Türk Kahvesi Nasıl Kapatılır?

Türk Kahvesi falı, binlerce yıllık kahve geleneğinin belki de en önemli ritüellerinden biri. Elbette ki bu ritüelin de belirli kuralları, uyulması gereken kuralları var. Binlerce yıllık kahve geleneğinin en hatırı sayılır ritüellerinden biri olan fal, temelde kahve fincanı ve bardağındaki şekilleri yorumlamak üzerine gelişmiştir. Bu yorumlama şekliyle, kahve içen kişiye gelecekten öğrenmek istedikleri, özel hayatı gibi konular hakkında bilgi verilir.

İşte bu noktada, tüm bu sorulara doğru cevapları bulmak için, doğru yöntemlerin izlenmesi tavsiye edilir. Bu yöntemlerin de birçoğu deneme yanılma yoluyla bulunan yöntemlerdir. Türk kahvesi nasıl kapatılır? Sorusunun yanıtını bulmak için de bu yöntemlere ayrıntıyla bakmak gerekir. Elbette ki, binlerce yıllık geçmişi olan bir ritüelin de dikkat edilmesi gerekli olan bazı önemli ayrıntıları mevcuttur.

Turkish-coffee-business

Kapatmadan önce nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle hazırlaışından başlayalım; şekerli yapılan kahvenin, falın daha net ve belirgin olarak okunmasını sağlayacağına inanılır. Daha sonra ise fincanın yapısına bakılır. Daha detaylı ve doğru bir okuma için, servis edilen fincanın ağız yapısına bakılır. Geniş ve düz yapılı fincanlar, falın bakılmasını daha da kolaylaştıracak ve bu sayede daha ayrıntılı okuma yapılmasına olanak sağlayacaktır. Bir diğer önemli detay ise, fal bakılacak servis fincanı ve tabağının desensiz beyaz porselen olması konusudur. Bu noktada, seçilen servis fincanının cam, seramik ya da başka bir malzemeden olmaması en hassas konulardan biridir. Çünkü bu maddeler, kahvenin yapısını değiştirerek, şekilleri bozabilmektedirler. Bu sebepten ötürü de, falı yorumlayan kişinin bu şekilleri görmesi zorlaşacak, tereddütte bırakacak ve şekillerin karışmasına neden olacaktır.

Türk Kahvesi nasıl kapatılır?

Fincanı ve tabağını doğru bir şekilde seçtikten sonra, fincanı kapatırken nelere dkkat edilmesi gerektiğine bakılabilir. Bu aşamaya geldikten sonra dikkat edilecek konuların başında, kahve fincanını tutuş şekliniz ve kulbun duruş yönü vardır. Kahveyi içerken kulbu sağ tarafta tutarak içtiyseniz, kahveniz bitene dek sağ tarafta tutarak içmeniz ve bitirmeniz gerekir. Bu duruşu değiştirmek, sağ tarafta duran kulbu, içtikten sonra sol tarafa doğru çevirmek ya da solda duran kulbu sağ tarafa çevirmek, falın yorumlanması bakımından belirsizliğe yol açar. Yani, kulbu aynı yönde tutmak önemli bir noktadır. İkinci önemli konu ise, fincanın dibindeki telve miktarı ve yapısıdır. Dipte kalan telve, çok sulu ya da çok katı kalmamalıdır. Bu ölçüyü, içerken göz kararı ile ayarlamak gerekir. Fincanı kapatırkenki en önemli konu, o esnada kalbinizden geçenler olacaktır. Kalbinizden geçenler, falınıza yansıyacak ve belirleyici olacaktır. Aynı esnada da kapattığınız fincanı saat yönünde üç kez döndürmeli ve kendinize doğru çevirmelisiniz. Burdaki esas amaç, telvelerin bardağa yayılmasını sağlamaktır. En sonda yapılan çevirme hareketi ise, kişinin iç ve dış düyasının fincana yansıması için yapılan bir harekettir.

Fayda sağlayacak bilgiler neler?

Fayfalı bilgilerin başında, falına bakılan kişinin bir objesinin kapalı duran fincanın üzerine konması gelir. Bu objelerin başında, altın yüzük/alyans vb. gelir. Bu hem kişinin enerjisinin fala geçmesini sağlar hem de fincanın soğumasını hızlandırır.  Bir diğer yöntem ise falına bakılan kişinin cebinden çıkan bozuk paranın aynı şekilde kapalı fincanın üzerine konmasıdır. Bazı özel durumlarda ise, fincan ve tabak birbirinden ayrılmaz ve bu durumda kişinin fincanı kapatırken kalbinden geçenlerinin etkisinin büyük olduğuna ve gerçekleşeceğine inanılır. Bu durumda, fincan açılmak için zorlanmaz ve olduğu gibi bırakılır. Sonuç olarak unutmamak gerekir ki, tüm fal çeşitlerinde olduğu gibi kahve falı da bir çeşit yorumlama işidir. Fala bakan kişinin niyeti oldukça önemlidir. Bu sebeple, kahve falına nasıl bakılacağı hususunda fal baktırmadan önce, bu kişileri seçerken özen göstermekte yarar olacaktır.