerisinde bir kerede birçok kişiyi listeye eklemek için hızlı bir yol yoktur. Bunun yerine site sizi kişileri teker teker eklemeye sürükler. Ancak bunun yerine kişileri hızlı bir şekilde eklemek için kullanışlı bir uygulama olan Twitlistmanager’ı kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için Twitter hesabınızla birlikte giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Diğer Kişiler Tarafından Oluşturulan Listeleri Takip Etme

1) Bir kişinin profilini incelerken Listeler sekmesine tıklayınız.

2) Hangi listeyi takip etmek istiyorsanız buradan seçiniz.

3) Liste sayfasındaki Takip et butonuna basarak bu listeyi takip etmeye başlayabilirsiniz. Böylece bireysel birini takip etmeden tüm listeyi takip edebilirsiniz.

Listeleri Düzenleme ve Silme

1) Profil sayfanıza gidiniz.

2) Listeler sekmesine tıklayınız.

3) Oluşturduğunuz listeleri ve diğer kişiler tarafından oluşturulup sizin tarafınızdan takip edilen listeleri burada görebilirsiniz.

4) Oluşturduğunuz listeler arasından hangisini silecek ya da düzenleyecekseniz buradan seçiniz. Daha sonra “düzenle” sekmesini seçerek listenizi güncelleyebilirsiniz. Ya da “Sil” sekmesinden tüm listeyi profilinizden kaldırabilirsiniz.

5) Bu sayfadan kişileri tek tek listenizden çıkartamazsınız. Bunun için listeden çıkartmak istediğiniz kişilerin profillerine gidip tek tek seçmelisiniz.

Liste Limitleri

Sitenin yavaşlamasını ve hata verilme oranını azaltmak açısından Twitter liste özellikleri için bazı sınırlamalar getirmiştir.

  • Her kullanıcı en fazla 20 liste oluşturabilir.
  • Her listede en fazla 500 kişi yer alabilir.
  • Liste adı 25 karakteri geçemez.
  • Liste adları sayısal karakterler ile başlayamaz.