Tüp Bebek Yönteminin Yan Etkisi Var Mı ?

Tüp bebek yöntemi kısırlık tedavisinde yüz güldürüyor ama ciddi yan etkileri olduğunu da hesaba katmak gerekiyor. Bu yöntemle çocuk sahibi olmaya hazırlanan çiftlerin karar vermeden önce doktorla görüşmeleri, onları nelerin beklediği konusunda aydınlanmaları şart.

Tüp bebek uygulaması yumurta ve spermleri çeşitli yöntemlerle biraraya getirmekten ibaret değil; bundan önce yumurtlamayı hızlandırmak amacıyla kadına bazı hormonlar da vermek gerekiyor. Hormon takviyesi de çok sayıda semptoma yol açıyor.

•    Elde, ayakta şişlikler oluşabilir
•    Kilo alınabilir
•    Tende kabartılar görülebilir
•    Mide bulanabilir

Bu semptomlar genellikle bir hafta içinde kaybolur. Bu süre içinde sıvı tüketimini arttırmak, daha fazla su içmek hormonal değişimlerle doğrudan ilişkili belirtileri hafifletebilir.

Hormon alımı çok daha ciddi semptomlara da neden olabilir:

•    Kusma
•    Karnın alt kısmında ağrı, acı
•    Nefes darlığı

Bu belirtilerden biri veya birkaçı varsa doktorun önerisi: daha fazla istirahat; daha fazla sıvı tüketimi.

Tüp bebek tedavisine giren 50 kadından 1’inde kalp ve dolaşım sorunları, karaciğer, akciğer ve böbrek düzensizlikleri gözlemleniyor. Belirtileri dikkatle izlemek, olağandışı gözlemde acil sağlık yardımı almak kritik önemde.

Hazırlık aşamasında çıkabilecek sorunlar kabaca böyle. Peki ya süreçte, son noktada, doğumda neler olabilir?

Çoklu gebelik

Tüp Bebek Tedavisi bir değil, birkaç bebek birden getirebilir. Çünkü yöntemin başarılı olması için rahme 2 embriyo yerleştirilir. Başarının bu kadarına hazır olup olmadığınızı tedavi kararı almadan önce dikkatle düşünmeniz gerektiğini hatırlatalım.
Tüp bebek tedavisi gören 4 çiftten birinin ikizi oluyor. Üçüz olasılığı daha az: 50’de 1. Sorun sadece bunca bebeği yetiştirmesi, bakması değil. Üçüz, dördüz veya daha fazlası erken doğuma, hatta bebeklerin ölmesine yol açabilir.

Erken doğum

Tüp bebek tedavisinde erken doğum riski yüksek; bebeğin zayıf doğması büyük olasılık. Ancak bu sonuca neyin yol açtığı belli değil. Kadının ileri yaşta olması, rahme birden fazla embriyo yerleştirilmesi gibi faktörlerin bebeğin doğum ağırlığını nasıl etkilediği kesin olarak bilinmiyor. Tüp bebek tedavisinin bebeklerde doğum kusurlarına neden olup olmadığı da öyle. Araştırmalara göre tüp bebeklerin sağlık göstergeleri olağan sınırlarda; ancak diğer çocuklara oranla sanki daha kolay hastalanıyorlar.

İntrasitoz sperm enjeksiyonu

Spermin yumurtaya enjekte edilmesi işleminin bazı sakıncaları olabilir. Konuyu mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Risk kesin değil ama, insanın içine kurt düşürecek de olsa söylemeden geçemeyiz: intrasitoz sperm enjeksiyonuyla doğan çocuklarda fiziksel ve zihinsel sorun gelişme olasılığı az da olsa yüksek olabilir. Konu halen araştırılıyor.

Tüp bebek tedavisinin risklerini araştırmak kolay değil. Araştırma gruplarını kalabalık tutmak gerekiyor; farklı nedenlerle kısırlıktan yakınanlara ulaşma mecburiyeti var; hepsine aynı anda tüp bebek uygulanamıyor; bazı çiftlerde tedavi başlamadan gebelik gerçekleşiyor; bazıları sayısız denemeye rağmen gebe kalamıyor. Kısaca son derece karmaşık, kapsamlı bir problemden bahsediyoruz. Veri toplamak güç, yorumlamak daha da güç:

Tüp bebek tedavisine giren 100 kadından 10’unda ilk denemede gebelik gerçekleşiyor. 100 kadından 7’si tedavi başlamadan hamile kalıyor. Tüp bebek tedavisi uygulanan grupla normal doğum yapanlar arasında gerçekleşen sağlıklı doğum sayısı yönünden büyük fark var: İkizler, üçüzler ortalamayı yükseltiyor.

Daha da karıştırmaya gerek kalmadan şunu belirtelim: Tüp bebek tedavisi işe yarıyor. Burası kesin. Ama ne kadar, ne oranda işe yarıyor derseniz buna kolay yanıt yok.