Turuncu Gıdalar ve Sağlığa Faydaları

Birçok insan için yaprak dökümü, sonbaharın en güzel kısmıdır. Muhteşem kırmızı, parlak sarı ve can veren turuncu… Sonbaharın renk kümesinin en önemli öğesi bu renklerden sonuncusu olan turuncudur. Bazı turuncu renkli sebzeler isim vermek gerekirse balkabağı özellikle Ekim ve Kasım aylarında ayrı bir ilgi görür.

Fakat turuncu renkli meyve-sebze çeşitleri sene boyunca bulunur ve birçoğunun sağlığa faydası saymakla bitmez.

İltihapla savaşmak ve üreme sistemi sağlığımızı korumak için turuncu sebzeleri diyetime dahil etmeliyiz. Şunu söylemeliyiz ki balkabağı ve benzeri diğer turuncu renkli besinleri rejiminize dahil ettikten sonra kullanmak durumunda olduğunuz ilaç sayısı neredeyse dörtte birine inecektir.

Turuncu Seçenekler

Mesela portakal! Fakat herkes tarafından bilinen bu tatlı-ekşi meyve dışındaki turuncu renkli ve besin değeri yüksek meyve-sebzeler adeta bir sağlık kokteyli oluşturur. Aşağıda yer alan meyve-sebzeleri ister ana yemek ister atıştırmalık olarak diyetinize ekleyebilirsiniz. 

Kayısı

Balkabağı

Kantalup

Havuç

Mango

Nektarin

Papaya

Şeftali

Tatlı Patates

Mandalina

Neden Turuncu Renk

Balkabağının turuncu renkli süper-besinler listesinin başında yer almasının sebebi içerdiğindeki karotenoid bileşimidir. Karotenoidler meyve ve sebzelerdeki kırmızı, sarı ve turuncu renkleri oluşturan ve yağda çözünen besin maddeleridir.

Havuç, balkabağı, tatlı patates ve kırmızı biber gibi karotenoid bakımından zengin sebzelerin; bağırsak, akciğer, mesane, göğüs, cilt ve rahim ağzı kanserlerinin oluşma riskini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca, karotenoid tüketimi makular dejenerasyon (görme bozukluğu) ve katarakt riskini de azaltmaktadır. Aynı zamanda beslenme uzmanı ve dişçi olan Gregg Schneider turuncu meyve-sebzeler hakkında şunları söylemektedir: “Bitkisel içerikli bu besinlerin kanser, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek kan basıncı ve birçok hastalığın oluşma riskini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca bu besinlerin, yaşlanma karşıtı ve anti-oksidan özellikleri de bulunur. Fakat, birçok insan bu mucivezi besinlerin kıymetini ve faydalarını bilmemektedir.”

Beta-karoten üzerinde en çok çalışma yapılan karotenoiddir. Bu karotenoidler daha sonra, göz sağlığına oldukça faydalı olan A vitaminine çevrilir. Turuncu narenciyeler, karotenoid bakımından zengin değildir; fakat bir B vitamini çeşidi olan folat ve C vitamini bakımından oldukça zengindirler. 

Turuncu gıdaların sağlığa faydaları

Bu besinlerin sağladıkları faydalar nelerdir? Biz, cevapsepeti.com olarak turuncu sebzelerin tüketimini şiddetle tavsiye ediyoruz. Havuç bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirirken, balkabağı yaşlanmayı geciktirmekte; diğer turuncu sebzelerse üreme sistemi sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahip olup kanser ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığı önleyici özelliğe sahip. Ayrıca turuncu sebzelere renk veren beta-karotenin, akut ve kronik iltihaplara iyi geldiği ve kanser riskini azalttığı bilinmekte.

Turuncu sebzeler, Romatizma ve kısırlıkla savaşmada da oldukça etkilidirler. Çeşitli sağlık problemleriyle uğraşan birçok insan, kullandıkları ilaç sayısını azaltmak, kısırlıkla savaşmak ve iltihapların yol açtığı sıkıntılarla başa çıkmak için turuncu renkli sebze ve meyveleri beslenmelerine dahil etmiş ve bu besinlerin sağlıkları üzerinde yarattığı etkiden oldukça memnun kalmışlardır.

“Enerji Dolu Bir Yaşam” kitabının yazarı beslenme uzmanı Sally Kravich de turuncu renkli bitkisel besinlerin, sindirim sorunu yaşayan insanların başvurması gereken bir numaralı tedavi yöntemi olduğunu söylemektedir.  Kravich papayanın içerdiği sindirim enzimleri sayesinde sadece karın ağrılarına değil sindirim sorunlarına da iyi geldiğini ve ciddi sindirim sorunları yaşayan birçok hastasına kendi tarifi olan “turuncu sebze çorbası”nı tavsiye ettiğini de eklemekte.   

Turuncunun Beslenme Planınızdaki Yeri

Beslenme planınıza turuncu meyve ve sebzeleri katmak pek zor olmayacaktır. Süpermarketlerin sebze-meyve reyonları ve manavlar yıl boyunca turuncu renkli seçenekler içermektedir.

Tatlı patates, mango, portakal, havuç ve balkabağı gibi sebzelerin sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır.

Turuncu sebzeler özellikle sonbaharda her yerde bulunur. Bu sebzeler hem oldukça ucuz hem de birçok yemek tarifine kolaylıkla eklenebilir.

Sanılanın aksine bir sebze değil meyve olan balkabağı sadece dekoratif amaçlarla kullanılmaz. Bütün yıl boyunca bulunan ve besin değeri en yüksek olan sebzelerden biridir. Konserve yapıldığında besin değerinden çok fazla şey kaybetmeyen ve oldukça ucuz olan bu meyvenin lif yapısı yüksek ve kalorisi düşüktür. Bu yüzden birçok yemek tarifine kolaylıkla eklenebilir. Hatta kahvaltılık olarak bile tüketilebilir. 

Öğün ve ara-öğünlerinize birkaç turuncu sebze-meyve dahil ederek ihtiyacınız olan günlük dozu oldukça kolay ve pratik bir şekilde alabilirsiniz. Sandviçlerinize birkaç dilim turuncu biber eklemek ya da salatanıza havuç veya kayısı dahil etmek sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

İster inanın ister inanmayın, gerçek mango ya da kayısı aromalı dondurmaları tüketerek bile karotenoid patlaması yaşamanız mümkün.