Tüp Bebek Yönteminin Riskleri Var Mı ?

Tüp bebeközellikle isteyip de çocuk sahibi olamayan çiftler için yüzyılın buluşu. Maalesef her güzel şey gibi o da mükemmel değil; bazı sorunlar çıkabilir. Bazıları yaşamsal önem taşıyan sorunlara bakalım:

İlaca reaksiyon

Doğurganlık ilaçlarına karşı vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Bu tepkilerden bazıları:

•    Ateş basması
•    Huzursuz ve mutsuz hissetme
•    Baş ağrıları
•    Rahatsızlık

Bu belirtilerde herhangi bir iyileşme olmazsa mutlaka doktorunuzla görüşün.

Over hiperstimülasyon sendromu

Over hiperstimülasyon sendromu çok yaygın değil. Tüp bebek uygulamalarında nadiren de olsa  karşılaşılabilir. Sorun yumurta üretimini arttırmak için alınan doğurganlık ilaçlarına tepki veren çok hassas bünyeli kadınlarda daha yaygın görülüyor. Yumurtalıklarda çok fazla yumurta üretilmesine, buna bağlı olarak yumurtalıkların genişlemesine ve ağrı yapmasına neden oluyor.

Over hiperstimülasyon sendromu karnın altında şişliğe, ağrıya, mide bulantısı ve kusmaya neden oluyor. Düzeyi değişen bu belirtiler ciddi boyutlarda tehlikeli olabilir; farkederseniz mutlaka doktorunuzla mutlaka görüşmelisiniz.

Dış gebelik

Dış gebelik hamileliğin rahim dışında gerçekleşmesi anlamına geliyor. Göründüğü kadar masum ve basit değil; sonuçları ölümcül olabilir.

Tüp bebek yöntemini uyguladıysanız dış gebelik riskiniz yüksek demektir. Dış gebelik kendini iç kanama ya da vajinal kanamayla belli edebilir.

Dış gebeliğin teşhisi hormon testleri ve taramalarla mümkün. Tüp bebek uygulamasından sonra hamilelik testinizin pozitif olmasına rağmen vajinal kanamanız ve karın ağrınız varsa doktorunuzla mutlaka görüşün.

Çoklu gebelik

Rahime birden fazla embriyo koyulması durumunda çoklu gebelik riski tüp bebek yönteminde her zaman var.

Birden fazla bebek sahibi olmak dünyanın en güzel şeylerinden belki ama, çoklu gebeliklerde sizi ve bebeğinizi bekleyen bazı komplikasyon riskleri olabilir. Bunlar:

•    Çoklu gebelikler tansiyonunuzun belirgin şekilde yükselmesine neden olur.
•    Birden fazla bebeğe hamileyseniz hamilelik diyabeti riskini diğer hamilelerden 3 kat daha fazla taşıyorsunuz demektir.
•    Çoklu gebelik erken doğum riski anlamına gelebilir. Bebeğinizin doğduğu hafta ölme riski çoklu gebeliklerde normal gebeliklerde olduğundan daha yüksek. Üçüzler için bu risk daha da katlanıyor.

Ülkemizdeki tüp bebek uygulaması şu şekilde: 35 yaşa kadar birinci ve ikinci uygulamada tek embriyo, üçüncü ve sonraki uygulamalarda iki embriyo, 35 yaş ve üzerinde tüm uygulamalarda en fazla iki embriyo transfer edilebiliyor.

Hepimiz televizyonda gazetede çoklu gebeliğin sonucunda doğan ikizleri, üçüzleri hatta dördüzleri görmüşüzdür. Çok şirin, imrenilesi dururlar. Ama maalesef bütün resim bundan ibaret değil. Bütün çoklu gebelikler sağlıklı, mutlu ikizlerle, üçüzlerle sonlanmıyor. Hayat bazıları için pamuk ipliğine bağlı.

Tüp bebekle hamilelikte doğal yollardan çoklu gebelik riski 20 kat daha fazla. Elbette diğer yardımcı üreme yöntemlerinde de böyle riskler var ama en yükseği tüp bebekte.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi çoklu gebeliklerin erken doğumla sonuçlanma ihtimali çok yüksek. Bu da prematüre doğmuş bebekler anlamına geliyor. Bebek için hayati risk çok yüksek.

Hamileliğin ileriki aşamalarında düşük yapma riski de çoklu gebeliklerde diğer gebeliklere göre de oldukça yüksek.