Tuz Tüketmenin Vücuda Zararları Nelerdir?

Tuz kimyasal olarak yüzde 40 sodyum ve yüzde 60 oranında klor minerallerinden oluşur. Kimyasal formülü ise NaCI’dır. Suda çözünme özelliğine sahiptir. Marketlerden satın aldığımız tuz rafine yani işlenmiş tuzdur, doğal olarak tuzu denizde, göl yataklarında ya da kaya tuzu şeklinde bulabilirsiniz.

Araştırmalar sonucunda hazır gıdalarda yüksek oranda tuz kullanımı kanser, tansiyon, astım gibi hastalıklara davetiye çıkardığı bulunmuştur. Hazır gıdaların raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan yüksek miktarda tuz besinlerin içersinde zehirlenmeye yol açacak bakterilerin üremesini engeller bunun yanı sıra sağlığımızı da önemli ölçüde tehdit etmektedir.

Neden Tuz Kullanıyoruz?

Tuzda bulunan sodyum bileşeni vücudumuzdaki su miktarını kontrol etmek, belli bir düzeyde tutmak, dağılımını sağlamak ve kan basıncını kontrol altında tutması açısından hayati önem taşımaktadır. Tuzun sadece çok fazla tüketimi değil aynı zamanda az tüketimi de sağlığımız için tehdit oluşturmakta.

Biz farketmesek te tüm gıdalarda sodyum bulunmaktadır. Bu oran hazır gıdalarda çok yüksek miktardadır. Örnek verecek olursak sağlıklı olmak adına yediğimiz yeşil salatanın içersinde ki hazır soslar, ketçap, mayonez, hardal sos yüksek miktarda sodyum içermektedir.

Doğal olarak sakatatlar, yumurta yüksek oranda sodyum içeren gıdalardır.

Günlük Ne Kadar Tuz Tüketmeliyiz ?

İngiltere’de diğer minerallerin aksine günlük tuz tüketimi oldukça yüksek orandadır.

Sağlıklı bir kişinin günlük tuz tüketimi 6gram yani 3 çay kaşığı tuzu geçmemelidir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki İngiltere’de kişi başı günlük tuz tüketimi % 50 daha fazla yani 9 gramdır.

Bu tuz miktarı soframızda bulunan tuzluktan kullandığımız miktar değil, tüm gıdalardan aldığımız tuz

Yetişkinlere nazaran çocuklar ve bebekler daha az miktarda tuz tüketmelidir. Gelişme çağında olan çocuklar için aşırı tuz tüketimi tehlikeli olabilir.

Tuz Tüketimini Azaltmak

İngiliz Hükümeti 2010 itibari ile kişi başı günlük tuz tüketimini ortalama 6 grama düşürülmesini hedeflemiştir. Bu oldukça zor ancak sağlığa büyük ölçüde katkıları olacak ulaşılır bir hedef. Araştırmalar sonucunda hedefe ulaşılması kalp hastalıklarında yüzde 10 oranında bir düşüş sağlayacak aynı zamanda sağlık sektöründe yapılan harcamalar azalacak ve toplum bilinçlenecektir.

Kalp rahatsızlığı ya da yüksek tansiyonu olan kişilerin az tuzlu diyet yapmaları ve mutlaka bir uzman Doktor gözetiminde olmaları gerekmektedir. Tuz vücutta depolanamaz ve gereğinden fazla tüketilen tuz idrar yolu ile dışarı atılır. Ancak fazla tuz, sodyum alımı bazı kişilerin bünyesini etkilemekte bu nedenle Yüksek tansiyon sorunu ortaya çıkmaktadır.

Tuz Tüketimini Nasıl Azaltabiliriz ?

Hazır gıdalar, konserve yiyecekler ya da sık dışarıda yediğiniz fast food tüm bunlar gizli bir sodyum kaynağıdır ve siz fark etmeden günlük tüketim miktarınızı aşmış olabilirsiniz. Ancak alışveriş yaparken bunu kontrol altına almak sizin elinizde.

Mutlaka tüm ürünlerin etiketlerini dikkatlice okuyunuz. Bazı etiketlerde tuz ve sodyum miktarı ayrı olarak belirtilmesi bir karışıklığa neden olabilir. Ancak bilemeniz gerekir ki 1 gram tuz 0,4 gram sodyum içermektedir.

Etiketleri incelediğinizde 100gram ya da ml bir üründe:

Çok tuzlu = 1.25g tuz ( 0.5g sodyum)

Az Tuzlu = 0.25g tuz (0.1g sodyum)

Tuz tüketimini azaltmak için uygulayabileceğimiz diğer yöntemler ise:

Sebzelerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine taze baharatları kullanın.

Sofranızdaki tuzlukları kaldırın ve yemek yeme esnasında tuz tüketmeyin.

Soya sosu kullanımını azaltın, 1 çay kaşığı soya sosunda 0,36 gram sodyum yani, 9 gram tuz yer almaktadır.

Konserve gıdalar yerine taze sebzeleri tercih edin.

Konserve gıdaları tuzundan arınması için mutlaka suyun altında bekletin.

Kahvaltılık mısır gevreklerinde sodyum miktarı düşük olanı tercih edin.

Marketlerden aldığınız tuzun iyotlu olmasına özen gösterin aynı zamanda kapalı karanlık kutularda saklanan tuzları tercih edin. Işık alan paketler iyot kaybına yol açmakta.

Tuzu muhafaza etmek için içersine birkaç pirinç tanesi koyabilir, koyu renkli şişelerde serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.